FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

11
Червень
2024

Які бувають домени та як зрозуміти, який потрібен вашому сайту

Від вибору домену, імені вашого сайту, та подальшої роботи над його трастовістю й авторитетом залежить те, наскільки високі позиції він займатиме у пошуковій видачі, а відповідно – скільки трафіку приведе на ваш сайт.

У цій статті розглянемо, які бувають домени, які терміни до кожного різновиду застосовуються, а також найголовніше – визначимо, які домени в яких випадках варто реєструвати, щоб відвідувачів ставало більше, а конверсії росли.

Expired-домени (дроп-домени)

Expired-домени – це ті доменні імена, які звільнилися для нових реєстрацій після несплати попереднім власником. Бізнес міг закритися, на сайт «забили», власник сайту чи розробник вчасно не сплатив рахунок на продовження або чомусь просто не захотів цього зробити. Причин може бути дуже багато.

Зауважимо, що прострочені домени звільняються не одразу після несплати.

 • Спершу, по завершенню сплаченого періоду, домен переходить в статус Hold – він триває 29-40 днів залежно від доменної зони та реєстратора.
 • Якщо оплата не надійшла, домен потрапляє у так званий «Redemption Period» (період відновлення), коли його ще можна повернути, але за підвищену ціну (здебільшого у разів 5-10). Не всі домени потрапляють у період відновлення, наприклад, .NET.UA – ні. RedemptionPeriod триває 30 днів.
 • Якщо навіть за цей час власники домену його не викупили, він перейде у статус «Pending delete» – це 5 днів, після яких він знову стане вільним для реєстрації новими власниками. Протягом цього періоду продовжити доменне імʼя вже неможливо.

Кому підійде реєстрація прострочених доменів?

Реєстрація дроп-доменів передусім підійде тим, хто хоче максимально швидко, але водночас законно, без застосування агресивних методів просування, вивести сайт в топ. Також expired-домени часто беруть під сайти-сателіти, щоб збирати тематичний трафік і переспрямовувати його на основний сайт або ж під PBN – мережу сайтів з історією, які теж посилаються на головний ресурс.

Однак варто зауважити, що домени з історією можуть бути як корисними, так і небезпечними з точки зору SEO.

За кілька років свого існування домен може надбати масу зворотних посилань, трафік, купу ключів у контенті, видимість, а також репутацію серед користувачів та пошукових систем. Тож виведення старого домену в топ видачі – це завжди набагато простіший процес, аніж розкрутка нового з нуля.

За хорошими простроченими доменами SEO-фахівці просто-таки полюють. Адже придбаний сайт можна склеїти зі своїм через 301-ий редирект, і тоді вся посилальна маса перейде з дропу на існуючий ресурс, SEO якого треба підживити. Для цього зокрема користуються послугою бекордеру доменів.

Суть її полягає в тому, що ви подаєте заявку на відслідковування статусу бажаного зайнятого домену, а коли він звільняється і стає доступним до реєстрації, скрипт сервісу автоматично перехоплює його й реєструє на вас. Не так давно таку послугу почав пропонувати український хостер та реєстратор доменів HostPro.

Та є в історії з expired-доменами й інший бік медалі. Якщо колишній сайт, який розміщувався на цьому дроп-домені, натрапив на санкції пошукових мереж, вивести його в топ буде набагато важче.

Тож перед купівлею домену з історією обовʼязково перевірте його наявність в базі доменів під фільтрами й санкціями. Зробити це можна через сервіси Norton Safe Web, Host-Tracker. Ще є такий «дідівський» метод – введіть у рядку пошуку site: домен і перегляньте кількість результатів. Якщо вони є і їх багато, значить він не під фільтрами.

Переваги дроп-доменів

 • сайти на expired-доменах швидше й дешевше просувати в топ видачі, адже вони вже мають релевантну посилальну масу, авторитет і високий рівень трастовості у пошуковиків й користувачів;
 • на них вже, швидше за все, розміщено унікальний вміст, тож вебсайт  вже ранжується за певним пулом ключових слів.

Регіональні домени

Регіональні домени, або географічні домени – термін, який використовується для доменів верхнього рівня на позначення міст і регіонів, причому не лише українських.

Приклади регіональних доменів: .KYIV.UA (Україна), .BEDZIN.PL (Польща), .AMSTERDAM (Нідерланди).

Кому підійде реєстрація регіональних доменів?

Регіональні домени зазвичай реєструють місцеві й малі підприємства будь-якої тематики: виробництво копченого сиру з овечого молока, сплав по річці, хостели, ресторани, місцевий автосервіс тощо.

