Недавні записи
- ПРООН запускає Школу універсального дизайну для підтримки інклюзивного відновлення України 10.10.2024
- З 18 по 20 ЖОВТНЯ пройде виставка “Здоров’я та довголіття-2024” 07.10.2024
- Доля Ковлар Груп на ринку вогнезахисту України у 2024 році складає 60% 07.10.2024
- Фонд Президента України вручив премії переможцям міжнародних учнівських олімпіад 04.10.2024
- Англійська мова є життєво необхідною для України під час війни – Empire English School 04.10.2024
Взаємодія національної поліції україни з суспільством на засадах партнерства
Тимошенко Микола Сергійович
курсант 2-го курсу, спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
ПРАВО (Адміністративне і фінансове право)
Взаємодія національної поліції україни з суспільством на засадах партнерства
Актуальною проблемою на сучасному етапі розбудови України як правової держави є пошук нових оптимальних засад взаємодії громадянського суспільства і держави. У даному контексті особливо гостро постає питання взаємовідносин громадян із представниками влади, в тому числі з поліцією.
Важливість інституту партнерства зумовлена значущістю завдань, які поліція виконує у суспільному житті щодо надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги, які здійснюються у безпосередньому контакті з населенням, пересічними громадянами.
За сучасних умов основними формами взаємодії між органами Національної поліції України та інститутами громадянського суспільства у сфері забезпечення правопорядку є: а) участь громадян в підтриманні публічного порядку; б) запобігання вчиненню злочинів та інших правопорушень; в) охорона муніципального майна; г) контроль за дотриманням громадянами приписів органів місцевого самоврядування; ґ) допомога поліції, іншим державним органам у здійсненні їх повноважень із забезпечення правопорядку на території тієї чи іншої громади.
Можемо визначити, що партнерство – це процес впливу поліції та населення одне на одного, суттєвими ознаками якого є підтримання постійних зв’язків, обміну інформацією, взаємодопомога, співробітництво. Ідею партнерства можна визначити таким чином: «усвідомлення поліцією необхідності урахування думки і побажань громадськості при визначенні та оцінці своєї роботи, співпраця з населенням з метою виявлення і вирішення місцевих проблем, і яка має бути зорієнтована на превенцію правопорушень» Аналізуючи системо-структуру поняття взаємодії Національної поліції України з населенням, вважаємо доцільним виділяти такі її елементи, як: а) мета; б) суб’єкти; в) завдання; г) форми реалізації.
Наразі одним із проявів взаємодії Національної поліції України з громадою є стратегія Сommunity Рolicing, яка маючи нормативне закріплення, активно реалізується в діяльності таких служб Національної поліції, як патрульна поліція (ПП) та служба дільничних офіцерів поліції (ДОП). Зазначена стратегія взаємодії поліції і населення уособлюється на місцевому рівні провадженням безпеки як способу життя всіх членів громади та спрямована, передовсім, на превенцію правопорушень і створення безпечного середовища у громаді.
Можемо визначити, що оптимізація взаємодії нової поліції з населенням у контексті правоохоронної діяльності має основну мету – надати нового імпульсу вітчизняним формам співпраці, що існували раніше, та запровадити перевірений часом зарубіжний досвід участі громадськості в правоохоронній та правозахисній діяльності. І найголовніше: своєчасне оперативне реагування правоохоронних органів на всі звернення громадян, безперечно, підвищить рівень довіри людей до поліції.
Список використаних джерел:
1. Москаленко В.В. Психологія соціального впливу : навчальний посібник. Київ : Центр навчальної літератури, 2007. 448 с
2. Голіна В. В., Колодяжний М. Г. Перспективи використання рекомендацій у плануванні та здійсненні заходів запобігання злочинності в Україні. Проблеми боротьби зі злочинністю. 2010. № 108. С. 168–177
3. Про Національну поліцію : Закон України від 02 липня 2015 р. № 580-VIII. Відомості Верховної Ради України. 2015. № 40–41. Ст. 379. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19
Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу
та адміністративної діяльності Захарченко О.В.