Недавні записи
- Реалізація урядового експериментального проекту з переходу від військової служби до цивільного життя 19.12.2024
- Огляд-прогноз курсу гривні щодо ключових валют від аналітиків КИТ Group 16.12.2024
- Для повоєнної відбудови України знадобляться вогнезахисні матеріали на суму близько 1 млрд грн – Костянтин Калафат, директор Ковлар Груп 10.12.2024
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
Болгарія дозволить НПЗ ЛУКОЙЛу експорт нафтопродуктів – ЗМІ
Київ. 23 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Болгарія дозволить нафтопереробному заводу, що належить російській НК "ЛУКОЙЛ", продовжувати роботу та експортувати нафтопродукти до Європейського Союзу до кінця 2024 року, попри попередження Брюсселя про те, що це йде врозріз із санкційною політикою, пише британська The Independent.
За оцінками болгарського уряду, це додатково принесе країні 350 млн євро.
"Ми досягли дуже важливого: з 1 січня 2023 року "ЛУКОЙЛ" переведе облік продукції, доходів та податків (виробництва НПЗ у Бургасі – ІФ-У) до Болгарії, а не, як це було раніше, до Нідерландів чи Швейцарії", – наводить The Independent слова віцепрем’єра Христо Алексієва за підсумками переговорів із менеджерами російської компанії.
Угода також вигідна "ЛУКОЙЛу", оскільки дає змогу його болгарському дочірньому підприємству частково уникнути майбутнього ембарго ЄС на більшість російських нафтопродуктів. "НПЗ не зможе працювати, якщо згорнути експорт", – попереджав раніше генеральний директор заводу Ільшат Шарафутдінов, додає The Independent.
Єдиний НПЗ Болгарії є основним джерелом бензину та дизельного пального, що продаються на внутрішньому ринку, але половина виробництва йде на експорт. На часку продукції заводу припадає близько 9% ВВП країни, на підприємстві працюють декілька тисяч жителів. Зупинення НПЗ спричиняє серйозні проблеми на ринку праці на додаток до втрати перероблювальних потужностей.
Країни ЄС 5 грудня планують запровадити заборону на послуги з морського перевезення сирої нафти з Росії, а з 5 лютого 2023 року – російських нафтопродуктів у разі продажу вище за встановлену граничну ціну. Болгарія отримала можливість санкціонувати виконання до кінця 2024 року контрактів на закупівлю морської нафти та нафтопродуктів, укладених до 4 червня 2022 року. Однак нафта та нафтопродукти, імпортовані Болгарією в межах цих винятків, не мають продаватися іншим членам ЄС чи третім країнам.
Водночас місцеві чиновники стверджують, що нафтопродукти, що експортуються НПЗ, будуть болгарськими. "Нафтопродукти, які одержують з нафти сорту Urals, будуть болгарського походження, відповідно, можуть бути експортовані", – заявила днями заступниця міністра фінансів Людмила Пєткова.
Уряд стверджує, що заборона на експорт нафтопродуктів для НПЗ у Бургасі завдасть збитків економіці країни, оскільки на внутрішньому ринку виникне дефіцит пального, якщо завод "ЛУКОЙЛу" припинить виробництво.
Потужність НПЗ у Бургасі, розташованого на узбережжі Чорного моря, становить 7 млн тонн за рік. Готова продукція надходить до країни та на ринки Центральної Європи продуктопроводами, залізничним та автомобільним транспортом, а на європейські ринки, до США, Північної Африки, Середземномор’я та Азії – морем. Завод введено в експлуатацію у 1964 році, до складу "ЛУКОЙЛу" увійшов у 1999 році.