Недавні записи
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
- Особливості податкової системи Франції на кінець 2024 року – стислий аналіз 28.12.2024
- Ціни на квартири в Сербії у 2025 році: нові реалії та перспективи 28.12.2024
- Реалізація урядового експериментального проекту з переходу від військової служби до цивільного життя 19.12.2024
- Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group 16.12.2024
Половина українців, які виїхали після початку вторгнення РФ, вирішила не повертатися до України з причин безпеки – опитування
(додано текст 11-го абз.)
Київ. 28 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Питання безпеки стало причиною неповернення до України для 50% громадян, які виїхали з країни після 24 лютого 2022 року.
Про це свідчать результати онлайн-опитування з оцінки міграційних процесів і настроїв українців, які презентував виконавчий директор Українського інституту майбутнього Вадим Денисенко на пресконференції в агентстві “Інтерфакс-Україна”.
Згідно з опитуванням, у 37% респондентів є найближчі родичі (чоловік або дружина, діти, батьки), які були змушені залишити Україну після початку повномасштабного вторгнення Росії, а у 80% – друзі та знайомі, з якими вони спілкуються особисто.
Основною причиною від’їзду 58% назвали відсутність почуття безпеки, стільки ж висловилися про необхідність турботи про дітей та їх майбутнє, 57% вважають, що причина – у підвищеному рівні небезпеки.
Відповідаючи на запитання щодо ставлення до необхідності повертатися українцям, які виїхали після 24 лютого 2022 року, 46% респондентів зазначили, що “кожен вирішує за себе”, 21% обрали варіант “так, одразу після завершення війни (до процесу відновлення країни)”, 16,5% – “так, якщо немає загрози окупації їхніх територій”.
Щодо оцінки намірів найближчих родичів, які виїхали, повертатися до України, 36% респондентів відповіли “однозначно так – вони це твердо вирішили”, 32% вважають це можливим, “якщо тут буде робота і буде безпечно”, 14% вважають, що це навряд чи відбудеться, “оскільки вони починають облаштовуватися на новому місці”, 5% сказали, що – ні, 3% опитаних самі мають намір за можливості виїхати до родичів.
Водночас 44% респондентів вважають, що їхні друзі та знайомі зможуть повернутися, якщо в Україні буде безпечно та вдасться вирішити питання з працевлаштуванням, 29% переконані, що так однозначно буде, бо “вони про це постійно говорять”, 15% – обрали варіант “навряд чи” і 2% – “ні”.
Серед причин, що впливають на рішення людей повертатися до України, – родинні зв’язки (60%), звичний спосіб життя та оточення (46%), безпека (42%), наявність роботи (36%), патріотизм (32%), невдачі з облаштуванням за кордоном (27%), піклування про дітей, бо вони мають жити та навчатися в Україні (16%).
Водночас причинами не повертатися до України 55% респондентів назвали життєві перспективи, 50% – безпеку, 48% – наявність роботи, 33% – турботу про дітей (вони мають здобути нормальну освіту й розпочати нове життя), 28% – комфорт, 27% – відсутність боротьби з корупцією та люстрації проросійських сил в Україні.
Крім того, 21% опитаних також зазначили, що серед їхніх знайомих, друзів і колег є чоловіки, які виїхали з України після 24 лютого 2022 року, хоча не мали на це законних причин або підстав (59% відповіли “ні”, 19% – “не знаю”, і ще 1% відмовився відповідати на це запитання).
“Серед цих 21%, які виїжджали незаконно, ми запитали, у який спосіб вони виїжджали незаконно. І тут є безумовний лідер – це два перших місця по 23% – через хабар і через волонтерство. Третє, четверте, п’яте місце – це по 15-16% – оформлення інвалідності на себе, оформлення опіки за інвалідом-родичем і третій момент – через студентські візи”, – уточнив Денисенко на пресконференції.
Крім того, 47% респондентів на запитання про те, чи мають українські біженці допомагати Україні, відповіли, що кожен вирішує сам, 28% вважають, що з цією метою (на потреби ЗСУ) слід перераховувати частину своєї зарплати. Середньомісячні пожертви українців, які виїхали, згідно з опитуванням, становлять 51-100 грн (про це повідомили 16,4% респондентів, тоді як 18,2% відповіли, що не допомагали ЗСУ або волонтерам коштами протягом останніх трьох місяців).
Онлайн-опитування “Оцінка міграційних процесів і настроїв” провів Український інститут майбутнього спільно з компанією “Нью Імідж Груп” протягом 20-23 березня. Респонденти дали відповіді на запитання щодо їхньої мотивації повертатися до України чи залишатися за кордоном, оцінили ймовірність повернення своїх друзів і родичів.
В опитуванні взяли участь 1,2 тисячі респондентів, серед яких доросле населення України інтернет-користувачів віком від 18 років і старше. Статистична похибка з імовірністю 0,95 не перевищує 2,89%.
Опитування проводили на всій території України, крім населених пунктів на тимчасово непідконтрольних територіях частини Донецької, Запорізької, Луганської та Херсонської областей, тимчасово окупованої АР Крим.