Недавні записи
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
- Особливості податкової системи Франції на кінець 2024 року – стислий аналіз 28.12.2024
- Ціни на квартири в Сербії у 2025 році: нові реалії та перспективи 28.12.2024
- Реалізація урядового експериментального проекту з переходу від військової служби до цивільного життя 19.12.2024
- Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group 16.12.2024
Дефіцит е/е у вечірній пік перевищує 4 тис. МВт – член енергокомітету ВР
Київ. 11 січня. ЕНЕРГОРЕФОРМА – Відсутність в енергосистемі окупованої Запорізької АЕС та низки ТЕС на тлі збільшення споживання через холодну погоду призводить до суттєвого зростання дефіциту електроенергії, яке, наприклад, у вечірній пік на 11 січня прогнозується на рівні 4300 МВт, повідомив член енергетичного комітету Верховної Ради Сергій Нагорняк.
"Ситуація в енергосистемі складна. У нічний час дефіцит сягає близько 1200 МВт, у вечірній пік, наприклад, на сьогодні, він прогнозується на рівні 4300 МВт", – сказав Нагорняк в ефірі національного телемарафону "Єдині новини" в середу.
За його словами, якби працювали п’ять із шести блоків окупованої росіянами Запорізької АЕС, то вже цього було б достатньо, щоб покрити такий дефіцит.
Водночас він зазначив, що крім ЗАЕС не працюють через пошкодження Курахівської ТЕС "ДТЕК" у Донецькій області, а також три з 10 блоків Бурштинської ТЕС цієї компанії в Івано-Франківській області та один із дев’яти доступних Україні енергоблоків АЕС, який перебуває у плановому ремонт.
На думку нардепа, дефіцит е/е пов’язаний саме зі зменшенням генерації на тлі похолодання, що призводить до збільшення споживання і зумовлює необхідність застосування погодинних та аварійних графіків обмеження е/е.
Він висловив сподівання, що з потеплінням, а також із запуском непрацюючих потужностей ситуація покращиться і відключень стане менше, хоча, на його думку, до весни ситуація все одно залишатиметься важкою.
"Сподіваємося, що енергетики найближчим часом полагодять Бурштинську ТЕС, щоб усі блоки працювали, й атомка запрацює додатково одним блоком. Також сподіватимемося, що українці економніше використовуватимуть електроенергію, щоб не було, принаймні, аварійних відключень", – зазначив нардеп.
Щодо ситуації з енергопостачанням Києва Нагорняк звернув увагу на енергозалежність столиці, яка "багато споживає, але має мало генеруючих потужностей".
"Ми бачили, як ворог цілив у розподільчі пристрої, що дають можливість давати е/е до столиці. Але найбільша проблема – у дефіциті генерації. Відсутній ресурс для покриття потреби", – пояснив він.
Водночас член енергокомітету ВР зазначив, що Україна вже проводить консультації з провідними виробниками мініелектростанцій, щоб почати створювати децентралізовану систему енергозабезпечення. Втім, він зауважив, що це потребуватиме багато часу і великих капіталовкладень.
"Ми маємо розуміти, що за один рік навіть у мирний час важко побудувати децентралізовану енергосистему під кожне місто окремо. Рік мінімум потрібен лише на проєктні рішення. Також необхідні величезні капіталовкладення. Це мільярди доларів", – сказав Нагорняк.
Крім того він звернув увагу, що ціна такої електроенергії, якщо мініелектростанції працюватимуть на газі, буде значно вищою за атомну або гідроелектроенергію.
Утім, оперативним вирішенням проблеми з енергозабезпеченням, насамперед критичної інфраструктури, він назвав використання дизель-генераторів, яких Україна отримує найбільше у вигляді міжнародної допомоги.
Відповідаючи на запитання щодо ймовірності підвищення комунальних тарифів, нардеп наголосив, що уряд пообіцяв залишити їх незмінними до кінця ОЗП, але зазначив, що тарифи також є джерелом розвитку децентралізованої системи й не можуть бути збитковими для генерації.
"Сьогодні "Енергоатом" та "Укргідроенерго" несуть на своїх плечах понад 100 млрд грн дотацій населенню, покриваючи різницю в тарифі на е/е та його ринкову ціну. Ми маємо бути психологічно готові до підвищення тарифів, щоб наша генерація могла беззбитково працювати та розвиватися", – переконаний член енергокомітету.
Як повідомлялося, "Укренерго" вдруге поспіль встановлює цілодобові ліміти використання е/е всім областям, але через їх перевищення вже в першій половині доби було запроваджено аварійні відключення щонайменше у п’яти з них. У Києві, згідно з графіками "ДТЕК Київські електромережі", гарантовані постачання електрики відзначаються лише на 6 годин на добу.