Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Все, що ви пропустили: електромобіль Apple, істерика Facebook і плани з монетизації Telegram
Юпітер і Сатурн опинилися на близькій відстані один від одного. Міфічний електромобіль Apple обріс новими подробицями. Facebook запустила PR-кампанію проти Apple. Павло Дуров розповів про майбутнє Telegram. Короткий огляд цих та інших подій.
Що нового у світі?
Так сталося, що в кінці грудня спостерігалося рідкісне астрономічне явище – Юпітер і Сатурн опинилися на небі на близькій відстані, утворивши подвійну планетну систему. Саме по собі, це явище не таке вже й рідкісне за астрономічними мірками – зближення цих планет відбувається приблизно один раз в 20 років. Але все ж стало винятковим: для спостерігачів на Землі планети були розділені всього кількома кутовими хвилинами, чого не спостерігалося майже 800 років – в останній раз Юпітер і Сатурн були настільки ж близько один до одного 4 березня 1226 року.
Ну а NASA порадувало тематичним новорічно-різдвяним зображенням з космосу. Тут показано так зване скупчення Сніжинки (воно ж NGC 2264) у сузір’ї Єдинорога, яке знаходиться на відстані 2600 світлових років від Землі. Розсип червоних вогників – це молоді зірки, що сформувалися в межах останніх 100 тисяч років. Ну і відзначимо, що це зображення отримано не з телескопа «Хаббл», а з космічної обсерваторії «Спітцер», яка була запущена в 2003 році і припинила свою роботу на початку цього року.
Переходячи до земних новин, в першу чергу потрібно згадати Cyberpunk 2077 – схоже, що розмови про цю гру припиняться ще не скоро. До розробника CD Projekt RED готують колективний позов у Польщі, а тепер стало відомо, що аналогічний позов подано в США. Компанію звинувачують в тому, що її керівники брехали інвесторам про стан консольних версій проекту. У тексті заяви стверджується, що керівництво CDPR навмисно приховало цю інформацію, тому що «в гру практично неможливо грати на консолях через величезну кількість помилок». Але незважаючи на це, а також на масові повернення і критичні огляди в Мережі, компанія продала більше 13 мільйонів копій Cyberpunk 2077. За попереднім замовленням розійшлося близько 8 мільйонів копій, а за перші 10 днів після релізу було продано ще понад 5 мільйонів копій ігор для всіх платформ. І треба відзначити, що, якби не позови, компанія не поспішала б публікувати такі дані, адже звинувачують її в дуже серйозній справі – обмані інвесторів.
Одним з головних ньюсмейкерів останнього тижня знову була Apple, в цей раз багато говорилося про електричні автомобілі, над яким вже деякий час працює компанія. Звичайно, все це поки чутки, які, тим не менш, знаходять все більше підтверджень, а сам автомобіль обростає подробицями. Так, наприклад, Reuters повідомляє, що офіційний анонс може відбутися вже восени 2021 року, а вихід на ринок – не раніше 2024 року. Головною фішкою повинна стати нова технологія акумуляторних батарей, яка значно знизить вартість елементів живлення і збільшить запас ходу, а також – найдосконаліший у світі автопілот, який буде використовувати новий сенсор власної розробки.
За даними Reuters, сама Apple не буде займатися складанням автомобілів, але і ніяких повідомлень про те, хто міг би цим зайнятися, поки немає. Незважаючи на те, що ринок автомобілів не є настільки ж прибутковим, як ринок гаджетів і цифрових сервісів, у Apple накопичилося достатньо вільних коштів, щоб спробувати себе в чомусь новому. До того ж деякі аналітики вважають, що і у випадку з автомобілями Apple буде заробляти в основному на наступній монетизації послуг, які пасажири будуть отримувати, перебуваючи в автомобілі.
Показово, що на тлі нових чуток про автомобіль Apple виросли в ціні акції виробників. А Ілон Маск раптом вирішив зізнатися, що купертинівці могли придбати Tesla за 1/10 від нинішньої вартості, але відмовилися від цього. Вірніше, мова йшла про те, що Маск зв’язувався з Тімом Куком з пропозицією про зустріч і обговорення покупки на таких умовах, однак Кук відразу відмовився.
Ну і якщо вже мова зайшла про Apple, то варто в черговий раз засвідчити серйозність намірів компанії щодо ARM-чіпів як для смартфонів і планшетів, так і для ноутбуків. Основним виробником чипів для неї давно є TSMC – і нещодавно стало відомо, що Apple займе близько 80% виробничих потужностей 5-нм чіпів вже в 2021 році. Більш того, компанія вже зараз забронювала всі потужності з виробництва 3-нм чіпів, перші партії яких будуть випущені в наступному році. За даними галузевих джерел, більша частина цих замовлень зачіпає чіпи M, які вже використовуються в Mac Mini, MacBook Pro і MacBook Air, а в майбутньому будуть використовуватися ще і в iMac і Mac Pro. Логічно припустити, що чіпи, виконані за більш тонкими техпроцесами, дістануться найдорожчим пристроям Apple – імовірно, новим 16-дюймовим MacBook Pro, а також iMac і Mac Pro.
Втім, на цьому новини і чутки про Apple не закінчуються. Минулого тижня у відкрите протистояння з «яблуком» вирішила вступити компанія Facebook. Початок цієї історії ви знаєте: в iOS 14 користувачам дозволено обмежувати можливості додатків зі збору їх даних, Facebook бачить в цьому пряму загрозу своїм бізнес-інтересам. В результаті на минулому тижні соцмережа запустила PR-кампанію вартістю 750 мільйонів доларів, в якій Apple звинувачується в знищенні малих підприємств шляхом заборони для них таргетованої реклами.
Втім, аналітики в один голос говорять про те, що Facebook таким чином намагається зіштовхнути малий бізнес з Apple, хоча сама є найбільш зацікавленою в цьому стороною. За прогнозами, цього року компанія Цукерберга отримає близько 80 мільярдів доларів від продажу реклами, так що ставки дійсно дуже високі. З точки зору користувача, крок Apple виглядає логічним – не кожен захоче ділитися своїми даними з тими чи іншими додатками, до того ж він не позбавляє Facebook можливості збору даних на всіх інших пристроях. Загалом, ми схильні вважати, що до суду справа не дійде, а PR-кампанія Facebook, швидше за все, ніяк на Apple не вплине, але будемо стежити за розвитком подій.
Крім того, обов’язково варто простежити за першими кроками по монетизації Telegram. Про це на минулому тижні розповів сам Павло Дуров. За його словами, аудиторія месенджера наближається до позначки 500 мільйонів чоловік, а команда не збирається продавати месенджер і буде розвивати його власними силами. Йдеться перш за все про єдину рекламну платформу для власників каналів, якої в даний час не існує, – розміщенням реклами займаються або самі власники каналів, або посередники. З цим нововведенням реклама в месенджері повинна стати більш упорядкованою. Крім того, в Telegram з’являться платні стікери з розширеним набором можливостей (що б це не означало), частину прибутку від продажів яких отримають самі художники. При цьому Дуров зазначає, що всі сервіси Telegram, пов’язані з обміном повідомленнями (чати), залишаться вільними від реклами.