FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

09
Квітень
2021

Вплив пандемії covid-19 на малий та середній бізнес в україні

Мельник Ірина
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка підприємства)
ВПЛИВ ПАНДЕМІЇ COVID-19 НА МАЛИЙ ТА СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС В УКРАЇНІ
Досвід розвинутих світових країн переконливо свідчить про величезну роль малого та середнього бізнесу в економіці, яка полягає в забезпеченні національного ринку необхідними товарами та послугами, створенні додаткових робочих місць, впровадженні інновацій та розв’язку інших різноманітних соціально-економічних проблем суспільства.
В Україні малий та середній бізнес охоплює 99,8% від загальної кількості підприємств та ФОПів зареєстрованих в Україні, забезпечує переважаючу частину робочих місць – 79 % [1], і, при цьому, перебуває в незадовільному стані через обмеження його розвитку в нашій країні. На жаль, глобальна пандемія COVID-19 тільки загострила цю проблему, здійснивши суттєвий негативний вплив на галузь малого та середнього бізнесу в Україні. На період карантину в березні 2020 р. та в період локдауну в січні 2021 р. постановою уряду було закрито торгові центри, розважальні заклади, ресторани, спортзали та ін. суб’єкти економіки, які і складають переважну частину МСП.
Заходи, вжиті для уповільнення поширення COVID-19, призвели до скорочення діяльності малих і середніх підприємств в країні. Головними причинами виявились раптовість, відсутність у самих підприємців «грошової подушки», а також мала підтримка зі сторони держави у кризовий період. Наприклад, продажі закладів громадського харчування в Україні з 23 до 29 березня скоротилися в середньому на 73 % у порівнянні з аналогічним періодом до карантину. Показовим є й те, що в березні 2020 за місяць було зареєстровано близько двох тисяч нових компаній, а за перший тиждень березня 2021 року ця цифра становить близько півтори тисячі, враховуючи відносне поліпшення економічних умов для відкриття бізнесу [2]. При цьому торгово-промислова палата України повідомляє, що за І півріччя 2020 близько 700 000 малих підприємств в секторі послуг закрилися, що призвело до втрати від 3,5 до 4 мільйонів робочих місць [3].
Наведені цифри не можуть не викликати суттєвого занепокоєння ситуацією, особливо враховуючи той факт, що на малий бізнес припадає найбільша частка працюючих.
Власники малого і середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25–50 % порівняно з докарантинним періодом і вже в перші місяці звільнили від 10 до 25 % працівників. Оскільки саме суб’єкти МСБ, які формують більшість надходжень до бюджету, генерують більшість робочих місць, рівень зайнятості в Україні постраждав досить сильно. Так, зайнятість жіночої половини склала 44,2% від загальної кількості населення в І півріччі 2020 року порівняно з 45,5% в першому півріччі 2019 року. Що стосується зайнятості чоловіків, то вона становила 57,6% від загальної кількості населення в І півріччі 2020 року, що на 2,67% менше порівняно з І півріччям 2019 року [3, 4].
Суттєвою проблемою залишається той факт, що масовий перехід МСП в онлайн сферу і зростання онлайн-продажів не перекрило падіння доходів офлайн. Аналітики з GfK порахували, що онлайн-продажі повинні збільшитися щонайменше вчетверо, щоб компенсувати повне закриття торговельних підприємств. Проте, такого показника не досягають навіть і в розвинутих країнах [5].
Враховуючи важливість малого та середнього бізнесу для України, державі необхідно стимулювати розвиток цієї галузі, задля підтримки економіки усієї держави.
Наприклад, для боротьби з наслідками корона вірусу державним бюджетом передбачено 97 млрд гривень, що становить 3% ВВП країни, а також серія екстрених інструментів фінансової допомоги (податкові канікули, зменшення відсоткової ставки, тощо) [6]. Не зважаючи на певний позитивний вплив вжитих заходів, залишаються й дотепер невирішеними ні проблема негативного впливу пандемії, ні інші проблеми, які стримують розвиток МСП в Україні. Тож прогнози щодо розвитку вітчизняного малого та середнього бізнесу на наступні декілька років є не надто оптимістичними.
Література:
1. European Business Organization. Як підтримати малий бізнес в Україні? European Business Organization. 2020. URL: https://eba.com.ua/yak-pidtrymaty-malyj-biznes-v-ukrayini/.
2. Бізнес на карантині: статистика від Опендатабот. URL: https://news.dtkt.ua/society/economics/61843.
3. OECD. THE COVID-19 CRISIS IN UKRAINE. OECD. 2020. URL: https://www.oecd.org/eurasia/competitiveness-programme/eastern-partners/COVID-19-CRISIS-IN-UKRAINE.pdf.
4. Економічна правда. Коронавірус VS бізнес: половина підприємців протримається на карантині не більше місяця. Економічна правда. 2020. URL: https://www.epravda.com.ua/publications/2020/04/2/658857/.
5. Вплив COVID-19 та карантинних обмежень на економіку України : кабінетне дослідження. Громадська організація «Центр прикладних досліджень». URL: https://www.kas.de/documents/270026/8703904
6. Карантин через COVID-19. Як захистити економіку і допомогти українцям? Радіосвобода. 2020. URL: https://www.radiosvoboda.org/a/30505059.html
Науковий керівник: доктор економічних наук,
доцент Богма Олена Сергіївна.