FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

23
Січень
2021

Зміна клімату: перший акт Байдена задає тон амбітному підходу

Повернення до Паризької угоди з клімату – це не просто символіка – це акт, який має потужне політичне значення.

Хоча повторне приєднання до пакту передбачає просте підписання листа і 30-денне очікування, від цієї нової адміністрації не може бути більш серйозного сигналу про наміри.

Повернення в Париж означає, що США знову доведеться дотримуватися правил.

Ці правила означають, що десь в цьому році США повинні будуть поліпшити своє попереднє зобов’язання по скороченню викидів вуглецю у французькій столиці в 2015 році.

Ця нова мета, можливо, на 20-30 рік, і зобов’язання президента Байдена по досягненню нульових чистих викидів до 2050 року стануть орієнтиром для економіки і суспільства США на десятиліття вперед.

Але США також повинні діяти обережно і пам’ятати, що світові погляди на зміну клімату змінилися з часів Обами.

«Я думаю, що Сполученим Штатам необхідно визнати, що світ сильно відрізняється від того, яким він був чотири роки тому», – сказав Дженніфер Морган, виконавчий директор Greenpeace International.

«Паливо схоже на зброю масового ураження, його потрібно зберігати в землі».

Цю думку буде враховано в інших діях президента Байдена в його перший день.

Його відміна дозволу на будівництво трубопроводу Keystone XL – це ретельно продуманий сигнал для нафтової промисловості.

«Це нове розпорядження про трубопровід Keystone – дуже відчутне і видиме рішення», – сказав Ремі Ріу, глава французького агентства розвитку і парламентер французького уряду під час переговорів з клімату в Парижі.

«США кажуть: «Ми повернулися» – і «ми не тільки повернулися на правильний шлях, а й повернулися з повнішою прихильністю й імпульсом»».

Відкат назад

Під час свого перебування при владі президент Трамп робив все можливе, щоб усунути те, що він вважав непотрібними бар’єрами і бюрократизмом на шляху до свободи промисловості і торгівлі.

Цей драйв здавався особливо потужним, коли справа стосувалася всього, що пов’язано зі зміною клімату.

У Центрі права зміни клімату Сабіна Колумбійського університету в Нью-Йорку дослідники відстежили близько 175 заходів по відкату, зроблених адміністрацією Трампа для скасування федеральних заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату та адаптації.

Після того, як президент Байден пообіцяв скасувати відкат, професор Майкл Джеррард, який очолює Центр Сабіна, пояснив, якими повинні бути його три головні цілі і чому.

  1. Викиди від автотранспортних засобів: «Це найбільше джерело викидів парникових газів в США. Президент Обама значно посилив стандарти викидів та економії палива, знизивши забруднення повітря і заощадивши споживачам багато грошей на бензоколонці. Дональд Трамп послабив ці стандарти, приносячи користь тільки нафтовим компаніям. Я очікую, що президент Байден відновить стандарти і зробить їх ще сильніше в майбутньому».
  2. Метан: «Це потужний парниковий газ, і це головний компонент природного газу. Багато що витікає під час видобутку, транспортування і обробки (природного газу). Президент Трамп скасував правила Обами, що регулюють цей витік. Цілком ймовірно, що президент Байден поверне їх назад і змусить застосовувати більш широко».
  3. Вугільні електростанції: «Це друге за величиною джерело парникових газів. Обама створив План чистої енергії для скорочення цих викидів. Трамп скасував цей план і замінив його беззубим Правилом про доступну чисту енергію. Апеляційний суд США Округу Колумбія відмовився від правила Трампа, відкривши Байдену можливість виробити нове правило для вугільних електростанцій».

Новий президент підкреслив екзистенціальну загрозу, створювану зміною клімату. На ряду з пандемією, економікою і расовою справедливістю це одна з чотирьох криз, з якими зіткнулася нова адміністрація.

Але зміна клімату також пронизує все інше, і усунення корінних причин підвищення температури може принести користь  цим та іншим нагальним проблемам.

Для цього є більш елегантне слово, запозичене зі світу природи – симбіоз.

Те, як бджоли поширюють насіння квітів, збираючи для себе нектар, означає взаємодію між різними організмами на користь обом.

«Люди в США бачать ураган, вони бачать пожежі, вони бачать посуху і знають, що щось потрібно робити», – сказав Девід Васкоу з Інституту світових ресурсів.

«Гарна новина полягає в тому, що багато кліматичних рішень можуть стимулювати економіку і створювати робочі місця. Це не компроміс між рішенням економічної ситуації і вирішенням проблеми кліматичної кризи, насправді, вони повинні йти пліч-о-пліч».

В ході кампанії президент виділив електромобілі та інфраструктуру для зарядки, будівництво високошвидкісних залізниць і підвищення енергоефективності в будинках і офісах.

Проте, рішення проблеми енергетичного сектора залишається ключовим моментом, оскільки президент Байден зобов’язався до 2035 року забезпечити 100% чисту електроенергію.

Щоб домогтися цього, команда Байдена може підштовхнути Конгрес до прийняття стандарту чистої електрики, який встановить мету для зеленої енергії, але залишить це на розсуд комунальних підприємств, щоб знайти кращий спосіб досягти цієї мети.

Також можуть бути зроблені значні зусилля щодо відмови від того, що екологи вважають ослабленням адміністрацією Трампа Закону про національну екологічну політику, відого як Nepa.

Цей закон 50-річної давності дозволяв федеральним агентствам перевіряти великі інфраструктурні проекти, такі як трубопроводи і електростанції, на предмет їх впливу на навколишнє середовище. Вкрай важливо оцінити сукупний вплив цих підприємств на зміну клімату.

Цей елемент був вилучений адміністрацією Трампа.

«Я думаю, що це буде дійсно важливий відкат, якщо США захочуть досягти нуля до 2050 року», – сказав професор Пем МакЕлві з Університету Рутгерса в Нью-Джерсі.

«Nepa зможе допомогти з цією довгостроковою стратегією, щоб допомогти США відмовитися від будівництва інфраструктури викопного палива. Це може бути досить сильним інструментом в цьому арсеналі».

Хоча політична опозиція в Конгресі може угледіти деякі компроміси в дусі єдності, який президент Байден підкреслив у своїй інавгураційній промові, деякі експерти не бачать в цьому найбільшої перешкоди на шляху Байдена.

«У всякому разі, я б сказав, що найбільшою перешкодою є фізика зміни клімату», – сказав професор МакЕлві.

«Той факт, що ми повинні надолужити згаяне, робить речі дійсно дуже складними. І масштаб завдання дійсно величезний».