FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

09
Серпень
2021

Планета небезпечно нагрівається, винна – людина. Світ підписався під кліматичним вироком

Учені усього світу завершили багаторічну диспансеризацію планети й одностайно поставили діагноз: глобальне потепління йде повним ходом, а його безперечна причина – людина.
“Немає сумнівів у тому, що атмосфера, океан і суходіл нагрілися під впливом людської діяльності”, – йдеться в епохальному кліматичному звіті, опублікованому в понеділок.
Без рішучого скорочення викидів світ не виконає закріплену в Паризькій угоді мету утримати до середини століття глобальне підвищення середніх температур в межах 1,5°С у порівнянні з доіндустріальним рівнем. Ця стеля буде пробита на 10 років раніше, вже в 2040-му, попередили вчені.
А наступний рубіж – потепління на 2°С, що матиме катастрофічні наслідки, впаде вже до кінця цього століття, якщо в найближчі два десятиліття ми продовжимо коптити небо й рубати ліси поточними темпами.
Позиція вчених давно відома, і доповіді з попередженнями з’являються постійно. Однак ця – особлива. І не тільки тому, що її писали дві сотні вчених на основі результатів 14 тисяч наукових робіт за останнє десятиліття.
Головне – під їхніми висновками підписалися майже всі країни світу. Те, що написано в доповіді, тепер є консенсусом не тільки наукової, а й світової спільноти в цілому.
Тепер у влади 195 країн, які схвалили доповідь, немає причин посилатися на скептиків і відкладати скорочення викидів. І шанс взяти на себе підвищені зобов’язання щодо цього випаде вже за кілька місяців – на початку листопада в Шотландії збереться відкладений на рік через коронавірус світовий кліматичний саміт.
З прицілом на нього у понеділок і вийшла доповідь організації IPCC, яка отримала Нобелівську премію миру в 2007 році. Це група кліматичних експертів при ООН, яка з 1990 року провела шість обстежень клімату на планеті. Нинішнє – шосте – готували понад 8 років.
Підписи 195 країн під її висновками роблять сьогоднішню доповідь головним кліматичним документом світової спільноти і відправною точкою в міжнародних дискусіях про те, як боротися з глобальним потеплінням.