FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

04
Лютий
2022

Вплив рекреаційних навантажень на екологічний стан прилеглих територій озера небреж дарницького району міста києва

Остроухов В.О.

учень ліцей «Наукова зміна»,

дійсний член Відділення Екології та аграрних наук

Київської Малої академії наук учнівської молоді

ЕКОЛОГІЯ (Екологічна безпека)

Вплив рекреаційних навантажень на екологічний стан прилеглих територій озера небреж дарницького району міста києва

Актуальність: озеро Небреж Дарницького району міста Києва розташовано в 2 км на південь від станції метро «Позняки». Через забудову територій неподалік, антропогенний вплив на озеро та прилеглі території суттєво збільшився. Прилеглі до озера території активно використовуються в рекреаційних цілях багатьма людьми. Також існує можливість повної забудови приозерної території, що призведе до значних порушень в гідроекосистемі озера та біогеоценозах приозерних ландшафтів.

Мета: розробка відповідних рекомендацій для оптимізації користування ресурсами природного комплексу та збереження його екологічного стану.

Об’єкт: прилеглі території озера Небреж

Предмет: вивчення рівня рекреаційного навантаження на прилеглі до озера території.

Визначення реальних рекреаційних навантажень на озера та пляжі раз в 2 години проводився облік рекреантів у літній період 2019 та 2020 рр.

Облік проводився в робочі та вихідні дні.

Результати.

Проведена оцінка рекреаційних навантажень на приозерні території, розрахований максимально допустимий рівень навантаження. Досліджувалася територія в межах 100 м від берега озера. Загальна площа досліджуваної території – 38 га. Також була оцінені рекреаційна дигресія територій навколо озера та стан його поверхневих вод.

  1. Середня максимальна щільність рекреантів становить 71% від розрахованої максимально допустимої (1680 ос.). З’ясовано, що розподіл рекреантів не є рівномірним. Рекреаційні навантаження в північній частині досліджуваної території в середньому більші, ніж в південній. Окремі ділянки незначно перевищують розраховану норму.
  2. Рекреаційна дигресія в південній частині досліджуваної території відповідає ІІ стадії. Більшість північної частини досліджуваної території відповідає ІІІ стадії, окремі ділянки – IV.
  3. Рівень рН вод озера становить в середньому 9,54 (VI група – сильно лужні води). Концентрація О2 в середньому становить 7,96 мг/л (ІІ клас якості за чистотою). За дослідженими органолептичними показниками, концентрацією О2 та показником рН зроблено висновок, що

Висновки: води озера залишаються придатними для рекреаційного та комунально-побутового використання.  Природний комплекс в цілому зберігає здатність до самовідновлення, але потребує екологічного контролю.

Наукова новизна: вперше досліджено ступінь рекреаційної дегресії прибережних зон.

Література:

  1. Благоустрій рідного міста: Екологічна політика міста Києва на період до 2025 року (проект станом на 25 грудня 2014 року) розроблено відділом контролю за благоустроєм та охорони навколишнього природного середовища Дарницької районної в м. Києві державної адміністрації. // Біологія. Шкільний світ. – №4(784), лютий 2016. – С.27-28.
  2. Гончаренко І. Фітоіндикація антропогенного навантаження: монографія / І. В. Гончаренко. – Дніпро: Середняк Т.К., 2017. – 127с.
  3. Казанская Н. С., Ланина В. В., Марфенин Н. Н. Рекреационные леса (состояние, охрана, перспективы использования). Казанская Н. С., Ланина В. В., Марфенин Н. Н. М., “Лесная промышленность”, 1977, 96 с.
  4. Степова О., Рома В. Моніторинг поверхневих вод: навчальний посібник для студентів. – Полтава: ПолтНТУ, 2017. – 82 с.
  5. Чижова В. Рекреационные нагрузки в зонах отдыха. Чижова В. П., М., “Лесная промышленность”, 1977. – 48 с.

Науковий керівник: учитель біології ліцею

«Наукова зміна» І.Ю. Бутакова

Педагогічний керівник: учитель біології ліцею

«Наукова зміна» В.В. Холоденко