Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Дороті Батлер Гілліам: «Я не покоївка, я репортер»
Дороті Батлер Гілліам розпочала свою кар’єру чорношкірою журналісткою у великій американській газеті в той час, коли суспільство все ще було в значній мірі сегреговане. Фархана Хайдер з BBC запитала її, як чорношкіра жінка в світі білих чоловіків вплинула на її кар’єру.
Коли Дороті Батлер Гілліам прибула на вечірку з нагоди 100-річчя найбагатшої жінки з Вашингтона, швейцар сказав їй, що вона не може увійти через парадні двері. «Вхід для покоївки знаходиться позаду», – пояснив він.
«Я не покоївка, я репортер Washington Post», – відповіла вона.
Дороті була першою афроамериканкою, яка написала репортаж для газети. Вона почала працювати там в 1961 році і протягом наступних трьох десятиліть працювала редактором і оглядачем, стаючи свідком серйозних змін в суспільстві США і в засобах масової інформації.
Дороті потрапила в журналістику випадково, коли була на першому курсі коледжу і працювала секретарем у щотижневій чорній газеті Louisville Defender. Одного разу редактор суспільства захворіла, і її попросили замінити. Раптово, втративши досвід, її послали скласти звіт про чорний середній клас, тоді ще зовсім маленький, в найбільшому місті Кентуккі.
«Це був приголомшливий досвід, і я побачила, що журналістика – це професія, яка, якщо я навчуся робити це добре, може відкрити мене і відкрити нові світи», – говорить вона.
Після коледжу вона продовжила працювати в провідних чорних журналах, таких як Jet і Ebony, але її амбіціями було працювати в щоденних новинах. Вона отримала місце на програмі журналістики в Колумбійському університеті в Нью-Йорку – єдина афроамериканська студентка на цьому курсі – і їй запропонували роботу в газеті Washington Post у віці 24 років. Бути першою афроамериканкою-репортером в газеті виявилося надзвичайно непросто.
Таксі для неї не зупинялися. «Я стояла біля посту, і вони сповільнювали хід, а потім бачили моє темно-коричневе обличчя і натискали на педаль газу».
Люди часто не вірили, що вона репортер. Їй також довелося зіткнутися з деякими расистськими настроями в самій редакції новин.
«Були деякі редактори старого стилю, які все ще працювали в Post, коли я була там. Один з них сказав: «Ми не висвітлюємо вбивства чорношкірих, тому що це дешеві смерті», – каже Дороті. Їй хотілося закричати і втекти. Замість цього вона сказала собі, що таке ставлення припиниться, якщо вона продовжить працювати. Хоча по дорозі на роботу у неї часто бували напади паніки, вона зверталася за підтримкою до колишніх колег з журналу Jet. За її словами, її християнська віра теж допомогла їй, особливо коли вона відчувала себе ізольованою від своїх білих колег.
«У відділі новин деякі з них привіталися, кивнули або навіть поговорили зі мною, але якби вони побачили мене зовні будівлі, вони б прикинулися, що не знають мене. Це було так принизливо».
Але Дороті не обговорювала проблеми, з якими вона зіткнулася, зі своїми редакторами. Вона була стурбована тим, що будь-яка скарга дасть їм привід не наймати чорношкірих журналістів.
Дороті, як чорношкірій жінці в Америці 1960-х, було важко навіть отримати обід.
Дороті виросла в державі, суворо ізольованій між чорними і білими відповідно до чітких расових законів. Чорношкірим можна було заборонити голосувати, їх можливості для отримання освіти і працевлаштування були обмежені, і їм було відмовлено в елементарних людських достоїнствах.
Але навіть у Вашингтоні ресторани і раніше залишалися роздільними, і ті, що були найближче до офісів Washington Post, не обслуговували афроамериканців. Дороті йшла пішки стільки, скільки потрібно, щоб дістатися до кафетерію, де їй було б зручно.
Вона гостро усвідомлювала свою здатність розповідати чорні історії по-новому. Негативні образи афроамериканців, які вона читала в основній пресі, багато в чому пояснювалися тим, що голоси чорних не були почуті.
«Я не хотіла висвітлювати тільки негативні історії про чорношкірих, я хотіла висвітлити всю повноту життя чорношкірих», – говорить вона.
Дороті висвітлювала важливі події в області цивільних прав, в тому числі в 1962 році об’єднання Університету Міссісіпі, де відбулися протести і заворушення після того, як молодий студент Джеймс Мередіт був зарахований в університет як перший афроамериканець.
Дороті було доручено поговорити з чорношкірими громадами, щоб оцінити їхню реакцію на інтеграцію цього бастіону білої переваги. Вони розповіли їй про свою надію на майбутнє, засновану на тому, що зробив Джеймс Мередіт, про свою впевненість у тому, що інтеграції буде більше. Вона бачила чоловіків і жінок, які були хоробрими і повними надій, і саме про це вона писала.
Коли вона читала оповідання, написані білими журналістами, вона помітила, що вони намалювали чорношкірих людей наляканими і переляканими. «І це зовсім не те, що бачила я».
Поки вона була в Міссісіпі, їй не дозволяли зупинятися в білих готелях, і в підсумку вона зупинилася в похоронному бюро для чорних. «Я спала з мертвими», – говорить вона. «Ви робите те, що вам потрібно, щоб отримати історію».
Дороті покинула Washington Post в середині 1960-х років після народження третьої дитини. Вона змушена була працювати неповний робочий день, але їй сказали, що вона знижує моральний дух, коли на короткий час їй дозволили працювати чотири дні на тиждень. Однак в 1972 році її знову взяли на роботу помічником редактора в розділі «Стиль», який їй дуже сподобався.
«Це було дійсно захоплююче, мати можливість розповісти більше про чорну культуру в розділі «Стиль». Тому що це був час, коли білі люди просто не знали багато чого про те, що роблять чорні, за винятком досить багатих, які могли поговорити зі своїми покоївками або двірниками. Вся суть полягала в тому, щоб зробити цю чорну культуру популярною».
У цій ролі Дороті також могла наймати людей і наймати журналістів, які могли писати про чорношкірий досвід. Потім в 1979 році вона стала оглядачем, зосередивши увагу на питаннях освіти, політики та раси, продовжуючи протягом 19 років. Вона пішла з пошти в 2003 році.
Протягом 50-річної журналістської кар’єри Дороті завжди відстоювала різноманітність. Вона була президентом Національної асоціації чорношкірих журналістів, співзасновником і членом правління Інституту журналістської освіти Роберта Мейнарда, який навчив журналістиці тисячі людей з расових меншин.
«Ви дійсно не можете розповісти правдиву історію або повну історію, якщо ви розповідаєте її тільки очима однієї групи людей», – каже вона.
«І якщо у вас немає людей, які бачать світ іншими очима, ви просто не маєте повної картини того, що відбувається».
Дороті Батлер Гілліам – автор книги «Першовідкривач, журналіст-першопроходець», яка веде боротьбу за те, щоб ЗМІ стали більше схожі на Америку.
Коли в 1968 році на британському телебаченні з’явилася перша чорношкіра жінка-репортер, деякі глядачі категорично були проти, і менш ніж через рік вона була звільнена. Тепер, через півстоліття, в її честь була присуджена премія британської журналістики.