Недавні записи
- Представники IT-сектору та будівельної галузі, долучайтеся до «Construction Evolution Forum»! 29.11.2023
- Речі які реально допомагають девелоперам продавати квартири в новобудовах – експертна думка 29.11.2023
- Захист сайту від вірусів та злому 28.11.2023
- Цемент українського виробництва має стати ключовим матеріалом для відновлення – “Укрцемент” 28.11.2023
- Визнання крафтових виробників дистилятів дасть можливість удвічі збільшити кількість легальних виробників 27.11.2023
Деякі проблеми об’єктів цивільних прав

Науменко Олександр
(Ірпінь, Україна)
ПРАВО
(Цивільне право)
ДЕЯКІ ПРОБЛЕМИ ОБ’ЄКТІВ ЦИВІЛЬНИХ ПРАВ
Поняття «об’єкт» зустрічається у цивільному праві в таких термінологічних конструкціях як «об’єкт цивільних прав», «об’єкт цивільних правовідносин», «об’єкт суб’єктивних цивільних прав» та ін. Категорія «об’єкт» відносно досліджена вітчизняними та зарубіжними правниками, разом з тим єдиного підходу до розуміння даного явища не склалося. Дана категорія була і залишається предметом постійної уваги у дослідженнях юристів як минулого, так і сучасності, а проблема об’єктів цивільних прав займає одне з центральних місць і є дискусійною у цивілістиці. Для того аби визначитися у загальних підходах до розуміння поняття «об’єкт цивільних прав» та кола явищ об’єктивної дійсності, які визнаються в такій якості, необхідно, насамперед, провести ретроспективний аналіз даної проблеми, що надасть можливість якісно покращити знання в цій сфері [1].
Дискусії щодо об’єкта цивільних прав точилися давно, тому дане питання вивчалося в різні періоди розвитку цивілістики. Д. І Мейер тлумачив об’єкт права як «предмет, що підлягає пануванню особи, як суб’єкта права», а його сучасник Є. В. Васьковський – як «предмет влади, наданий окремій особі у приватному житті». Однак, незважаючи на суттєву різницю у визначеннях, переважна більшість юристів до кола об’єктів прав зараховувала такі категорії як речі, нематеріальні блага та чужі дії.
Слід зазначити, що проблему об’єкта права не було однозначно та чітко розв’язано і в радянські часи. Розбіжності існували як у визначенні самого поняття «об’єкт права», так і у визначенні кола об’єктів. Водночас численні теорії об’єкта права, висунуті в радянській юридичній літературі, можуть бути зведені до двох основних напрямів: плюралістичного та моністичного.
Сучасна доктрина цивільного права визнає множинність об’єктів цивільних прав. Поширеною є позиція про неможливість існування безоб’єктних цивільних правовідносин. В наш час у юридичній літературі переважна більшість правників визначають об’єкт цивільних прав через поняття «благо». Така позиція виникла через те, що крім матеріальних благ цивільне право досліджує й нематеріальні: честь, гідність, інформацію, результати інтелектуальної, творчої діяльності, тощо. Так, об’єктами цивільних прав визнаються матеріальні та нематеріальні блага, стосовно яких між суб’єктами цивільного права виникають відносини, які становлять предмет цивільно-правового регулювання [2].
Такий підхід у вирішенні проблеми об’єкта цивільних прав має бути підтриманий та визнаний обґрунтованим, виходячи з наступного. У діалектико-матеріалістичній філософії об’єкт визначається як протилежний суб’єкту компонент, тобто фрагмент об’єктивного світу, на який спрямовані думка і дії суб’єкта пізнання. Однак не можна застосовувати це філософське положення буквально до правовідносин, в тому числі і цивільних, бо тоді б вони становили відносини між суб’єктом і об’єктом. Загальновідомо, що правовідносини це урегульовані нормами права відносини між суб’єктами з приводу того чи іншого об’єкта [4]. Суб’єкти вступають у суспільні відносини, які врегульовані нормами права з метою задоволення певних потреб, певного інтересу. Все, що здатне задовольнити різноманітні потреби людей називається благом. Реалізація інтересу є мотивом поведінки суб’єктів, яка є осмисленою, спрямованою на певний результат і завжди стосується певних благ, що потім опосередковується у правовідносинах. Таким чином, нематеріальні та матеріальні блага є тими об’єктами, на які спрямована поведінка учасників цивільних правовідносин [3].
Разом з тим на даному етапі в теорії права та цивілістиці існують й інші підходи до поняття та сутності об’єкта права, наприклад: теорія «об’єкта поведінки», яка ґрунтується на розумінні об’єкта як явища здатного до правового регулювання, і визнає таким явищем лише поведінку людини, а не інші явища навколишнього середовища, або теорія «об’єкта-правового режиму», представники якої об’єктом правовідносин вважають правовий режим як правову характеристику явищ об’єктивної дійсності, які цивільним правом віднесені до категорії об’єктів цивільних прав. Утім такі теорії не одержали в сучасній українській цивілістиці розвитку та не знайшли підтвердження при правовому регулюванні майнових відносин в нашій державі.
Література:
1. Майданик Р. А. Цивільне право. Загальна частина : підручник / Р.А. Майданик. URL: http://er.dduvs.in.ua/bitstream/29.pdf. (дата звернення: 12.03.2021).
2. Цивільне право України: Навчальний посібник. / Л. О. Доліненко, В. О. Доліненко, С. О. Сарновська., 2006. – 356 с.
3. Мазур О.С. Цивільне право України: Навчальний посібник. К.: Центр навчальної літератури, 2006. 384 с
4. Цивільне право України. Загальна частина: підручник. URL: http://lira-k.com.ua/preview/12213.pdf. (дата звернення 11.03.2021)
Науковий керівник: доцент Амеліна Анна Сергіївна.