FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

02
Серпень
2021

 Забезпечення публічної безпеки та порядку

 Могилат Владислав Ігорович

курсант 2-го курсу, спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ

ПРАВО(Адміністративне і фінансове право)

 Забезпечення публічної безпеки та порядку

Пріоритетне значення в системі завдань, що ставляться перед державними органами України – є вирішення проблеми забезпечення публічної безпеки та порядку. Але, як показав високий рівень злочинності на нашій території та інші негативні фактори, ми можемо сказати, що ця проблема вирішується державою недостатньо ефективно. Однією з причин такої ситуації є відсутність єдиного апарату у сфері забезпечення правопорядку, закріпленого на законодавчому рівні, а також єдиного визначення поняття публічної безпеки та порядку.

Питанням забезпечення та підтримання публічної безпеки й порядку присвятили свої праці В. Б. Авер’янов, М. І. Ануфрієв, О. В. Батраченко, О. І. Довгань, І. В. Зозуля, Д. С. Припутень, В. Г. Фатхутдінов та ін.

Можемо сказати,що «публічний порядок» – це урегульована правовими та іншими соціальними нормами система суспільних відносин, що забезпечує захист прав і свобод громадян, їх життя і здоров’я, повагу честі та людської гідності, дотримання норм суспільної моралі. Сферу публічного порядку становлять переважно відносини, що виникають і розвиваються у громадських місцях, до яких належать насамперед місця спільного проживання, праці, відпочинку, а також спілкування людей з метою задоволення життєвих потреб.

Існують різні формулювання змісту публічної безпеки як іншого явища, пов’язаного із правопорядком і публічним порядком. Проаналізувавши її різні складові, можемо розуміти дане поняття, як стан захищеності інтересів людини, суспільства й держави від суспільно небезпечних діянь і негативного впливу надзвичайних обставин, викликаних криміногенною ситуацією, стихійним лихом, катастрофами, аваріями, пожежами, пандеміями та іншими надзвичайними подіями

Суб’єкти охорони публічного порядку мають особливий правовий статус, що пов’язаний із їх компетенцією й повноваженнями. Одним із головних суб’єктів охорони публічного порядку є Національна поліція України. Дані категорії «публічна безпека» та «публічний порядок» закріплені в ЗУ «Про Національну поліцію», де зазначено :

  • «Національна поліція України – це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки та порядку» (ч. 1 ст. 1);
  • завданням поліції є надання поліцейських послуг у сфері «забезпечення публічної безпеки і порядку» (п. 1 ч. 1 ст. 2); – поліція, відповідно до покладених на неї завдань, «вживає заходів для забезпечення публічної безпеки і порядку на вулицях, площах, у парках, скверах, на стадіонах, вокзалах, в аеропортах, морських та річкових портах, інших публічних місцях» та ін.

Діяльність поліції у сфері охорони публічного порядку базується на принципах: верховенства закону, провадження діяльності відповідних підрозділів поліції виключно з метою захисту життя, здоров’я, прав і свобод людини, інтересів суспільства та держави від протиправних посягань; єдності системи правоохоронних органів України, її максимальної економічності і гнучкості структурної побудови; пріоритету орієнтації служби й підрозділу на вирішення завдань боротьби зі злочинністю та підтримання публічного порядку; тісної співпраці з місцевими органами державної виконавчої влади щодо забезпечення правопорядку на їхніх територіях; участі в наданні соціальної та правової допомоги громадянам.

Отже, публічна безпека є концепцією діяльності державних органів, передусім правоохоронних, що полягає у забезпеченні безпечних умов довкілля, охороною значимих засад суспільної моралі та традицій, захист потреб та інтересів людини, її особистої безпеки.

Тому співставити категорії «правопорядок», «публічний порядок» і

«публічна безпека» можливо як широке та вузьке розуміння завдань держави і суспільства, яке повністю або частково полягає у діяльності правоохоронних органів, зокрема поліції превентивної діяльності.

Список використаних джерел:

  1. Подоляка А. Громадський порядок: сутність, поняття та форми забезпечення/ А. Подоляка// Вісник Національної академії прокуратури України.

– 2009.

  1. Про Національну поліцію [Електронний ресурс] : Закон України від 2 липня 2015 р. № 580-VIII із змінами і доп.// Відомості Верховної Ради. –
  • № 40-41. – Ст. – Режим доступу: http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19
  1. Батраченко О.В. Поняття та ознаки публічного порядку як об’єкта адміністративно-правової охорони

Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу

та адміністративної діяльностіЗахарченко О.В.