Недавні записи
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
- У Києві відсвяткували 30 – річчя ТПП Франція – Україна та свято молодого вина – Божоле Нуво 03.12.2024
- Офіційний курс гривні у вівторок ослаб ще на 7 копійок 27.11.2024
- Як захиститися під час обстрілів у місті: урок для учнів від ветерана російсько-української війни 23.11.2024
Затвердження ЄС "стелі" цін на газ загрожує скороченням його поставок до регіону – ЗМІ
Вашингтон. 20 грудня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Рішення ЄС схвалити механізм "стелі" цін на газ у перспективі може знизити постачання цього ресурсу до регіону та посилити енергетичну кризу, повідомляє у вівторок Bloomberg із посиланням на думку низки спостерігачів.
"Стеля" цін на газ без тісно пов’язаного з ним обмеження на попит лише сприятиме його споживанню, посилюючи ситуацію з недостатнім постачанням до Європи, йдеться у доповіді аналітиків інвестиційного банку Goldman Sachs Group Inc.", – передає агентство.
У результаті, за найгіршого сценарію, урядам різних країн доведеться нормувати споживання газу.
У свою чергу міністр енергетики Алжиру – третього за величиною постачальника газу до Європи – Мухаммед Аркаб у вівторок заявив, що обмеження цін "дестабілізує ринок". За його словами, "відкриті, транспарентні, необмежені та рівні для всіх газові ринки – це більш ніж виправдана річ".
За даними Bloomberg, у газовій галузі вже попередили, що постачальники можуть віддати перевагу постачанню зрідженого природного газу (ЗПГ) до Азії, а не до Європи, якщо ціни в азіатських країнах виявляться вищими, ніж у європейських у зв’язку зі "стелею" цін. При цьому на обстановку може вплинути економічна активність у Китаї, влада якого послаблює обмеження проти COVID-19.
"Можливість Китаю трансформувати свій розвиток – це важлива невідома змінна", – заявив голова відділу продажу компанії Vattenfall Energy Trading GmbH Френк ван Доорн.
У пошуках варіантів зниження надзвичайно високих цін на газ та електроенергію Чехія, яка головує в ЄС, на початку осені запропонувала встановити "стелю" цін на газ. Іспанія та Португалія застосовують обмеження на газ, що використовується для виробництва електроенергії, з червня з дозволу Брюсселя, і в результаті вони мають один із найнижчих рівнів цін на електроенергію в ЄС.
У цьому питанні європейський блок розколовся на два табори. Таку стеля підтримає приблизно половина країн співтовариства, включно з Литвою, але проти виступали Німеччина, Нідерланди, Австрія, Данія та Угорщина на тій підставі, що стеля цін на газ може відлякати постачальників ЗПГ від ЄС і направити ЗПГ на інші ринки, тим самим порушуючи надійність постачання. Крім того, цінове обмеження може підвищити попит на газ, що може спричинити спустошення газосховищ, заповнених на зиму.
У результаті напередодні країни ЄС досягли угоди щодо встановлення ліміту цін на газ у розмірі 180 євро за мегават-годину. "Стеля", як передбачається, працюватиме в рамках європейського механізму корекції газового ринку. Під "стелею" мається на увазі вартість, після досягнення якої включається механізм корекції. У свою чергу, у Раді ЄС повідомили, що механізм почне діяти з 15 лютого 2023 року.
При цьому стеля цін не поширюється на позабіржові угоди, нагадує Bloomberg.