FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

29
Березень
2021

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

Ковальова Алла

(Запоріжжя, Україна)

ЕКОЛОГІЯ

(Глобальні та регіональні екологічні проблеми)

ЕКОЛОГІЧНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОГО ТУРИЗМУ

Ресурсна база України має унікальний туристичний потенціал, спроможний забезпечити розвиток національного туристичного продукту і вихід його на міжнародні ринки. В процесі організації відпочинку туристів використовуються різноманітні ресурси, в тому числі і природні. Якість відпочинку залежить в тому числі і від якості природних ресурсів. В умовах поглиблення екологічної кризи, яка спостерігається зараз, зростання масштабів забруднення та вичерпування природних ресурсів , збільшується загроза загострення проблем із використанням природних ресурсів в туристичній діяльності [2]. Адже вимоги потенційних туристів щодо ексклюзивності відпочинку постійно зростають. Це призводить до дедалі більшого залучення природних ресурсів для організації відпочинку та створення особливих соціально-природних ландшафтів, де рекреаційне використання є основним. Найбільшого навантаження в туризмі зазнають курортні, лікувально-оздоровчі території та рекреаційні зони, де здійснюється досить інтенсивне використання природних ресурсів, багато з яких є вичерпними та не відновлюваними [1].

Особливо небезпечним для екологічної безпеки є створення великих туристичних центрів та використання природних ресурсів в окремому регіоні.

Прояви небезпечного впливу туризму на природне середовище досить різноманітні, серед них виділяються виснаження природних ресурсів, забруднення довкілля транспортними засобами, погіршення екологічної ситуації в цілому. Серйозної шкоди природному середовищу завдають самовільне розміщення баз та центрів відпочинку, розпалювання багать в невстановлених місцях, незаконне полювання та рибальство як вид організації дозвілля тощо [2].

На жаль, негативний вплив туризму на природне середовище часто призводить до порушення екологічної рівноваги, до забруднення природного середовища, до його руйнації. В зв’язку з цим фахівцями виділяються досить серйозні проблеми, які потребують вирішення під час організації туристичної діяльності.

Серед всіх визначених проблем виділяється проблема пошкодження (знищення) природних ресурсів [1]. Ця проблема в контексті організації туризму проявляється в наступному:

  1. Пошкодження (знищення) дерев, лісових культур та молодняка.
  2. Витоптування насаджень туристами, їх механічне пошкодження.
  3. Збирання туристами дикорослих рослин, грибів, ягід з їх механічним пошкодженням.
  4. Заготівля соків, що може призвести до загибелі дерев.
  5. Самовільне збирання туристами та знищення рослин, що занесені до Червоної книги.
  6. Незаконне полювання та рибальство з метою організації дозвілля.
  7. Виснаження природних лікувальних ресурсів( мінеральних вод, термальних грязей тощо).

Існуючу проблему необхідно вирішувати в контексті продовження організації туристичної діяльності. Для цього пропонуються наступні шляхи:

  1. Контроль за вирубкою лісів
  2. Інтенсивне лісорозведення (в тому числі і як складова програми відпочинку екологічного туризму).
  3. Еколого-освітня та виховна робота з туристами.
  4. Роз’яснювальна робота з місцевим населенням.
  5. Створення природно-заповідних територій.
  6. Притягнення винних до відповідальності (адміністративний штраф, вилучення об’єкта правопорушення, відшкодування шкоди тощо).

Існуючу на сучасному етапі проблему «туризм – навколишнє середовище» можна вирішити шляхом розвитку екологічного туризму. Екологічний туризм здатен забезпечити реальну фінансову підтримку охорони природи та підвищити значимість тих природних ділянок, які повинні зберігатися в незміненому стані [1]. Екологічно орієнтовані напрямки туризму передбачають обмеження будівництва туристської інфраструктури, використання екологічних видів транспорту, впровадження екологічних технологій для різноманітних видів туризму, підвищення екологічної свідомості туристів та місцевого населення.

Екологічний туризм може стати головним фактором розвитку туризму, при якому замість отримання короткочасної вигоди від спілкування з природою буде запроваджуватися довгострокова екологічна стратегія [2]. Екологічний туризм володіє реальними рекреаційними, пізнавальними, еколого-освітніми та виховними можливостями. Розвиток екологічного туризму спонукатиме до пошуку альтернативних можливостей сталого розвитку територій, раціоналізації природокористування та сприяє формуванню ресурсозберігаючої політики регіону та країни.

Література:

  1. Кубай Д.І. Екологічні проблеми сучасного розвитку туризму/ Д.І.Кубай// Вісник Львівського університету. Серія міжнародні відносини. – 2008. – Вип. 24. – С. 142–146
  2. Пригара О. Екологічні проблеми туризму та шляхи їх вирішення/ О. Пригара// Актуальні питання гуманітарних наук. – 2014. – Вип.8. – С. 404–408