FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

12
Липень
2021

 БЮДЖЕТНО-ФІНАНСОВА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ЯК ПРОЦЕС ПЕРЕДАЧІ ПОВНОВАЖЕНЬ ВІД ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ ОРГАНАМ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Дудко Олександр Станіславович

аспірант кафедри регіналістики та туризму

Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана

ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ

(Регіональна економіка)

 БЮДЖЕТНО-ФІНАНСОВА ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ ЯК ПРОЦЕС ПЕРЕДАЧІ ПОВНОВАЖЕНЬ ВІД ОРГАНІВ ДЕРЖАВНОЇ ВЛАДИ

ОРГАНАМ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стратегічним завданням України на сьогодні є забезпечення економічного розвитку регіонів на основі децентралізації, системи управління адміністративно-територіальними утвореннями як важливого елемента подальшого державотворення. Децентралізація управління передбачає збалансований розподіл повноважень, ресурсів і відповідальності між центральними органами державного управління і управління адміністративно-

територіальними утвореннями та залежить від безлічі умов і чинників. Аналіз підходів, умов та факторів впливу на фінансування повноважень органів місцевого самоврядування в умовах децентралізації дасть змогу виявити проблемні моменти та визначити можливі шляхи їх усунення.

Децентралізація як процес передачі повноважень від органів державної влади органам місцевого самоврядування, тобто передача повноважень на місця в умовах реформування економічної і політичної системи управління, є особливо актуальним завдання [2]. Зміст перетворень у межах реформи децентралізації полягає у тому, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування отримають властиві їм повноваження та відповідно до повноважень – фінансові ресурси. Своєю чергою, органи місцевого самоврядування будуть відповідальними перед виборцями за ефективність своєї роботи, а перед державою – за законність [1].

Децентралізація системи міжбюджетних відносин зумовлена необхідністю зниження впливу центральних органів влади та пов’язаних із цим існуванням низки суттєвих недоліків фіскальної централізації, до яких можна віднести те, що значна частина місцевих бюджетів формувалась за рахунок трансфертів із державного бюджету, що свідчило про значну залежність від центральних органів влади і обмежувало вплив органів місцевої влади на формування доходної частини бюджету [4]. Окрім того, у місцевих органів влади була відсутня мотивація до нарощування доходної бази місцевих бюджетів та відсутня відповідальність за виконання місцевих бюджетів тощо.

Перехід до бюджетно-фінансової децентралізації означає вирішення як політичних, так і економічних й інституційних складових міжбюджетних відносин у країні. Окрім того, цей процес пов’язаний з багатьма напрямками державного управління в регіонах – функціонування інститутів державної влади, включно інститутів фінансової інфраструктури, механізм взаємодії фінансування місцевих програм та проектів та підтримки системи соціального забезпечення населення у регіонах. Ефективно розроблена політика бюджетно- фінансової децентралізації має забезпечувати місцеву автономію і сприяти підвищенню політичної відповідальності, економічної ефективності, відкритості управлінських рішень, тобто перехід до фіскальної або бюджетної децентралізації має забезпечити переваги як політичні, так і економічні порівняно з централізованим розподілом фінансових ресурсів.

Основним завданням запровадження децентралізації є підвищення ролі місцевих органів в управлінні розвитком регіонів, посилення їх активності у створенні умов для активізації економічних процесів і забезпечення економічного зростання [3].

Фінансово-бюджетна складова децентралізації займає особливе місце, оскільки відображає практичний аспект децентралізації адміністративних повноважень і прямо впливає на соціально-економічний розвиток країни загалом.

Таким чином, бюджетна децентралізація набула рис практичної реалізації в регіонах країни. Створення самодостатніх територіальних громад, їх функціонування сприятиме утвердженню дієвого місцевого самоврядування з реальним впливом на місцеві процеси.

Водночас для становлення системи місцевих фінансів України стратегічним питанням є пропорція між власними доходами місцевих бюджетів та трансфертами з державного бюджету. Базуючись на світовому досвіді, можна зробити висновок, що чим більша частка власних та закріплених доходів місцевого бюджету, тим більша відповідальність місцевих органів влади за податкову дисципліну, ефективне використання зібраних доходів. Окрім того, спостерігається значне зростання зацікавленості місцевих органів влади у розвитку підприємництва як основної бази наповнення місцевих бюджетів. З цієї причини бюджетна децентралізація набуває особливого значення в умовах реформування економічних відносин у країні.

Підвищуючи зацікавленість органів влади на місцях у нарощуванні доходної частини місцевих бюджетів, та активізуючи існуючі резерви наповнення місцевих бюджетів важливим при цьому є забезпечення ефективності використання бюджетних коштів. Загалом останні зміни в регуляторній політиці в бюджетній сфері повинні підвищити якість управління бюджетними коштами, забезпечити результативність, ефективність і прозорість використання бюджетних коштів, сприяти покращенню фінансового стану адміністративно-територіальних утворень, забезпечувати прискорення економічного розвитку регіонів та покращити стан соціальної сфери та соціального забезпечення територіальних громад. Обсяг цих доходів має бути достатнім для забезпечення функцій і обов’язків, які покладаються на той чи інший рівень влади. Перспективними дослідженнями у цьому контексті буде аналіз ефективності використання фінансових ресурсів об’єднаними територіальними громадами з урахуванням анонсованих змін у податковій та бюджетній політиці держави в найближчий період часу.

Список використаних джерел:

  1. Падалка О. С. Децентралізація – нова парадигма соціально- економічногорозвитку регіонів України / О. С. Падалка, В. В. Кулішов // Економіка України [Текст]. —2015. — № 10. — С. 45—53.
  2. Концепція реформи місцевого самоврядування [Електронний ресурс]. — Режим доступу : zakon.rada.gov.ua/go/333-2014-р.
  3. Розенбаум А. Демократія, урядування, децентралізація [Електронний ресурс] —               Режим                  доступу:

//http://www.pdp.org.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=953:173- a5-&catid=46:i—&Itemid=122

  1. Кузькін Є. Ю. Розширення повноважень місцевого самоврядування в сучасних умовах: основні напрямки та подолання перешкод / Є. Ю. Кузькін, О. В. Шишко // ФінансиУкраїни. — — № 11. — С. 43—55.

Науковий керівник: д.е.н, професор Данилишин Б.М.