Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Зміна клімату: «Останній притулок» білих ведмедів вразливий для потепління
Нове дослідження показало, що область Північного Льодовитого океану, критична для виживання білих ведмедів, швидко стає вразливою для зміни клімату.
Очікувалося, що цей регіон, прозваний «останньою крижаною зоною», буде залишатися замерзлим набагато довше, ніж інші частини Арктики.
Але цей новий аналіз показує, що минулого літа в цій області відбулося рекордне танення.
Дослідники говорять, що причиною несподіваного спаду були сильні вітри, пов’язані зі зміною клімату.
Район моря Вандель, на північ від Гренландії, є частиною того, що вчені називають «зоною останнього льоду».
Зазвичай в цьому регіоні круглий рік зберігається товстий багаторічний лід.
«Морський лід циркулює в Арктиці, має особливу структуру і, звичайно, накопичується у Гренландії і північному узбережжі Канади», – сказав Аксель Швайгер з Вашингтонського університету і провідний автор цього останнього дослідження.
«У кліматичних моделях, якщо ви просуваєте їх вперед протягом найближчого століття, у цій галузі є тенденція до того, що лід виживає влітку найдовше».
Вчені вважають, що цей район є останнім важливим притулком для арктичних морських ссавців, включаючи білих ведмедів, морських котиків і моржів.
Білі ведмеді в цьому районі використовують лід для полювання на тюленів, які будують нори, щоб виростити своїх дитинчат на замерзлій воді.
У серпні минулого року німецьке дослідне судно Polarstern перетнуло море Вандель і несподівано наштовхнулося на ділянки відкритої води, де зазвичай можна знайти товстий лід.
Дослідники тепер використовували комбінацію супутникових знімків і моделей морського льоду, щоб зрозуміти, що сталося в цьому регіоні.
До загадки додали супутникові вимірювання навесні минулого року, які показали, що морський лід в морі Вандель був товще, ніж в останні роки.
Однак до серпня 2020 року зображення показали рекордно низьку згуртованість льоду – всього 50%.
За словами дослідників, незвично сильний вітер зрушив більшу частину морського льоду за межі області, але це було посилено тенденцією до витончення, пов’язаною з потеплінням, яке тривало роками.
«Взимку і навесні 2020 року тут були ділянки старішого і товстішого льоду, але були ділянки більш тонкого і нового льоду, який розтанув, щоб оголити відкритий океан», – сказав Аксель Швайгер.
«Це початок циклу поглинання теплової енергії, щоб розтопити більше льоду, незважаючи на те, що був товстий лід».
Дослідники говорять, що рекордне танення склало 80% через погодні чинники, такі як вітер, і 20% через стоншування, пов’язане зі зміною клімату.
За іронією долі, в 2019 році Канада визначила частину останньої льодової зони як територію, що охороняється морською зоною – названою Tuvaijuittuq, що на мові людей, що живуть в цьому районі, означає «місце, де лід ніколи не тане».
Автори кажуть, що їх нова робота передбачає, що, можливо, буде потрібно переглянути кліматичні моделі, оскільки більшість з них не передвіщало низької згуртованості морського льоду, що спостерігається в регіоні в 2020 році, на кілька десятиліть або більше в майбутньому.
Дослідження також піднімає питання про вплив більш відкритої води на морських ссавців в цьому районі.
«Ми дуже мало знаємо про морських ссавців в останній крижаній зоні», – сказала співавтор дослідження Крістін Лайдре, також з Вашингтонського університету.
«У нас майже немає історичних або сучасних даних, і реальність така, що питань про майбутнє цих популяцій набагато більше, ніж відповідей».
Дослідження було опубліковане в журналі Communications Earth & Environment.