Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Адміністративна відповідальність неповнолітніх
Слєпова Е.А.
(Дніпро, Україна)
ПРАВО
(Адміністративне і фінансове право)
АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ НЕПОВНОЛІТНІХ
Проблема адміністративної відповідальності неповнолітніх осіб є дуже актуальною на сьогоднішній день, вона розглядається та вирішується на законодавчому рівні. Адже вчинення правопорушення неповнолітнім є певним індикатором, що визначає рівень морального стану суспільства та становить високий рівень небезпеки та розвитку демократії країни.
Головним нормативним актом, який передбачає відповідальність адміністративну саме неповнолітньої особи це є Кодекс України про адміністративні правопорушення. Хотілось би зазначити, що саме кодекс, не дає чіткого визначення про відповідальність, а тільки вказує, що мірою відповідальності виступає адміністративне стягнення, яке застосовується задля того щоб виховати особу, яка вчинила правопорушення [1].
Стаття 12 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює, що адміністративній відповідальності підлягають особи, які досягли на момент вчинення адміністративного правопорушення шістнадцятирічного віку [1]. Згідно зі ст. 13 КУпАП України до осіб віком від шістнадцяти до вісімнадцяти років, які вчинили адміністративні правопорушення, застосовуються відповідні заходи впливу, передбачені ст. 24 [1] КУпАП, а саме: зобов’язання публічно або в іншій формі попросити вибачення у потерпілого; попередження; догана або сувора догана; передання неповнолітнього під нагляд батькам або особам, які їх замінюють, чи під нагляд педагогічному чи трудовому колективу за їх згодою, а також окремим громадянам на їх прохання[1].
Заходи впливу мають виховний характер і можуть бути застосовані до неповнолітніх, які скоїли адміністративний проступок, у віці 16-18 років, якщо орган адміністративної юрисдикції дійде висновку, що виправлення правопорушника можливе без застосування до нього суворішого адміністративного стягнення.
Варто погодитись із висновками О.Г. Стрельченко та А.Є. Намазова, що «попередження адміністративних правопорушень, які вчинюються неповнолітніми, є гуманним, дієвим та найбільш ефективним засобом (способом) скорочення кількості адміністративної деліктності, оскільки воно пов’язане з такими заходами з боку держави і суспільства, які спрямовані не лише на виявлення й усунення причин та умов, що сприяють правопорушенням, а й на утримування неповнолітнього від їх вчинення, припинення правопорушень та притягнення їх до відповідальності» [2].
Погоджуємося з думкою Ткалі Олени що, аналіз законодавства щодо адміністративної відповідальності неповнолітніх дає можливість стверджувати про наявність цілого ряду прогалин та недоліків, які в сучасних умовах створюють суттєві перешкоди в боротьбі з девіантною поведінкою неповнолітніх. Серед них варто зазначити, що законодавство не вказує цілей застосування заходів впливу на неповнолітніх, тому їх виховну мету можна зрозуміти лише аналізуючи зміст цих заходів. Крім того, відсутня вказівка на підстави адміністративної відповідальності неповнолітніх загалом та підстави застосування кожного конкретного заходу впливу зокрема. Відсутнє чітке визначення змісту адміністративного проступку, за який повинна наступати адміністративна відповідальність неповнолітніх (ст. 13 КУпАП лише вказує перелік статей, за якими неповнолітні віком від 16 до 18 років підлягають адміністративній відповідальності на загальних підставах [1]), умов їх звільнення від адміністративної відповідальності і можливості застосування до них різних заходів державного примусу, не розроблено певну градацію заходів впливу, що застосовуються до неповнолітніх залежно від їх цільового призначення і підстав застосування[3].
Таким чином, виходячи з вищевикладеного, хочемо зробити висновок, що на сьогодні інститут адміністративної відповідальності неповнолітніх потребує удосконалення та нормативної регламентації. Тому потрібно систематизувати нормативне закріплення адміністративної відповідальності неповнолітніх та для подальшого вдосконалення доцільно в КУпАП передбачити окремий розділ щодо відповідальності неповнолітніх.
Література:
1. Кодекс України про адміністративні правопорушення: Закон України від 07.12.1984 № 8073- X .(зі змінами і допов) Відомості Верховної Ради УРСР. 2020, № 6, ст.35.
2. Стрельченко О.Г. Напрями попередження адміністративної деліктності неповнолітніх. Актуальні проблеми держави та права. 2014 р. 43-49 с.;
3. Олена Ткаля Проблеми та перспективи адміністративного впливу, що застосовується до неповнолітніх. Одеса, 2017. 125-129 с.;
4. Продаєвич В.О. Місце адміністративної відповідальності в системі заходів адміністративного примусу. 2007, 20 с.
Науковий керівник: доктор юридичних наук,
професор Припутень Д.С.