FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

09
Лютий
2022

Завдяки супутникам стало можливим відстежити викиди метану на карті

Величезні шлейфи метану були вперше нанесені на глобальну карту за допомогою супутників.

Усунення цих витоків стане важливим кроком у виграші додаткового часу для стримування зміни клімату.

Нове дослідження виявило шлейфи, що покривають великі території, що іноді сягають до 200 миль – вважається, що витоки в основному ненавмисні.

Минулого року близько 100 країн пообіцяли скоротити викиди метану до 2030 року.

«Ми знали про окремі викиди газу і раніше, але ця робота показує істинний метановий слід нафтогазових операцій по всій планеті», – пояснює Райлі Дюрен, автор статті та генеральний директор компанії Carbon Mapper, яка відслідковує викиди метану.

Витіки метану зазвичай походять з об’єктів нафтогазового комплексу при ремонтних роботах, наприклад, при ремонті арматури чи трубопроводу, або з компресорних станцій – об’єктів, що підтримують витрати та тиск природного газу.

Він також виробляється на звалищах, у сільському господарстві та при видобуванні вугілля. Це дослідження було зосереджено на виявленні витоків нафти та газу, які можна усунути, якщо компанії інвестують у запобігання.

Вчені вважають, що скорочення викидів метану — це «легка перемога» у боротьбі зі зміною клімату, тому що це дуже потужний газ, який зазвичай виділяють люди під час витоків, які можна відносно легко зупинити.

Дослідження IPCC, проведене минулого року, показало, що 30-50% поточного підвищення температури пов’язане з метаном.

Провідний науковий співробітник Томас Лово із LSCE CEA-Saclay у Франції розповів BBC News, що розрахунок викидів парникових газів зазвичай ґрунтується на самозвітах країн чи компаній.

Але збір даних з атмосфери «пропонує суворіший підхід до обліку викидів, незалежніший і прозоріший», пояснює він.

Трьома країнами з найбільшими шлейфами, виявленими в останньому дослідженні, були Туркменістан, Росія та США.

Але супутники не вимірювали витоку в районах із щільним хмарним покривом або на великій висоті, включаючи більшу частину Канади та Китаю. Вони також вимірювали шлейфи лише від наземних об’єктів.

Дані були зібрані у 2019-20 роках за допомогою приладу Tropomi на європейському супутнику Sentinel-5P. Він виявив найбільші витоки серед так званих ультраемітерів, на долю яких припадає близько 12% всіх витоків метану нафтогазовими компаніями.

«Я був шокований, але не здивований широким розповсюдженням цих ультра-випромінювачів. Вони — верхівка айсберга», — сказав професор геолого-геофізичних наук Пол Палмер із Единбурзького університету.

Оскільки в найближчі п’ять років буде розгорнуто більше супутників, деякі з них виявлятимуть метан із набагато вищою роздільною здатністю, а це означає, що можна буде ідентифікувати окремі нафтогазові об’єкти.

«Досить скоро, з новими датчиками, нафтогазовій галузі буде складніше заявляти про незнання витоків, ненавмисних або інших», – пояснює професор Палмер.

Згідно з дослідженням, заткнувши ці витоки, країни можуть заощадити мільярди доларів, у тому числі 6 мільярдів доларів для Туркменістану, 4 мільярди доларів для Росії та 1,6 мільярда доларів для США.

Щодо користі для навколишнього середовища, за оцінками вчених, усунення витоків запобігатиме потеплінню на 0,005–0,002 °C.

На їхню думку, це еквівалентно видаленню з атмосфери всіх викидів Австралії з 2005 року або викидів від 20 мільйонів автомобілів на рік.

«Може здатися, що припинення цих великих витоків зіграє незначну роль, але наслідки для суспільства значні», — пояснює професор Палмер.

«Кожна молекула має значення, оскільки ми намагаємося звести до мінімуму майбутнє потепління».

У листопаді понад 100 урядів на конференції зі зміни клімату COP26 у Глазго підписалися під Глобальним зобов’язанням щодо метану. Воно спрямоване на обмеження викидів метану на 30%, порівняно з рівнем 2020 року.