Недавні записи
- VІ Міжнародний тифлофорум«Розвиток, освіта та реабілітація людей із порушеннями зору: виклики сьогодення та інновації» 07.11.2024
- Огляд ринку праці в Італії у 2024 році та роль у ньому українців – Experts Club 04.11.2024
- Початок співпраці між Радою національних спільнот України та Міжнародною комісією з прав людини 02.11.2024
- Український виробник вогнезахисту Ковлар Груп удвічі збільшив випуск продукції 31.10.2024
- Відбувся Німецько-український семінар оборонних індустрій DFNC2: German Edition 29.10.2024
Життя на лінії зіткнення: як місцеві активісти розвивають прифронтові громади
Добробут прифронтових громад є одним із найгостріших питань сучасної України. Занепад, руйнування та бідність — саме такі невеселі асоціації у першу чергу виникають при згадці про міста на лінії зіткнення. Дійсно, прифронтові громади мають низку проблем. Однак завдяки спільній роботі місцевої та центральної влади та активного громадянського суспільства, ситуація починає стрімко змінюватися.
Розвиток громад власними силами
Коаліція прифронтових громад «На лінії зіткнення» — громадська спілка, яка об’єднує активістів та підприємців, що представляють інтереси місцевих мешканців та працюють над економічним розвитком регіону. До організації увійшли представники 9 населених пунктів на лінії зіткнення: Авдіївка, Торецьк, Світлодарськ, Красногорівка, Сартана, Нью-Йорк (раніше Новгородське), Попасна, Щастя, Золоте. Спільноти створили у серпні 2020 року, а нещодавно вона отримала офіційний статус. Завдяки цьому Коаліція зможе більш ефективно відстоювати економічні інтереси громад на законодавчому та урядовому рівнях.
Учасники «На лінії зіткнення» — дуже різні: до організації входять і підприємці, і пенсіонерки, і гендерно орієнтовані активістки. Усіх їх об’єднує усвідомлення того, що за відсутності стійкої та послідовної програми підтримки прифронтових громад уже за п’ять-десять років ці території можуть перетворитися на пустку.
Які зміни пропонують активісти?
На думку Андрія Грудкіна, виконавчого директора «На лінії зіткнення», для мешканців прифронтових територій головною загрозою є не військовий чинник — адже до постійної вірогідності відновлення бойових дій вони уже звикли. Натомість, тут найбільше бояться безробіття і бідності, а тому молоде працездатне населення масово виїжджає із регіону до Києва, Харкова та Дніпра. Аби люди прагли лишатися у громадах, регіон потребує інвестицій, модернізації інфраструктури, благоустрою міського простору. І тут недостатньо одного чи двох піар-проєктів для чиновників: важливий саме структурний підхід, який передбачає інвентаризацію земель, розробку містобудівної документації, нормативно-грошову оцінку майна тощо. А на основі цих даних можна визначати пріоритети розвитку громад на найближчі роки — чи можливий промисловий або екологічний туризм, чи доцільно створювати індустріальні парки, яких саме креативних просторів бракує містам. Усі ці пункти враховані у Дорожній карті розвитку, розробленій Коаліцією. Це пропозиції для вирішення проблем на місцевому, регіональному та національному рівнях.
З якими викликами стикаються підприємці прифронту
Одним із фокусів Коаліції є підтримка малого бізнесу на прифронтових територіях. За словами підприємиці Віліни Саєнко, цей аспект є особливо важливим для мономіст на кшталт її рідного Торецька, який спеціалізується на вугільно-видобувній промисловості. Із згортанням та занепадом заводів зникають робочі місця, а тому підприємництво стає одним із небагатьох способів фінансово забезпечити себе. Мешканці прифронтових громад усе частіше відкривають власні пекарні, фастфуди, манікюрні салони тощо.
При цьому підприємці стикаються з низкою проблем та перепон для ведення власного бізнесу. Перш за все, значний відсоток підприємств не зареєстровані офіційно, що створює недобросовісну конкуренцію. Крім того, вартість комунальних послуг на прифронтових територіях часто стає причиною збитковості — витрати на електроенергію, опалення та оренду просто не покривають прибутки. А банки не видають кредити на ведення бізнесу у прифронтових громадах — аби отримати фінансування, своє підприємство доводиться реєструвати в іншому місті. Відповідно, податки сплачуються іншій громаді, що ще більше виснажує бюджети прифронтових територій і негативно впливає на економічну ситуацію регіону. Хвилює підприємців і відсутність державного страхування майна та потужностей на випадок бойових дій. На прифронтових територіях є ділянки, оптимальні для ведення виробництва, але без гарантій від держави розпочинати такий бізнес досить ризиковано.
Віліна Саєнко очолює бізнес-асоціацію Центр розвитку ініціатив міста Торецьк, яка сприяє розвитку підприємництва у місті. Завдяки її підтримці, уже сім проєктів отримали грантову допомогу та змогли розширити свій бізнес. Також Центр організовує навчання для молоді, де майбутніх підприємців навчають складати бізнес-плани та писати грантові заявки. У Коаліції Віліна представляє інтереси підприємців. До плану дій включили питання про страхування та кредити, а компенсація частини від вартості комунальних послуг уже врахована в одному із законопроєктів Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Однак Коаліція не планує зупинятися на досягнутому і бачить ще більший потенціал для позитивних змін. Зокрема, відзначає Віліна, установка сонячних панелей державним коштом допомогла б суттєво знизити вартість електроенергії та була б вигідною для місцевого бюджету.
Чи можлива продуктивна співпраця з владою?
Однак для реалізації цих ідей Коаліції необхідна підтримка місцевої влади та держави. За словами керівника військово-цивільної адміністрації Авдіївки Віталія Барабаша, громадська активність у прифронтових територіях досить низька, а діяльність багатьох прихильників змін зводиться до балачок та суперечок. Коаліцію «На лінії зіткнення» він вважає зразком конструктивного активізму, який пропонує конкретні та реалістичні ініціативи, а тому має вплив на владу. Наприклад, Дорожня карта змін, яку Коаліція підготувала і надала Міністерству реінтеграції, була врахована при підготовці Стратегії економічного розвитку Донецької та Луганської областей до 2030 року.
Мешканці прифронтових громад не мають можливості чекати, поки влада зверне увагу на їх проблеми. Тому ініціативу доводиться брати у власні руки. Представники Коаліції «На лінії зіткнення» самостійно досліджують економічну ситуацію в громадах, на партнерських засадах комунікують з органами місцевого самоврядування та адвокатують необхідні реформи. Зміни, які виборюють учасники Коаліції, покликані відстоювати інтереси усіх мешканців прифронтових територій, а тому організація відкрита до взаємодії та пропозицій, які вона у подальшому передасть місцевій владі. Якщо влада дослухається до пропозицій Коаліції та залучить активістів до співпраці, прифронтові громади мають всі шанси на динамічний розвиток.
Створення статті стало можливим в рамках проєкту “На лінії зіткнення”, який реалізує громадська організація “Сильні громади” завдяки щирій підтримці американського народу, наданій Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) через проєкт “Демократичне врядування у Східній Україні”. Окремі думки, висловлені у цьому матеріалі, є авторськими і не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду Сполучених Штатів Америки.