Недавні записи
- Основні економічні показники України та світу в січні-грудні 2024 року – аналіз 15.05.2025
- З 14 по 22 травня в аукціонному домі Goldens відбудуться торги аукціону «Українське колекційне мистецтво» 15.05.2025
- Експерт проаналізував перспективи видобутку корисних копалин в Україні після підписання угоди зі США 11.05.2025
- Ставлення українців до Великої Британії: високий рівень довіри і вдячності — результати соцопитування 11.05.2025
- Ставлення українців до Мексики: переважає нейтралітет, але позитиву більше, ніж негативу 11.05.2025
Організація дистанційного навчання з безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту
Скуйбіда Олена Леонідівна
к.т.н., доцент, доцент кафедри охорони праці і навколишнього середовища
Національний університет «Запорізька політехніка»
ОСВІТА (Освіта у напрямку безпеки життєдіяльності, охорони праці і цивільного захисту)
Організація дистанційного навчання з безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту
Згідно з низкою нормативних документів (Закон України «Про охорону праці», Закон України «Про забезпечення санітарного та епідеміологічного благополуччя населення», НПАОП 0.00-4.12-05 «Типове положення про проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці», Постанова КабМіну №444 від 26.03.2013 р. «Порядок здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» тощо) вивчення охорони праці, безпеки життєдіяльності, гігієнічне виховання, навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях сьогодні має вкрай важливе значення та має здійснюватися, зокрема, у закладах вищої освіти. В умовах карантинних обмежень навчання здійснюється переважно в дистанційному форматі.
В загальному випадку дистанційне навчання відіграє важливу роль в становленні інформаційного суспільства та є одним з пріоритетних напрямків розвитку освіти в Україні [1]. Для дистанційного навчання в світовому освітньому просторі немає єдиного визначення вживаються терміни «distance learning», «e-learning», «online learning», «Internet based learning», «open learning», «teleteaching» тощо.
Відповідно до Положення про дистанційне навчання (затверджено Наказом МОНУ 25.04.2013 р. №466) дистанційне навчання – індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності людини, який відбувається внаслідок непрямої взаємодії учасників навчального процесу в спеціалізованому середовищі, яке функціонує на базі сучасних педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій [2]. Інформаційно-комунікаційні технології дистанційного навчання охоплюють технології створення, накопичення, зберігання та доступу до веб-ресурсів (електронних ресурсів) навчальних дисциплін, а також забезпечення організації і супроводу навчального процесу за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення та засобів інформаційно-комунікаційного зв’язку
(в тому числі мережі Інтернет). Педагогічні технології дистанційного навчання передбачають інтерактивне спілкування між віддаленими учасниками освітнього процесу – викладачами та студентами з використанням телекомунікаційного зв’язку та подання навчального матеріалу в електронному вигляді.
Підготовка фахівців за дистанційною формою навчання може здійснюватися у ЗВО за ліцензованими та акредитованими освітніми програмами (спеціальностями). Відповідно, дистанційні курси з дисциплін з безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту мають бути складені відповідно до робочих навчальних програм та/або силабусів; також обов’язковою умовою є забезпечення досягнення студентами усіх результатів навчання, закладених освітньою програмою.
Дистанційне навчання забезпечується при реалізації дистанційного / змішаного освітнього процесу або при використанні технологій дистанційного навчання для забезпечення навчання за різними формами. Дистанційні курси безпеки життєдіяльності, охорони праці і цивільного захисту можуть фрагментарно використовуватись для організації самостійної роботи здобувачів освіти, здійснення ними самоконтролю, проведення науково-педагогічними працівниками поточного та підсумкового контролю, консультацій, а також організації зворотного зв’язку.
Дистанційна форма навчання – форма організації навчального процесу у закладах освіти, яка забезпечує реалізацію дистанційного навчання та передбачає можливість отримання випускниками документів державного зразка про відповідний освітній або освітньо-кваліфікаційний рівень.
Змішане навчання є методикою, за якою здобувачі освіти засвоюють частину матеріалу за дистанційною формою, а частину – за традиційною формою навчання (офлайн).
Викладач створює загальний курс навчання з безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту, використовує мультимедійні педагогічні ресурси, враховує індивідуальні освітні потреби здобувачів освіти, здійснює освітню підтримку. Студент вивчає в мережі або завантажує педагогічний зміст курсу, організовує свою роботу за програмою навчальних дисциплін, виконує завдання, проходить тести для самооцінки та контрольні тести, виконує індивідуальні завдання тощо.
