Недавні записи
- Официальный Сайт Бк Пин-ап: Ваш центр Ставок На Спорт, Киберспорт И Live События” 17.06.2025
- Работа в Интернете С Телефона Без Вложений Топ 6 Приложений 17.06.2025
- Вип VIP прикрытие сопровождение для путешествий в Дубае 17.06.2025
- Begeleidende definitie 17.06.2025
- Better United states Real money Online slots inside the 2024 17.06.2025
Зовнішня торгівля як детермінанта розвитку підприємства

Сакун Марія
(Черкаси, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Зовнішньоекономічна діяльність)
ЗОВНІШНЯ ТОРГІВЛЯ ЯК ДЕТЕРМІНАНТА РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА
Підприємство, як і будь-яка організаційна структура, має основну мету: постійний і безперервний розвиток. І це цілком зрозуміло, оскільки ринок – конкурентне середовище, де виживають тільки найсильніші та прогресивні. Важливим аспектом діяльності підприємства є також задоволення потреб людей. Однак, на території однієї країни не можуть знаходитись всі види ресурсів, вони занадто обмежені, щоб у повній мірі відтворити цю функцію. Жодна держава не може виробляти всі товари та послуги, які їй потрібні. Вона повинна купувати в інших країн те, що не може виробляти самостійно або здатна виробляти менше, ніж того потребує суспільство. І навпаки: продавати іншим країнам товари, які має в надлишку. Зовнішня торгівля сприяє найповнішому задоволенню потреб суспільства в цілому, покращенню конкурентоспроможності національної економіки, підвищенню рівня життя населення держав, які беруть участь у її реалізації. На ефективність зовнішньої торгівлі безпосередньо впливає політика країни, яка направлена на створення сприятливих умов для національного виробника та встановлення сприятливого стану експортно-імпортних відносин загалом.
Саме тому новим і високим рівнем для підприємства вважається вихід на зовнішні ринки. Це дає змогу підприємству не тільки розширити збут своєї продукції, а й конкурувати на світових ринках, пристосовувати економіку країни до системи світогосподарських відносин, що сприятиме підвищенню ефективності господарської діяльності як на мікроекономічному рівні, так і в масштабах усього народного господарства.
Основними мотивами для початку зовнішньоекономічної діяльності підприємства вважають:
– вихід на зовнішні ринки дає можливість отримати більш високий дохід;
– економія витрат шляхом збільшення масштабів реалізації;
– зниження ризиків унаслідок зменшення залежності від внутрішнього ринку;
– вимоги клієнтів компанії, які обслуговуються за межами національних кордонів [1];
– намагання підприємств інтегрувати національні економіки в глобальний виробничий процес [2].
З кожним роком обсяг зовнішньоторговельних операцій України зростає (див. рис. 1). До того ж Україна є імортоорієнтованою, оскільки обсяг імпорту завжди переважає обсяг експорту.Зовнішньоекономічна діяльність в Україні з кожним роком набирає обертів та сприяє розвитку як підприємств, так і економіки в цілому. Основними бар’єрами для входження вітчизняних підприємств на міжнародні ринки залишається висока вартість просування товарів на зовнішніх ринках та проблеми, пов’язані з пошуком партнера та довірою.
Отже, зовнішня торгівля прямо пропорційно впливає на розвиток підприємств: їх розширення, модернізацію, сприяє використанню сучасних методів управління та безпосередньо збільшенню прибутку.
Література:
1. Форми виходу підприємств на зовнішні ринки. URL: http://pidruchniki.com/1707090453866/ekonomika/formi_vihodu_pidpriyemstv_zovnishni_rinki (дата звернення: 12.03.2021)
2. Кокоріна В.І. Основні тенденції розвитку форм міжнародного бізнесу в умовах глобалізації. Економічний простір. 2012. № 6. URL: http://www.economy.nayka.com.ua (дата звернення: 12.03.2021)
3. https://index.minfin.com.ua/ua/economy/gdp/eximp/ (дата звернення: 12.03.2021)
Науковий керівник: кандидат економічних наук,
Дернова Ірина Анатоліївна