Недавні записи
- Реалізація урядового експериментального проекту з переходу від військової служби до цивільного життя 19.12.2024
- Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group 16.12.2024
- Для повоєнної відбудови України знадобляться вогнезахисні матеріали на суму близько 1 млрд грн – Костянтин Калафат, директор Ковлар Груп 10.12.2024
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
Топ 9 фінансових цілей для кожного у 2022
У житті кожного з нас є своя головна мета, якої ми прагнемо. Протягом усього життя цілі можуть змінюватися, втрачати свою важливість. Формування фінансових цілей – гарний стимул і можливість запобігти виникненню несподіваних рахунків, потрапляння в боргову яму. Постановка фінансових цілей дає змогу не лише встановити пріоритети, а й проаналізувати зміни, сформувати власний фінансовий фундамент.
Сьогодні ми поговоримо про те, якими бувають фінансові цілі та зробимо постановку фінансових цілей на 2022 рік.
1. Ведіть облік доходів та витрат.
Більшість із нас вважає, що вести домашню бухгалтерію – нудний та трудомісткий процес. Насправді, все не так, основна проблема в тому, що новачки намагаються записувати все дуже детально. Існують кілька методик, які дозволяють контролювати особисті фінанси: метод конвертів, метод глеків та їх різні варіанти.
Для початку Вам необхідно обмежитись кількома основними категоріями:
– продукти (це основний вид витрат);
– комунальні платежі (оплата телефону, квартири, транспортні витрати);
– речі (одяг, іграшки, посуд, меблі, техніка);
– розваги (походи до ресторану, кафе, кіно);
– інше (незаплановані витрати, придбання подарунків).
Після того, як Ви звикнете записувати, основні категорії можна буде поділити на дрібніші. Категорії можна ділити до безкінечності.
2. Позбавтеся боргових зобов’язань.
Відсутність коштів звичайно обмежує можливості, а кредити допомагають вирішити все. У цьому невміння користуватися кредитними засобами призводить до нових боргів. Такий початок може призвести до критичної ситуації, депресії, судових позовів тощо.
Ми підготували алгоритм дій, який допоможе позбавитися боргових зобов’язань:
– Припиніть створювати борги. Необхідно змінити свої поведінкові звички та витрачати менше грошей, що в результаті призводить до виникнення аналогічних ситуацій.
– Визначте суму своїх боргів. Складіть список усіх своїх боргів, при цьому вказати комусь, яка сума, терміни виплати, щомісячні платежі.
– Платіть більше мінімального платежу.
– робіть додаткові платежі у разі появи такої можливості.
– Продайте непотрібні речі. Зберіть все, що Вам не потрібно, але може стати в нагоді іншим, і продайте.
– Виплачуйте якнайбільше за найменшим боргом, поки його повністю не погасіть.
– заробляйте достатньо, щоб позбутися боргів.
– Оформіть рефінансування.
3. Зменште щоденне споживання ресурсів, товарів, послуг.
Відповідальне споживання є дуже популярним та трендовим підходом. Щодня ми використовуємо купу всього непотрібного, тому дуже важливо переглянути своє ставлення до щоденного споживання товарів та ресурсів. Маленькі кроки сьогодні дозволять у майбутньому отримати суттєві трансформації. Почніть економніше купувати продукти, використовувати воду, світло,
Намагайтеся витрачати помірно, врівноважуйте доходи і витрати, покупки при необхідності. Кожна покупка має бути обдуманою, адже імпульсивні придбання тішать лише спочатку. Ось кілька порад, які дозволять знизити використання товарів та послуг:
– обов’язково під час походу в магазин пишіть список необхідних покупок;
– вибирайте продукти не за популярністю бренду, а за якістю;
– Проводьте закупівлі на оптових ринках або великих супермаркетах на кілька тижнів уперед;
– напівфабрикати вигідніше і смачніше готувати вдома, ніж купувати.
4. Сформуйте грошову подушку безпеки.
Грошова подушка є грошовий резерв у разі виникнення непередбачених обставин. Фактично це є Ваш резервний фонд. Аналогічний вид накопичень є в підприємств, держав. Особливість такого виду накопичень полягає в тому, що їх не можна витрачати на щоденні потреби, вони можуть використовуватися тільки у разі форс-мажору.
Вам потрібно заздалегідь спланувати скільки коштів Ви можете відкладати щомісяця. Зберігати грошову подушку безпеки можна:
– на окремій картці з відсотками на суму залишку;
– На накопичувальному рахунку;
– Відкрити депозит у банку;
– Переказувати кошти у валюту і зберігати на валютних вкладах.
Зберігати гроші в скарбничці невигідно через інфляцію, яка щомісяця знецінюватиме купівельну спроможність Ваших коштів.
Для прискорення процесу накопичення грошової подушки Ви можете заощаджувати на щоденних витратах, використовувати картки з кешбеком, спеціальні податкові відрахування, подарунки чи премії.
5. Знайдіть додатковий дохід.
Кожен з нас, незалежно від діяльності, може збільшити свій щомісячний дохід. Якщо вам систематично не вистачає грошей, а структура ваших витрат оптимізована, необхідно подумати про додаткові джерела доходу. Варіантів дуже багато: заробіток на хобі, переклад текстів.