Однією з переваг дистанційного навчання є гнучке планування навчального часу та зменшення навантаження на здобувачів вищої освіти. Заняття, яке проводиться в дистанційному режимі, може бути оптимізоване і проводитись у синхронному та асинхронному режимах. Навчальний час повинен враховувати час передачі відео-, аудіо-, графічної та текстової інформації асинхронно. Врахування виключно синхронної взаємодії в дистанційному режимі (наприклад, лекцій з використанням сервісу відео-конференцій) може призвести до перенавантаження суб’єктів навчального процесу та відхилень від передбаченого робочою навчальною програмою та/або силабусом часу на опанування змістових модулів (тем), а також розподілу часу на навчальні заняття, самостійну та індивідуальну роботу здобувачів освіти.
При синхронному режимі дистанційного навчання учасники освітнього процесу перебувають у веб-середовищі дистанційного навчання (чат, аудіо-, відеоконференції, соціальні мережі і т.п.) одночасно за встановленим розкладом занять. При асинхронному режимі взаємодія між суб’єктами дистанційного навчання відбувається із затримкою у часі (електронна пошта, Moodle, Google Workspace for Education тощо), без усталених за розкладом часом онлайн-занять та консультацій.
Дистанційне навчання не обмежується проведенням занять та наданням студентам завдань із перевіркою їх виконання. В обов’язковому порядку передбачається можливість консультування наково-педагогічними (педагогічними) працівниками з дисциплін, а також можливість зворотного зв’язку за результатами виконання контрольних заходів.
При планування навантаження кожного заняття з безпеки життєдіяльності, охорони праці і цивільного захисту, а також визначення темпів опанування навчальних матеріалів в дистанційному режимі необхідно враховувати, що самостійне опрацювання матеріалу здобувачами освіти триває, як правило, довше, аніж виклад цього матеріалу викладачем. При вивченні безпеки життєдіяльності, охорони праці та цивільного захисту важливою є самостійна робота здобувачів освіти з нормативними документами, які регулюють питання цивільної безпеки, трудових відносин, санітарно-епідеміологічного благополуччя, радіаційного захисту, функціонування об’єктів підвищеної небезпеки тощо, а також з інформаційними ресурсами
( такими як офіційні веб-сайти Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної служби України з питань праці, Державної інспекції України з питань праці, Міністерства екології та природних ресурсів України, Ради національної безпеки і оборони України, Постійного представництва України при ООНта ін.), що потребує додаткових затрат навчального часу здобувачів освіти.
Дистанційні курси (веб-ресурси) навчальних дисциплін безпеки життєдіяльності, охорони праці і цивільного захисту мають складатися на основі засад студентоцентрованого навчання і викладання, гнучкого використання педагогічних методів та методик викладання, систематичного контролю знань, зворотного зв’язку від викладачів, планування навчального навантаження з урахуванням можливостей синхронної та асинхронної взаємодії учасників освітнього процесу та чільної ролі самостійної роботи здобувачів освіти.
Література:
- Стратегія розвитку інформаційного суспільства в Україні [Електронний ресурс] – Схвалено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 15.05.2013 р. – К.: КМ України, 2013. – URL: https://www.kmu.gov.ua/npas/246420577.
- Положення про дистанційне навчання [Електронний ресурс] : – Чинний від 25.04.2013 р. – К.: Кабінет Міністрів України, 2013. – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0703-13#Text. – (Положення).
- Про вищу освіту [Електронний ресурс] – Чинний від 01.07.2014 р. : станом на 20.08.2021 р. – К.: ВР України, 2014. – https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1556-18/ed20210716#Text. – (Закон України).
- Про освіту [Електронний ресурс] – Чинний від 05.09.2017 р. : станом на 20.08.2021 р. – К.: ВР України, 2017. – URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19/ed20210808#Text. – (Закон України).
- Методичні вказівки «Організація дистанційного навчання здобувачів освіти» з дисциплін «Безпека життєдіяльності фахівця з основами охорони праці», «Захист життєвого середовища перебування людини та охорона праці», «Захист здоров’я та життя людини з основами охорони праці», «Цивільний захист і охорона праці в галузі», «Безпека праці на підприємствах, в установах і організаціях та цивільна безпека», «Захист населення, територій, довкілля та виробнича безпека» : для студентів усіх спеціальностей та форм навчання. / Укл: О.Л. Скуйбіда – Запоріжжя : НУ «Запорізька політехніка», 2021. – 45 с.