Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Пресконференція: Асистивні технології в освіті – перший в Україні посібник про інклюзію з використанням альтернативних способів комунікації
Місце проведення: «Укрінформ» (Київ, вул. Богдана Хмельницького, 8/16, поверх 2). Участь за умови попередньої акредитації журналістів [email protected] (адреса Укрінформу). (Зала 2, другий поверх).
Організатори: соціальне підприємство «ДивоГра».
Учасники:
1. Представник Міністерства освіти і науки України Самсонова Лариса Станіславівна, державний експерт групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН України.
2. Представник організатора Усатенко Ганна Володимирівна, лідерка соціального підприємства «ДивоГра», психолог, громадський діяч
3. Бут Алла Анатоліївна, (дистанційно, Чернігівська область), шкільний психолог Стольненьского закладу загальної середньої освіти Менської ОТГ Чернігівської області.
4. Гнатюк Оксана Володимирівна (дистанційно, м.Умань), доцент кафедри фізики та інтегративних технологій навчання, доцент кафедри фізики та інтегративних технологій навчання природничих наук Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, кандидат педагогічних наук, доцент, м.Умань.
5. Кривоногова Оксана Валеріївна (дистанційно, м. Одеса), співавторка посібника, Комунальний заклад вищої освіти “Одеська академія неперервної освіти Одеської обласної ради”, кафедра психології, соціальної роботи та інклюзивної освіти, кандидат психологічних наук, доцент, голова громадської організації «Одеська обласна організація медико-психологічно-педагогічної допомоги «Здорове суспільство» (м. Одеса)
Модератор: Усатенко Ганна Володимирівна, лідерка соціального підприємства «ДивоГра», психолог.
Коротко:
У грудні 2021 внаслідок співпраці Інституту модернізації змісту освіти МОН України з соціальним підприємством «ДивоГра» та громадською організацією «Здорове суспільство» був виданий посібник з асистивних технологій для спілкування в освітньому процесі: Навчально-методичний посібник «Теорія та практика використання альтернативної комунікації для осіб з особливими освітніми потребами», Чайка М, Усатенко Г., Кривоногова О (2021). Це перше систематизоване видання для освітян, у якому викладені основи альтернативної і додаткової комунікації (АДК). http://www.dyvogra.com/uk/about-us-2/
Кожен з нас може постати перед проблемою, коли мовлення порушене або відсутнє (операція на органах ротової порожнини, інсульт, захриплість голосу тощо). Є люди, які внаслідок інвалідності мають труднощі з мовленням або розумінням зверененої мови від народження: розлади аутистичного спектру, мовленнєві порушення. У всіх цих випадках допомагають асистивні технології – альтернативні і додаткові засоби комунікації. У посібнику викладена практика використання побутових жестів та малюнків-піктограм, за якими можуть розуміти слова і спілкуватись учні з мовленнєвими порушеннями в інклюзивних та спеціальних навчальних закладах.
На пресконференції буде висвітлена практика асистивних технологій для реалізації безбар’єрності в суспільстві. Педагоги з різних регіонів – Одеса, Умань, Чернігівська область – представлять практичний досвід використання піктограм та розкажуть про важливість створення екосистеми доступних асистивних технологій для забезпечення невід’ємного права людини на спілкування та доступ до інформації. Буде представлене цифрове рішення, додаток Digital Inclusion з піктограмами для комунікації, створений 2021 року за підтримки ТОВ «Хуавей Україна». https://dimobi.org.ua/ua
Соціальне підприємство «ДивоГра» з 2015 року впроваджує провідний світовий досвід у створенні посібників для розвитку мовлення, проводить просвітницьку діяльність у співпраці з Міністерством освіти України для поширення інформації про допоміжні технології та альтернативну і додаткову комункацію. Проекти соціального партнерства «ДивоГра» відзначені мінародною премією Partnership for Sustainability Awards. Команда соціального підприємства “ДивоГра” вийшла у фінал міжнародного конкурсу проєктів соціального партнерства «Партнерство заради сталого розвитку — 2020» Мережі Глобального договору ООН в категорії «Суспільство». https://globalcompact.org.ua/
Електронну версію посібника з АДК, виданого за державним замовленням, можна завантажити безкоштовно на сайті Інституту модернізації змісту освіти МОН України.
