Недавні записи
- Реалізація урядового експериментального проекту з переходу від військової служби до цивільного життя 19.12.2024
- Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group 16.12.2024
- Для повоєнної відбудови України знадобляться вогнезахисні матеріали на суму близько 1 млрд грн – Костянтин Калафат, директор Ковлар Груп 10.12.2024
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
Причини нелегальної міграції та її наслідки
Нікітенко Вікторія Вікторівна
студентка юридичного факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
ПРАВО (Конституційне право)
Причини нелегальної міграції та її наслідки
Нелегальна міграція входить до складу всім відомого процесу, котрий знайомий нам під терміном «міграція населення». Зазначення чинників, котрі детермінують нелегальну міграцію, являється необхідним та ефективним засобом запобігання проявам нелегальної міграції, дозволяючи розуміти причини виникнення, її розмір та характер.
Першочерговою ознакою даного типу міграції є те, що її суб’єкти залишають країни постійного проживання, проникаючи на територію інших держав без наявності дозволу на офіційному рівні. Тобто, під нелегальною міграцією розуміють протизаконне переміщення через державний кордон (наприклад, перетинання кордону поза пунктами пропуску або приховуючи підроблені документи), самостійно чи за допомогою третіх осіб, а також проживання на території країни без належного дозволу компетентних державних органів [1].
Даний тип міграції має такі самі причини, що й інші міграції, але вони є більш глобальними, трагічними, конфліктними. Саме ці причини змушують нелегальних мігрантів незважаючи на ризик вчиняти правопорушення з метою поліпшення свого життєвого становища, втечі від конфліктів тощо. ЇЇ особливістю являється те, що вона може бути як формою міграції, так і її засобом. Тобто, в деяких випадках нелегальна міграція має кримінальний початок, пов’язаний з наркотиками, тероризмом, переправлянням та купівлею вогнепальної зброї, торгівлею «живим товаром» (людьми) тощо [2].
Нелегальна міграція виступає складним явищем з міждержавними характеристиками. В її структурі присутні причини, обумовлені як країною, громадянами якої є мігранти, так і країнами, до яких і через які вони прямують. Через це з’являється можливість виділити причини нелегальної міграції у вигляді наступних блоків [3]:
- Котрі обумовлені соціально-економічними та іншими особливостями країни громадянства;
- Котрі обумовлені соціально-економічними та іншими особливостями країни, до якої вони вибувають або через яку вони прямують транзитом.
Неупереджений аналіз свідчить, що до основних чинників, які роблять Україну привабливою для нелегалів, слід віднести [4]:
- транзитне та близьке до країн ЄС географічне положення, розвиненість транспортної інфраструктури, існування каналів контрабанди людей через морські порти, залізницею, через неконтрольовані ділянки кордону, слабка облаштованість кордонів;
- недосконале законодавство та недостатність адміністративних засобів контролю перебування іноземних громадян на території країни, яке породжує вигідні умови для юридичного забезпечення легальних каналів в’їзду потенційних нелегальних іммігрантів;
- неузгоджені дії різноманітних відомств та служб, міжвідомчий незаконний розподіл фінансування, котрий сприяє зниженню рівня контролю над міграційною ситуацією;
- невелике фінансування заходів стосовно протидії та боротьби з нелегальною міграцією, яке суттєво знижує їх ефективність та формує передумови для неконтрольованості міграційних процесів;
- відсутність електронної системи ідентифікації іноземців та єдиного реєстру іноземних громадян, які в’їжджають в Україну чи перебувають на її території;
- прибутковість даного бізнесу;
- поширення корупції у сфері контролю та запобігання нелегальній міграції, корупційні дії посадовців щодо приховування нелегальних мігрантів, їх легалізації, безпосереднє прикриття злочинних угрупувань, які займаються контрабандою людей та траффікінгом.
Також слід зауважити, що нелегальна міграція становить загрозу національній безпеці для будь-якої країни тому, що вона спричиняє погіршення криміногенної ситуації в регіонах, де виникають слабко контрольовані зони з компактним проживанням мігрантів, де активного поширюється наркоманія та проституція, небезпечні інфекційні хвороби тощо. За відсутності законних джерел існування нелегальні мігранти можуть удаватися до створення етнічних кримінальних угруповань [3].
Окрім того, збільшення притоку нелегальних мігрантів може спричинити збільшення ксенофобних поглядів поміж певної частини місцевого населення та активність радикальних націоналістичних організацій. Даний тип міграції часто тісно пов’язаний з різними видами злочинності, зокрема контрабандою зброї, наркотиків, торгівлею людьми, поширенням тероризму. Дана ситуація потребує відповідного реагування, зокрема посилення прикордонного режиму та зміцнення внутрішньої безпеки.
Отже, у висновку варто сказати, що нелегальна міграція має вагому нішу у структурі міграційних потоків. Вона виступає соціально небезпечним, шкідливим та протизаконним явищем, котре безперечно має загрозу для економічних інтересів і громадській безпеці України. Також вона являється детермінантом підвищення злочинності, розвитку підпільного ринку праці та виникнення напруженості у відносинах між багатьма державами.
Список використаних джерел:
- Міграційні процеси в сучасному світі: світовий, регіональний та національний виміри: (Понятійний апарат, концептуальні підходи, теорія та практика): Енциклопедія / Упоряд. і ред. Ю.І. Римаренко. Київ: Довіра, 1998. 912с.
- Гайдуцький А.П. Масштаби трудової міграції українців за кордон .
Економіка та держава. 2007. № 8. С. 82–86.
- Сисюк Л.П. Проблеми нелегальної міграції в Україні та в світі. Х Miedzynarodowej naukowipraktycznej konferencji «Strategiczne pytania swiatowej nauki-2014». Przmysl, 07–15 lutego 2014 С. 78–82.
- Нелегальна імміграція на півдні України: стан, потенційні загрози і наслідки. URL:http://old.niss.gov.ua/monitor/januar2009/9.htm.
Науковий керівник: к.ю.н., доц., кафедри загальноправових Задаля Д.К.