FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

06
Травень
2022

Згадки про Назарбаєва виключили із проєкту нової Конституції Казахстану

Нур-султан. 6 травня. ІНТЕРФАКС-КАЗАХСТАН – В опублікованому в п’ятницю проєкті поправок до Конституції Казахстану, який буде винесений на референдум 5 червня, виключили згадки про першого президента республіки Нурсултана Назарбаєва.

Так, із статті 42 виключено положення про право першого президента Казахстану обиратися на посаду глави держави понад два рази поспіль.

Зі статті 46 виключено пункт про те, що статус і повноваження першого президента Казахстану визначаються Конституцією Республіки та конституційним законом.

У статті 91 зникла згадка про Назарбаєва як засновника незалежного Казахстану, першого президента Республіки Казахстан – Єлбаси (Лідер нації – ІФ-К) та про незмінність його статусу.

Загалом у проєкт Конституції внесено 35 поправок, основна їхня частина спрямована на остаточний перехід від суперпрезидентської форми правління до президентської республіки із сильним парламентом. У новій редакції планується закріпити рівновіддалений статус президента від усіх політичних партій та рухів, з’явиться заборона для найближчих родичів глави держави обіймати керівні посади у квазідержавному секторі.

Важливий блок поправок стосується правозахисної сфери: створення Конституційного суду, закріплення статусу Уповноваженого з прав людини на конституційному рівні, заборона смертної кари.