Існує певний алгоритм, який допоможе правильно підібрати підробіток:
– Визначте фінансову мету. Для того, щоб зрозуміти скільки Вам необхідно грошей необхідно підрахувати скільки не вистачає.
– Навантаження. Необхідно вирішити, скільки часу Ви щодня готові витрачати на додаткову роботу.
– вид діяльності. Подумайте що Ви можете робити, можливо у Вас щось виходить краще за інше, що не заважатиме основного роду діяльності.
– Пошук. Можливо комусь із Ваших знайомих необхідна допомога у господарстві чи роботі.
– Вибір. Не погоджуйтесь на першу роботу, яку Ви зустріли, та пам’ятайте, що легких грошей не буває. Обов’язково перевіряйте свого роботодавця.
– Відношення. Поставтеся до додаткової роботи серйозно, можливо сьогоднішнє підробіток стане завтра Вашою основною роботою.
6. Щомісяця відкладати 10% загального доходу.
10% доходу – це відмінна точка для формування стартового капіталу. У перші місяці відкладати 10% буде досить складно, але багато хто з нас впорається з цим. Згодом відсоток щомісячного доходу можна збільшити до 20 та 30%.
Ось кілька порад, які допоможуть дотримуватись ритму накопичень:
– заведіть окремий рахунок або дебетову картку, куди зможете перераховувати відсоток від щомісячної зарплати, підробітку чи прибуток від бізнесу.
– Налаштуйте автоматичний переказ без можливості зняття грошей.
– використовуйте дебетову та кредитну картку по максимуму. У багатьох дебетових картах передбачається кешбек на залишок або окремі категорії покупок — певний відсоток повертатиметься Вам на рахунок.
– користуйтесь правилом 30 днів для здійснення великих покупок. Перш, ніж зробити велику покупку, відкладіть її і подумайте 30 днів.
7. Розпочати інвестувати гроші.
Для новачка найпростіший шлях – покупка цінних паперів. Через якийсь час Ви можете продати акції за вигіднішою ціною. Головне враховувати, що отримання прибутку – результат хорошого аналізу та продуманих дій.
Якщо у Вас немає заощаджень чи депозиту – не варто інвестувати, адже на біржі немає страховки і можна втратити все, а падіння вартості цінних паперів – часте явище.
Крім акцій, на фондовому ринку можна купувати облігації та біржові фонди тощо. При інвестуванні необхідно враховувати особливості категорій інвесторів та його відмінності:
– Акції. Купівля акцій дає право на частину прибутку підприємства. Завдяки акціям можна отримати дивіденди.
– Облігації. Купівля облігацій говорить про те, що Ви дали в борг державі чи компанії. Це свого роду розписка, в якій зазначено скільки грошей було взято в борг і який відсоток.
– Біржові фонди. Такий вид інвестицій – не окремий вид активів, а форма, де вони продаються. Фонди збирають портфель із цінних паперів, а інвестор може купити у ньому певну частку.
8. Почати відкладати пенсію.
Більшість не відкладають сьогодні на пенсію, але планують це робити. На сьогоднішній день середня пенсія менша за 3000 гривень і тому необхідно починати якомога раніше дбати про свою старість. Згідно з дослідженнями, щоб накопичити достатній капітал у 60-65 років, необхідно починати відкладати з 20 років по 5-7% від доходу.
У країнах Західної Європи люди відкладають гроші від початку кар’єрного шляху. Ми підготували кілька стратегій, які допоможуть накопичити на гідну старість:
– FIRE (Financial Independence, Retire Early). Такий спосіб підходить тим, хто заробляє великі суми грошей та економить до 70% доходу.
– Збирати гроші і зберігати вдома. Дуже старий та неефективний спосіб, адже необхідно враховувати такі фактори, як інфляція, можливість втрати роботи, виникнення несподіваних витрат.
– купівля акцій чи облігацій. Мета купівлі акцій та облігацій – отримати прибуток від зростання їх вартості, а також рахунок дивідендів.
9. Відпочити.
Відпустка допоможе відволіктися та розвіятися. Тому необхідно продумати стратегію накопичення грошей на відпочинок заздалегідь. Чим раніше Ви починаєте відкладати, тим вище можливість накопичити необхідну суму. Головний принцип накопичення на відпустку – регулярність.
Ми підготували кілька способів, які допоможуть не витрачати всі зароблені гроші та відкладати їх на таку бажану відпустку:
– відмовтеся від незапланованих покупок. Це основне правило для тих, хто не може відмовити собі у покупках під настрій.
– Купуйте на розпродажах. Взимку літні речі значно дешевші, ніж влітку.
– Купуйте в інтернет-магазинах. Покупки в інтернет-магазинах вигідніші, ніж у звичайних торгових центрах.
– Контроль витрат та доходів. Використовуйте програми для контролю та аналізу витрат.
– Складайте список необхідних покупок.
– Використовуйте картку з кешбеком. Майже в кожному банку можна оформити карту, де за покупки нараховують кешбек.
– бронь готелів та квитків заздалегідь.
Висновки
Головне правило економії грошей, зокрема на відпустку. Цілі та завдання фінансового планування – навчитися накопичувати, самодисципліна та розстановка пріоритетів. Щоб почати відкладати на відпочинок, необхідно вести облік витрат і доходів і ставити особисті фінансові цілі.