FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

01
Травень
2021

Ноу-хау: що це, ознаки, приклади та правовий статус

Авторські розробки фіз.особи (новатора), підприємств є секретною інформацією (ноу-хау). Поняття включає формули, схеми, текстову і графічну інформацію, технології виробництва і обслуговування, процес виготовлення матеріалів і т.д. Реєстрація винаходу дозволяє закріпити за правовласником дані і отримати конкурентну перевагу в галузі. Доступ до відомостей по законодавству обмежений.

Що значить ноу-хау: поняття та юридична характеристика

Ноу-хау – це секрет діяльності, який стає об’єктом власності (інтелектуальної). До розробок належать новаторські методи, схеми, графічні зображення, формули, навички, відкриття, рецептура продукції, обладнання, інструментарій тощо

Новаторськими визнаються також результати творчості, компоновка розробок наукових, промислових, управлінських, технічних і т.д. Відомості, що відносяться до комерційної таємниці, можуть бути предметом продажу і покупки для підвищення продуктивності підприємства.

Статус винаходу присвоюється даними, не включеними до фонду розробок і патентів.

Власник юридичних прав на розробку має можливість передавати відомості на умовах підписання договору із зазначенням відчуження секретних даних. Допускається підписання ліцензійної угоди.

Секрет виробничої діяльності функціонує при збереженні конфіденційності. При розголошенні даних право застосовувати інформацію в якості ноу-хау припиняє дію у правовласника.

Види

Винаходи поділяються на види за типом відомостей. Інновації виробляються в:

  • науці і технічній галузі;
  • комерційній діяльності;
  • сфері керівництва;
  • фінансових схемах і операціях.

До науково-технічних розробок відносяться технологічні та конструкторські схеми, рішення, графіки, правила монтажу. Винахід може стосуватися області інженерних розрахунків, проектування будівельних об’єктів (житлових, виробничих) і т.д.

Відкриття в області керівництва кадрами і процесами підприємств включає методики, нововведення в області розподілу функціоналу, зміни штату і утворення нових структурних зв’язків в компанії (по вертикалі і горизонталі).

Інноваційні винаходи комерційного типу відносяться до процесу виведення на ринок продукції, схемами налагодження контактів з посередниками, ринками збуту, підприємствами суміжних галузей.

Відкриття у фінансовій області відносяться до ефективних схем практичного застосування заощаджень, акцій, цінних паперів для примноження вкладень. В розділ включені прийоми підвищення прибутку з урахуванням змін валютного курсу.

За правовим статусом винаходи поділяються на:

  • пов’язані з фізособою;
  • пов’язані з компанією;
  • віддільні від фізичних та юридичних осіб.

Невіддільними від фізособи можуть бути відомості, навички, дії і т.д.

Пов’язаними з фірмою, юрособою можуть бути технології, в основі яких багаторічні традиції, якість виробничого процесу і т.д.

До даних, які відділяються від громадян або компаній, відносяться результати інтелектуальної діяльності у вигляді технологічних розрахунків, графічних зображень, схем, статистичних результатів, в тому числі приховувані від третіх осіб.

Впровадження в бізнес

На прибутковість і конкурентоспроможність підприємства впливає наявність розробок, промислових зразків, технологій у виробничій діяльності, що відносяться до авторського права.

Ноу-хау в бізнесі реалізуються за допомогою створення:

  • нової продукції;
  • нових схем продажу товарів;
  • інформаційних програм;
  • інновацій в сфері виробничих процесів;
  • технологій в сфері обліку та управління фінансами і т.д.

Перед виведенням нового продукту на ринок необхідно визначити конкурентоспроможність, можливість закріпити за розробкою авторське право на промисловий зразок або інтелектуальний ресурс.

При виведенні продукції на ринок всередині компанії потрібно розробити і затвердити:

  • розпорядження про прийняття комерційної таємниці та правил поводження з секретними даними;
  • наказ про прийняття в компанії конфіденційного режиму;
  • книгу обліку фахівців, що мають доступ до секретних даних;
  • правила і схеми поводження з даними;
  • внесення поправок до трудових договорів фахівців.

Компанії можуть вибирати форму охорони інформації, що відноситься до комерційної таємниці. Правове регулювання може вестися за допомогою єдиного положення або прийматися окремими внутрішніми актами.

Співробітників, які залучаються при роботі з секретними відомостями, важливо ознайомити з наслідками розголошення даних третім особам. Підтвердити ознайомлення з нормативами необхідно письмово (під розпис в документах).

Законодавство щодо ноу-хау

Секретні винаходи повинні бути зареєстровані розробником або групою осіб. Компанії або фізичній особі для отримання патенту на винахід потрібно:

  • визначити набір даних (текстова та графічна інформація, схеми, формули і т.д.), які увійдуть в пакет авторської розробки;
  • забезпечити захист відомостей введенням режиму комерційної таємниці;
  • обмежити доступ до даних третім особам.

Для введення на підприємстві режиму збереження комерційної інформації розробляється і затверджується локальна документація (положення, правила, облікові книги, регламенти, інструктаж).

Що таке корисна модель?

Корисною моделлю визнана інтелектуальна власність, що відноситься до приладів і пристроїв, що є новим способом вирішення техзадач. В якості функціональної моделі можуть патентуватися формули винаходу, конструктивні рішення.

Умови отримання патенту на корисні моделі спрощені. Однак період функціонування патенту знижений до 10 років. Функціональними не визнають розробки, спрямовані на поліпшення дизайну товару.

Приклади корисних моделей

Службові винаходи, що знаходяться під захистом в якості корисної моделі, повинні відрізнятися конфігурацією, компоновкою деталей. Практичною моделлю може бути визнаний:

  • 1 пункт схеми або формули;
  • кілька пунктів процесу, формули виготовлення продукту;
  • безліч параметрів формул, розроблених фізособою або групою фахівців.

Розробка з одним пунктом схеми захищає наведений в патенті розділ і може бути замінена складними технічними рішеннями.

Функціональна модель з декількома пунктами, схемами дозволяє збільшити захищеність патентного права і розширює обсяги виробництва.