FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

24
Листопад
2021

Зростання акцизу на ТВЕН привело до кратного збільшення збору акцизного податку, це рішення було правильним – нардеп Гетманцев

Київ. 24 листопада. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Зростання акцизу на тютюнові вироби для електричного нагріву (ТВЕН) на 320% з 1 січня поточного року привело до збільшення надходжень за січень-жовтень 2021 року на 9,3 млрд грн, рішення про його підвищення було правильним, а головною проблемою у галузі постало питання боротьби правоохоронних органів із нелегальною торгівлею тютюновими виробами.

Таку думку висловив народний депутат Данило Гетманцев (фракція "Слуга народу"), керівник парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики на прес-конференції у Києві у середу.

"Рішення про підвищення акцизів на ТВЕН було абсолютно правильним, держава виграла значні кошти від цього рішення. Я думаю, що до нового року вже буде більше ніж 10 млрд грн або навіть 12 млрд грн додаткових надходжень… Але інше питання – протидія злочинцям, які обкрадають державу та шкодять здоров’ю громадян шляхом виготовлення нелегальних цигарок", – повідомив голова комітету.

За даними Гетманцева, одноразове збільшення акцизу на ТВЕН на 320% уже протягом першого кварталу 2021 року дало змогу зафіксувати кратне перевиконання плану Міністерства фінансів на надходження цього податку, а у січні-жовтні додаткові надходження становили 9,3 млрд грн.

Він зазначив, що в Україні не спостерігається "жодної контрабанди ТВЕН", одночасно ринок ТВЕН продовжує зростати на тлі скорочення ринку від сигарет із фільтром.

Гетманцев також наголосив на наявності значних проблем в адмініструванні акцизного податку з тютюнових виробів.

"Я вважаю негативною роботу правоохоронних органів у сфері протидії нелегальному виробництву тютюну в Україні… Згідно з дослідженнями "Kantar Україна", ми маємо понад 18% нелегального виробництва тютюну, і це питання не так оподаткування, як питання негативної роботи чи не роботи правоохоронних органів, які довели до такого стану речей", – наголосив голова комітету.

Під час прес-конференції дослідник Київської школи економіки (KSE) Павло Яворський уточнив, що за даними організації, загальні збори акцизного податку з усіх видів тютюнових виробів зросли майже на 18,7% – до 46,7 млрд грн. Одночасно збір акцизного податку з вироблених в Україні сигарет скоротився на 3,8%, або 1,4 млрд грн, – до 35,9 млн грн, тоді як надходження податку з імпортованих ТВЕН, які не виробляються в Україні, зросли у 5,5 разів – до 10,8 млрд грн.

За даними KSE, нинішнього року основними тенденціями стало скорочення споживання в Україні сигарет на 14,4% за зростання споживання ТВЕН.

Як повідомлялося, частка нелегального ринку ТВЕН із початку року збільшилася вп’ятеро – до 2% загального обсягу ринку, переважно за рахунок контрабанди, повідомила асоціація "Укртютюн" у листопаді цього року.

Орієнтовний обсяг ринку ТВЕН в Україні цього року становить приблизно 6,3 млрд шт., відповідно, обсяг нелегальних ТВЕН у 2021 році можна оцінити приблизно у 126 млн шт.

За даними дослідження інституту "Kantar Україна", частка нелегальних цигарок на ринку України за останні п’ять років збільшилася у 18 разів – з 1% у 2016 році до 18,1% у серпні 2021 року та досягла історичного максимуму.

Для скорочення темпів зростання нелегального ринку тютюнових виробів найбільші їх виробники у листопаді 2021 року запропонували збільшити термін досягнення в Україні європейського рівня акцизу в EUR90 за 1000 сигарет на п’ять років – з 2025 до 2030 року, при тому, що нині він становить EUR48,4 за 1000 цигарок.

Із січня 2021 року відбулося підвищення ставки податку на ТВЕН на 320% відповідно до закону №466-IX щодо вдосконалення адміністрування податків. Бізнес назвав таке радикальне підвищення податку тривожним сигналом, що свідчить про відхилення від виваженої та передбачуваної податкової політики.