Питання для обговорення:
Важливість альтеранативних засобів комунікації для забезпечення безбар’єрності в навчанні та спілкуванні учасників освітнього процесу.
Альтернативна і додаткова комунікація за визначенням Міжнародної асоціації з альтернативної і додаткової комунікації, — це набір засобів і стратегій, які може використовувати будь-яка особа для вирішення щоденних завдань спілкування.
У спілкуванні ми використовуємо не тільки слова. Крім слів, ми користуємось жестами та мімікою, текстовими повідомленнями, смайлами-емоджі в телефоні. Малюнки на дорожніх знаках, вказівники, символічні зображення, розташовані у громадських закладах, «повідомляють» нам про певні правила та надають важливу інформацію.
Існують люди, діти та дорослі, які з певних причин не можуть спілкуватися або мають труднощі у використанні усного мовлення. Чи означає це, що вони ніколи не зможуть спілкуватись, повідомляти про свої потреби, бажання, ділитися думками або враженнями? Як саме можуть спілкуватись люди без слів? Для цього і потрібна АДК.
Альтернативна і додаткова комунікація може мати різні форми: мовлення, погляд, текстові повідомлення, жести, вираз обличчя, дотик, жестова мова, піктограми, малюнки, додатки з символами та пристрої для генерації мовлення тощо. АДК є важливою насамперед для людей з мовленнєвими розладами при таких особливостях розвитку, як аутизм, інтелектуальна недостатність, порушення розвитку мовлення та інші стани, а також у разі втрати набутого мовлення внаслідок інсультів, травм тощо.
АДК можуть користуватись і діти, і дорослі. Деякі особи послуговуються АДК тимчасово, впродовж якогось періоду. Інші — протягом усього життя. Кожна людина може використовувати ті засоби комунікації, які є зручними для неї, комбінувати та поєднувати різні засоби та форми спілкування (міміку, жести, піктограми, слова).
Соціальне підприємство «ДивоГра» – це вітчизняний лідер у галузі асистивних технологій для комунікації. З 2015 року команда підприємства розробляє посібники, ігри та робочі зошити, адаптовані піктограмами. Їх можуть читати і розуміти люди, які мають труднощі зі сприйняттям звичайного тексту. Як соціальна складова частину продукції підприємство поширює безкоштовно та здійснює просвітництво у галузі асистивних технологій, формуючи культуру ставлення до людей з інвалідністю. «ДивоГра» представляє український досвід асистивних технологій в міжнародних громадських проектах. Більше про підприємство: http://www.dyvogra.com/uk/about-us-2/
Акредитація представників ЗМІ: [email protected] (адреса Укрінформу).
Запитання для спікерів надсилати на E-mail (надає замовник заходу): [email protected] (для журналістів).
У зв’язку з карантинними обмеженнями кількість місця обмежена. Захід транслюватиметься на сайті та YouTube-каналі Укрінформу: https://www.youtube.com/user/UkrinformTV Використання будь-яких матеріалів з офіційного YouTube-каналу Укрінформ можливе лише за умови дотримання авторських прав, встановлених каналом. Демонструючи ролик в ході прямого ефіру, необхідно послатися на автора — Укрінформ — показати його назву на екрані та вимовити її вголос.При вході в Укрінформ обов’язкове вимірювання температури тіла безконтактним термометром і прохід через дезинфікуючу рамку. Відповідно до Постанови МОЗ №-18 від 19 жовтня 2021 року присутність на заході лише за наявності в усіх його учасників Covid-cертифікату або негативного ПЛР-тесту (строк дії 72 години) та обов`язкової наявності засобів індивідуального захисту (захисних масок, респіраторів) за дотримання соціальної дистанції 1,5 м.
Контакти:
Ганна Усатенко, лідерка соціального підприємства «ДивоГра»
+380937240621