Також регіональні домени – чудовий вибір для бізнесів, які мають свої представництва в різних регіонах країни, і які хочуть завоювати локальну довіру в кожному з них.

Переваги регіональних доменів: 

 • легко оптимізувати сайт під локальне SEO;
 • клієнти розуміють, де компанія розміщена територіально, це додатково показується в Google MyBusiness, і викликає ще більше довіри у місцевої аудиторії.
 • є доволі місткі й лаконічні регіональні доменні зони, наприклад: .IF.UA (для Івано-Франківська й області), .OD.UA (для Одеси й області), .CK.UA (для Черкас і області).

Національні домени

Національні, або територіальні домени (іноді їх також називають регіональними) вказують пошуковим системам та користувачам, в якому регіоні працює сайт (.UA – Україна, .US – Сполучені Штати, .IT – Італія, .EU – Євросоюз). Так клієнти зможуть навіть інтуїтивно зрозуміти, що товари з цього сайту можна буде доставити в їхнє місто.

Варто зауважити, що національні домени часто мають певні обмеження для реєстрації. Наприклад, щоб зареєструвати домен у зоні .ua, слід мати зареєстровану торгову марку з ідентичною назвою домену, а щоб отримати імʼя в зоні .it , наприклад, потрібно бути резидентом Італії, Європейського Союзу чи Шенгенської зони (Швейцарія, Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія).

Кому підійде реєстрація національних доменів?

Зареєструвати домен в національній зоні .UA не може будь-хто, лише підтверджені компанії й організації із зареєстрованою торговою маркою.

Переваги національних доменів:

 • Google автоматично підвʼязує домен під локацію. До прикладу, .FR локалізується під Францію, .UA – під Україну, .UK – під Велику Британію тощо;
 • через обмеження при реєстрації вільних доменів у таких зонах більше, ніж у .COM чи .COM.UA, наприклад.
 • вказують пошуковикам, під який регіон орієнтований сайт, тож, якщо інших проблем з оптимізацією не буде, може дуже позитивно впливати на локальне SEO;
 • викликають довіру в місцевої цільової аудиторії, адже демонструють, що бізнес локалізується в їхньому регіоні або має там свої представництва, а також, що компанія відповідає певним вимогам, які були висунуті під час реєстрації.

Тематичні домени

Тематичні домени (newGTLD) – найновіші в історії світового вебпростору доменні зони, які не належать конкретним країнам чи регіонам, а створені для демонстрації тематики сайту.

Зазвичай це зони, написані латиною, різноманіття таких доменів настільки широке, наскільки широкий спектр тематик сайтів – від геймінгу (.GAME, .GAMES) до флористики (.FLORIST, .GARDEN, .BIO), від сайтів про фінанси (.FINANCIAL, .ACCOUNTANT, .BARGAINS) до новинних ресурсів (.NEWS, .TODAY).

Кому підійде реєстрація тематичних доменів?

Тематичні зони можна визначити як максимально кастомні, так і максимально універсальні. Вони підійдуть фактично будь-якому бізнес-сайту – і локальному, і представленому в кількох регіонах. Так само легко з тематичним доменом можуть оголосити про себе інформаційні ресурси та неприбуткові організації.

Переваги тематичних доменів: 

 • чітко окреслюють тематику сайту, що полегшує орієнтування користувачів;
 • асоціюють ваш бренд з конкретним видом діяльності;
 • дозволяють візуально виділитися серед сотень однакових .COM, .UA, .NET тощо;
 • залучають максимально цільову аудиторію, адже якщо користувач шукає сайт з промокодами, то домен .COUPONS, до прикладу, приведе його на максимально відповідний інтенту сайт;
 • в окремих випадках такі домени можуть вважатися як ключовик, тож з ними можна ще й покращити SEO та видимість сайту;
 • не мають обмежень при реєстрації, на відміну від національних доменів, наприклад.

Кириличні домени

Кириличні домени (IDN, Internationalized Domain Names) – доменні імена, написані кирилицею, а не звичною латиницею й орієнтовані на аудиторію, яка використовує кириличні символи. Щоб вони були зрозумілі системі, існує Punycode – метод кодування, який перетворює кириличний текст в латиницю. Тобто фактично домен «рушник.укр» існує лише у форматі латинського кодування «xn--h1aehlp4a.xn--j1amh». А вже браузер показує його вам у вигляді кирилиці.

