Недавні записи
- БЗВП у закладах вищої освіти 25.01.2025
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
Заходи щодо запобігання забруднення моря: проблеми та шляхи їх вирішення
![Заходи щодо запобігання забруднення моря: проблеми та шляхи їх вирішення](https://itta.info/wp-content/uploads/2021/03/557896-1200x1200.png)
Вербицька А.О.
(Дніпро, Україна)
ПРАВО
(Конституційне право)
ЗАХОДИ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ ЗАБРУДНЕННЯ МОРЯ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЇХ ВИРІШЕННЯ
Збереження морського середовища є одним із головних пріоритетів міжнародної спільноти, визнаним на рівні ООН та міжнародних міжурядових організацій. Раціонально організована взаємодія суспільства та природи передбачає як експлуатацію природних ресурсів, так і охорону природи.
Не дивлячись на те, що міжнародне співробітництво з питань захисту морського середовища від забруднення при надзвичайних ситуаціях спрямовано на охорону розумних приватних інтересів, при виникненні аварійних інцидентів на морі міжнародне право накладає на держави певні зобов’язання. Ці зобов’язання зумовлені необхідністю суворого застосування існуючих міжнародних документів (стандартів), що регулюють забезпечення безпеки на морі, і мають на меті збереження морського середовища. У зв’язку з цим, безсумнівно, особливе місце відводиться універсальним міжнародним договорам; при цьому, як правило, такого роду документи містять лише загальні норми. Більш детальне регулювання відповідних питань часто передбачено в регіональних договорах, спрямованих на боротьбу з надзвичайними забрудненнями на морі, а також національним законодавством кожної окремої країни [1].
Вигідне геополітичне положення України, яка знаходиться на перетині торгових шляхів між Європою і Азією, сприяє її розвитку як транзитної держави. За даними англійського інституту «Рендел» за коефіцієнтом транзитності, тобто, за розвиненістю усіх видів транспортних зв’язків і відповідної їм інфраструктури, Україна займає перше місце в Європі [2]. Слід зазначити, що збільшення вантажообігу морського флоту України вимагає розширення територій портів, залучення в експлуатацію нових ділянок узбережжя та прибережних акваторій, в тому числі цінних для рекреації та туризму.
Взагалі, забруднення морського середовища в Україні, як і в більшості країн світу, на теперішній час розглядається як одна із найважливіших економічних і соціальних проблем. На думку вчених, підвищена увага до питань екології пояснюється тим, що безвідповідальне та егоїстичне ставлення до моря призвело країни до межі екологічної катастрофи. Морське середовище знаходиться у такому критичному стані, що його неблагополуччя уже відбивається на умовах життя і, отже, на здоров’ї людей [4].
Отже, вважаємо, що до основних заходів щодо запобігання забрудненню морського середовища слід віднести такі: спеціальні податки; обмеження або повну заборону діяльності, що тягне за собою забруднення морського середовища; зональні правила розміщення «брудних» виробництв виключно в тих регіонах, де вони завдають морському довкіллю мінімальний збиток, а також сприяння вивченню наслідків забруднення морського середовища і розробці нових методів виробництва, що дозволяють різко скоротити викид шкідливих побічних продуктів.
Вдосконалення чинного законодавства у сфері охорони морського середовища являє собою найважливіше завдання сучасної нормотворчої діяльності, юридичної науки і практики. При цьому слід відзначити, що екологічне законодавство по своїй структурі досить об’ємно, тому необхідною залишається його систематизація. Подібна систематична обробка нормативних правових актів, об’єднання окремих норм в єдину внутрішньо узгоджену систему дозволяє виявити і ймовірні прогалини та протиріччя, і можливу неузгодженість законодавства у сфері охорони морського середовища від забруднення.
Література:
1. Сергійчик В. Заходи щодо запобігання забрудненню морського середовища, передбачені міжнародним та національним законодавством України: стаття// Національний юридичний журнал. 2015. № 7. С. 77-81.
2. Єлєазаров О.П. Особливості міжнародно-правової регламентації захисту морського середовища/ О.П. Єлєазаров// Юридична наука. – 2017. – № 2. – С. 205–210.
3. Короткий Т.Р. Історико-правовий аналіз імплементації міжнародно-правової заборони забруднення морського середовища в кримінальне законодавство України/ Актуальні проблеми держави і права: Зб. наук. праць. – 2010. – Вип. 55. – С. 659-668.
4. Іванський А.Й. Міжнародно-правове регулювання захисту світового океану від забруднення/ А.Й. Іванський, М. Сухопара// Сучасні питання економіки і права. – 2014. – Вип. 1. – С. 124-129.
5. Провідні науковці світу назвали 5 основних проблем Чорного моря – в Одесі закінчився міжнародний воркшоп щодо оцінки стану Світового океану : Офіційний сайт МОН України : Електронний ресурс. – Режим доступу https://mon.gov.ua/ua/news/providni-naukovci-svitu-nazvali-5-osnovnih-problem-chornogo-morya-v-odesi-zakinchivsya-mizhnarodnij-vorkshop-shodo-ocinki-stanu-svitovogo-okeanu
Науковий керівник: кандидат юридичних наук,
доцент Бахчев К.В.