FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

12
Серпень
2021

У Китаї знайшли кратер від стометрового астероїда, який впав 49 тис. років тому

Вивчення ударного кратера від падіння на Землю астероїда на північному сході Китаю принесло масу сюрпризів. Це небесне тіло впало в епоху появи людини розумної і може вважатися найбільшою космічною катастрофою в історії сучасного людства. Крім того астероїд врізався в землю з дуже високою швидкістю і під незвичайним кутом. Енергія від удару перевищила вибух тисячі бомб, скинутих на Хіросіму, що знищило місцеві форми життя.

«Кратер такий молодий, а зразки кернів настільки свіжі, що це було майже як подія, що сталася вчора», – сказав професор Інституту геохімії Академії наук Китаю Гуанчжоу Чень Мінь (Chen Ming). Іланьскій ударний кратер в провінції Харбін був виявлений на супутникових знімках близько 20 років тому. До вивчення кратера вчені приступили тільки в 2019 році і були вкрай здивовані отриманими результатами.

З’ясувалося, що глибина воронки має незвичайне співвідношення до її ширини, чого ще не зустрічалося на Землі. Наприклад, 10-км астероїд, який, як вважається, знищив на Землі динозаврів, створив воронку діаметром 150 км і глибиною 20 км. Глибина Іланського ударного кратера досягає 579 метрів при ширині 1 850 метрів. Це дозволяє зробити висновок, що швидкість руху цього астероїда набагато перевищувала ту, з якою в Землю врізався астероїд, який вбив динозаврів. Кут падіння також був набагато гостріший.

Вивчення зразків деревного вугілля з воронки показало, що 100-метровий астероїд впав 49 000 років тому. Більшість великих ударних кратерів на Землі утворено задовго до появи людини розумної, що сталося 300 000 років тому. Тим самим, схоже, Іланський астероїд стане першою доведеною катастрофою космічного масштабу в історії людини розумної. За часів його падіння в регіоні могли бути як місцеві предки людей, так і люди, що прийшли з Африки. Можливо, якщо цього не сталося б, історія Землі розвивалася б зовсім по-іншому. Зовсім недавно в Китаї був знайдений череп «людини-дракона», який силою і інтелектом міг перевищувати людину розумну, але це вже інша історія.