Приклади кириличних зон та їхній Punycode:

 • .укр – .xn--j1amh
 • .сайт – .xn--80asehdb
 • .онлайн – .xn--80aswg

Кому підійде реєстрація кириличних доменів?

Назви сайтів кирилицею мають один суттєвий недолік – для них не можна створити гарну пошту на домені. Ваш корпоративний email буде мати дещо спамний вигляд – «@xn-d1acufc.xn-j1amh», а не «@домен.укр».

Але якщо у вас, наприклад, лендинг, блог, некомерційна організація, або зовнішній вигляд пошти та скопійованих посилань вам просто неважливий – кириличний домен буде дуже вдалим вибором.

Також кириличні домени часто використовують для сайтів-дзеркал – купують паралельно той самий домен, але в зоні з латиницею й склеюють два домени й усі посилання 301-редиректом.

Переваги кириличних доменів: 

 • легко відтворюються аудиторією, яка не володіє англійською, чудово сприймаються на слух, легко запам’ятовуються, і головне – не змушують перемикати розкладку клавіатури;
 • можна вхопити «жирний» домен з кириличним ключовим словом, що, на думку деяких SEO-експертів, позитивно посприяє просуванню сайту в пошуковій системі;
 • сьогодні сайт на кириличному домені просувається так само, як і на латинському, тому особливих проблем з цим не буде;
 • багато вільних доменних зон. Наприклад, ви давно хотіли зареєструвати оригінальну назву сайту, але домен уже зайнятий. У таких випадках саме кириличні альтернативи можуть врятувати ситуацію, адже вони все ще мають багато незайнятих доменних імен. .

Дзеркальні домени

Дзеркальні домени – термін, який в українському та західному вебпросторі має різні значення. Дзеркальні домени в українському інтернеті – це групи з двох або трьох регіональних українських доменних зон по типу .KYIV.UA – .KIEV.UA. Вони використовуються на позначення сайтів одного й того самого міста й області, але мають різне написання через різницю в українській та російській транслітерації або ж через скорочення.

Одразу зауважимо, що в деяких регіональних зонах з російською транслітерацією вже припинені нові реєстрації. Це зокрема .CHERNIGOV.UA, .CHERNOVTSY.UA, .KHMELNITSKIY.UA, .ROVNO.UA., DNEPROPETROVSK.UA та .DNIPROPETROVSK.UA.

Приклади дзеркальних доменних зон
.KYIV.UA .KIEV.UA
.VINNYTSIA.UA .VINNICA.UA
.RIVNE.UA .ROVNO.UA
.MK.UA .MYKOLAIV.UA .NIKOLAEV.UA
.OD.UA .ODESA.UA .ODESSA.UA

Якщо ж розглядати термін дзеркальних доменів «mirror domains» глобально, то він означає різні домени зі спільною IP-адресою. Тобто фактично – це просто альтернативні домени для сайтів з однаковим (хоч і не завжди ідентичним) вмістом. Наприклад, якщо ви перейдете за адресами amazon.com, amazon.co.uk й amazon.de ви потрапите на один і той самий сайт Амазона.

Таку практику використовують компанії, які прагнуть запобігти тому, щоб конкуренти викупили їхній домен, але в іншій зоні й налаштували переадресацію на свій сайт.

Зауважимо, що існує ще таке поняття як «дзеркало сайту» (спойлер – це не те саме, що дзеркальні домени). Це вже повна копія вебсайту, яка просто розміщена на іншому сервері. Дзеркала сайтів можуть використовуватися для резервного копіювання даних, локального розгортання або забезпечення  більш швидкого доступу до вмісту для користувачів з різних країн.

Кому підійде реєстрація дзеркальних доменів?

В українській практиці це працює так. Коли ви реєструєте один з дзеркальних доменів, наприклад, example.kiev.ua, то домен example.kyiv.ua автоматично резервується за вами як за власником першого домену. Реєструвати його чи ні залежить лише від вашого бажання та бюджету, адже тоді доведеться платити за продовження двох доменів водночас. Але те, що вже ніхто, крім вас, не зможе зареєструвати ваш домен у дзеркальній зоні, це гарантовано.

Та дамо ще одну пораду – не всі скорочені версії доменних зон є дзеркальними, наприклад, група .OD.UA – .ODESA.UA – .ODESSA.UA – це дзеркальні домени, а от .VINNYTSIA.UA й VN.UA – ні, і якщо ви зареєструєте один з них, другий вже не буде автоматично зарезервований за вами. Тож теоретично конкуренти зможуть викупити один з таких вільних доменів та рекламуватися по ньому.

