FOLLOW US ON SOCIAL

НАСА виявило воду на залитій сонцем поверхні Місяця

Агентство оголосило в понеділок, що стратосферна обсерваторія інфрачервоної астрономії НАСА (SOFIA) вперше підтвердила наявність води на освітленій сонцем поверхні Місяця.
Це відкриття вказує на те, що вода може бути розподілена по поверхні Місяця, а не тільки в холодних, затінених місцях, заявило НАСА.
SOFIA виявила молекули води (H2O) в кратері Клавіуса, одному з найбільших кратерів, видимих з Землі, розташованому в південній півкулі Місяця. Попередні спостереження поверхні Місяця виявили деяку форму водню, але не змогли відрізнити воду від її близького хімічного родича, гідроксилу (ОН), повідомило НАСА.
За інформацією, дані з цього місця розташування показують, що вода в концентраціях від 100 до 412 частин на мільйон, що приблизно еквівалентно пляшці з водою об’ємом 12 унцій, знаходиться в кубічному метрі ґрунту, розкиданому по поверхні Місяця.
«Ми вперше підтвердили наявність води на сонячній поверхні Місяця за допомогою @SOFIAtelescope. Ми ще не знаємо, чи можемо використовувати її в якості ресурсу, але вивчення води на Місяці є ключовим для наших планів дослідження #Artemis.” – Адміністратор НАСА Джим Бріденстайн написав у Твіттері.
Вода – цінний ресурс в глибокому космосі і ключовий інгредієнт життя. В рамках програми НАСА Artemis агентство прагне дізнатися все, що може про наявність води на Місяці, перш ніж відправити першу жінку і наступного чоловіка на поверхню Місяця в 2024 році і забезпечити стійку присутність людини там до кінця десятиліття.
«Насправді це був перший раз, коли SOFIA подивилася на Місяць, і ми навіть не були повністю впевнені, чи отримаємо достовірні дані, але питання про місячну воду змусили нас спробувати», – сказав Насим Рангвала, вчений з Дослідницького центру Еймса НАСА в Каліфорнійській Кремнієвій долині.
«Неймовірно, що це відкриття стало результатом того, що по суті було випробуванням, і тепер, коли ми знаємо, що можемо це зробити, ми плануємо більше польотів, щоб провести більше спостережень», – сказав Рангвала.
Наступні польоти SOFIA будуть шукати воду в додаткових освітлених сонцем місцях і під час різних місячних фаз, щоб дізнатися більше про те, як вода виробляється, зберігається і переміщається по Місяцю. За даними НАСА, ці дані додадуть до роботи майбутніх місячних місій, щоб створити перші карти водних ресурсів Місяця для майбутнього дослідження космосу людиною.
«Вода – цінний ресурс як для наукових цілей, так і для використання», – сказав Джейкоб Блічер, головний науковий співробітник Управління космічних досліджень і операцій НАСА. «Якщо ми зможемо використовувати ресурси Місяця – зможемо нести менше води і більше обладнання, щоб уможливити нові наукові відкриття».
SOFIA – спільний проект NASA і Німецького аерокосмічного центру.