Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Метрологічні характеристики засобів вимірювальної техніки
Рибіна Олена Іванівна
к.е.н., доцент кафедри геодезії та землеустрою
Поярков Максим Сергійович
студент 1 курсу магістратури, спеціальність 193 «Геодезія та землеустрій» Сумський національний аграрний університет
ТЕХНІЧНІ НАУКИ (Будівництво)
Метрологічні характеристики засобів вимірювальної техніки
На сучасному етапі від оперативного вирішення задач метрологічного забезпечення приладів геодезичного призначення значною мірою залежить як якість самих геодезичних вимірювань в Україні, так і якісні показники розвитку таких сфер: як сільське господарство, землеустрій, будівництво, військова справа, навігаційне забезпечення повітряних та водних суден, виконання геологорозвідувальних робіт та інше.
До метрологічних прийнято відносити характеристики засобів вимірювальної техніки, що впливають на результати вимірювань і їх похибки. Метрологічні характеристики називають нормованими метрологічними характеристиками (НМХ), а визначаються експериментально в результаті випробувань, повірки або калібрування засобів вимірювань – дійсними метрологічними характеристиками (ДМХ).
Допустимі значення НМХ і отримані з вимірювань ДМХ включають в протокол повірочних робіт, щоб з їх зіставлення приймати рішення про визнання вивіреного засобу вимірювань придатним для застосування за призначенням.
Серед найважливіших метрологічних характеристик геодезичних засобів вимірювальної техніки, що підлягають метрологічному контролю при випуску з виробництва, після ремонту та в експлуатації, слід зазначати:
- діапазон вимірювань;
- ціну поділки шкали;
- адитивні і мультиплікативні складові приладових поправок, що входять в рівняння вимірювань;
- похибка роботи осьових систем;
- сумарну (основну) похибка.
Зміст зазначених груп НМХ і особливості їх визначення різні і багато в чому залежать від конструктивних особливостей конкретних засобів вимірів і принципів вимірювань, покладених в основу їх дії.
Для перевірки та випробувань геодезичних приладів слід застосовувати різні контрольно-вимірювальні прилади (КВП) і перевірочне обладнання. Їх різноманіття зумовлене конструктивною складністю геодезичної техніки, наявністю великої кількості нормованих метрологічних характеристик, необхідністю їх отримання з достатньою надійністю. У повірочній практиці виділяють КВП двох груп: загальнотехнічні і спеціалізовані. Загальнотехнічні засоби широко використовуються в машинобудуванні, приладобудуванні, енергетиці, на транспорті і в інших галузях економіки. Спеціалізовані засоби геодезичного призначення служать для контролю параметрів і характеристик виключно топографо-геодезичних приладів.
Варто відзначити, до загальнотехнічних засобів контролю, що використовуються в геодезичній практиці повірочних робіт, мають місце групи:
- технічних засобів для оптичних вимірювань: оптичні лави, кульові фотометри, фокометри, електро- і радіовимірювальні прилади;
- кутомірних засобів: багатогранні призми, автоколіматори, екзаменатори, рівні; серед засобів лінійних вимірювань: мікроскопи, вимірювальні машини, катетометри, штрихові заходи, жезли, кінцеві міри, інтерферометри, компаратори;
- допоміжних засобів для вимірювання характеристик зовнішнього середовища (метеорологічні засоби вимірів): барометри, психрометри, гігрометри, анемометри, термометри.
До спеціалізованих КВП геодезичного призначення відносяться:
- геодезичні компаратори;
- геодезичні імітатори;
- контрольно-перевірочні мережі;
- геодезичні спеціалізовані установки;
- геодезичні міри довжини.
Слід відмітити, до основних вимог до контрольно-вимірювальних приладів, що використовуються при перевірці геодезичних приладів, зводяться до наступного:
- забезпечення оперативного і об’єктивного контролю параметрів і характеристик, що перевіряються;
- метрологічна надійність КВП;
- зручність в технічному обслуговуванні і експлуатації при проведенні перевірочних робіт;
- мала енергоємність і відповідність вимогам безпеки експлуатації.
Отже, КВП використовується при проведенні досліджень, випробувань геодезичних приладів і ремонтно-відновлювальних робіт.