З повним списком дзеркальних доменів ви можете ознайомитися тут.

Преміумдомени

Преміумдомени – вебадреси, які вважаються більш цінними, ніж звичайні домени і, як правило складаються з кількох символів. Їх легко запамʼятати й ввести в пошук. Список доменів преміумкласу визначається адміністратором тієї доменної зони, в якій вони обслуговуються.

Це, як правило, міжнародні імена з ключовим словом, релевантні певним галузям й коштують вони набагато дорожче, ніж інші домени в тій самій доменній зоні. Наприклад, реєстрація одного року testovyi.com буде коштувати $19.75, а от cars.com – $872 мільйонів.

Такі домени можуть продаватися за завищеною ціною навіть одразу, з першого року реєстрації, а можуть стати преміальними пізніше, після того як розкрутився бренд чи сайт.

Кому підійде реєстрація преміумдоменів?

Зазвичай їх купують через доменні ринки або через спеціалізованих брокерів, оскільки вони можуть досягати цін від сотень до мільйонів доларів, залежно від цінності та попиту.

Домен преміумкласу розглядається як стратегічна інвестиція для компаній і окремих осіб. Їх нерідко купують з метою подальшого перепродажу. Адже будь-який короткий домен колись може зрости в ціні в сотню разів, а то й більше.

Переваги преміумдоменів:

 • через стислість і ліконічність преміумдоменів гарантована впізнаваність бренду, адже їх легко запамʼятати, відтворити й повʼязати з іменем компанії;
 • є джерелом прямого органічного трафіку, адже користувачі вводять домен безпосередньо у своїх браузерах;
 • часто преміумдомени, які вже були у використанні, прокачені з точки зору SEO настільки, що самі собою займають високі позиції у видачі;
 • преміальні домени виходять за рамки суто технічної функції – вони психологічно впливають на сприйняття користувача, викликаючи довіру й підвищуючи авторитет вашого бренду;
 • їх можна придбати за нижчу ціну й потім перепродати на аукціоні чи напряму компанії, яка ним зацікавиться, за сотні тисяч доларів.

Акційні домени

Українські, та й закордонні здебільшого теж, реєстратори доменних зон часто роблять знижки на домени або дають їх в подарунок до тарифу хостингу. Як HostPro, наприклад – дарують безкоштовний домен .COM.UA, якщо замовите будь-який тариф Хостингу на 12 місяців і більше. Роблять це передусім для зручності самого клієнта – взаємоповʼязаними послугами домену й хостингу набагато зручніше керувати з одного кабінету. Тобто фактично домен можна отримати й безкоштовно.

Але якщо ви хочете обрати для свого сайту іншу зону, а не ту, що пропонується до Хостингу, проте бюджети на хостинг і доменне імʼя невеликі, можна обрати одну з акційних пропозицій. Домени на акції – це здебільшого міжнародні тематичні домени, як-от .PICS, .VIP, .FUN, .PRO тощо. Їх можна зареєструвати буквально за кілька доларів на рік.

До того ж, задля популяризації наших регіональних зон в правильній українській транслітерації часто запускаються вітчизняними реєстраторами акції на той самий .KYIV.UA, наприклад. В Хостпро можна купити домен у зоні .KYIV.UA всього за 99 гривень до 31 липня 2024 року.

Кому підійде реєстрація акційних доменів?

Реєстрація топових імен за доступною ціною – те, чого часто не вистачає стартапам, тестовим dev-сайтам, небюджетним організаціям, сайтам студентів на IT-курсах.

Переваги акційних доменів: 

 • чудова можливість зареєструвати тематичні домени, які, як правило, доволі-таки дороговартісні, за максимально низькою ціною;
 • включають фактично всі переваги тематичних чи регіональних доменів.

На завершення

Ваше доменне імʼя – часто недооцінена, але, як показує практика, дуже важлива деталь у процесі створення й просування вебсайту. Коли воно довге й незрозуміле, не збігається з назвою вашого бренду або хоча б не асоціюється з тематикою сайту, ресурс може здатися непрофесійним чи навіть спамним.

Водночас продумано підібране доменне ім’я може підвищити ваш рейтинг у результатах пошукової системи та дати аудиторії чітке уявлення про те, чого очікувати, коли вони відвідають ваш сайт.

Домени всіх типів ви можете зареєструвати в доменного реєстратора й хостинг-провайдера HostPro. Перенесення сайту від попереднього провайдера безкоштовне.