FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

30
Березень
2021

ВПЛИВ СТРАТЕГІЇ СТЕРИЛІЗАЦІЇ БЕЗПРИТУЛЬНИХ СОБАК НА ЧИСЕЛЬНІСТЬ ЇХ ПОПУЛЯЦІЇ У М.НЕТІШИН

Гребенюк Анна

(Нетішин, Україна)

ЕКОЛОГІЯ

(Глобальні та регіональні екологічні проблеми)

ВПЛИВ СТРАТЕГІЇ СТЕРИЛІЗАЦІЇ БЕЗПРИТУЛЬНИХ СОБАК НА ЧИСЕЛЬНІСТЬ ЇХ ПОПУЛЯЦІЇ У М.НЕТІШИН

Проблема безпритульних собак як для світу в цілому, так і для України конкретно, сьогодні є дуже актуальною. Нажаль, з кожним роком, навіть днем невпинно продовжує зростати чисельність бродячих псів. Це несе великі загрози як для населення, так і для природи. Вони забруднюють міста, нападають, як на мешканців, так і на домашніх собак, є переносниками багатьох небезпечних захворювань. Кожен хоче вберегти себе від нападу неконтрольованої тварини. Кардинальне рішення цієї проблеми – знищення, але воно антигуманне, яке ж рішення цієї проблеми?

Наша гіпотеза: стерилізація безпритульних собак є гуманним шляхом зменшення чисельності їх популяцій у межах міста.

Мета нашої роботи: теоретично обґрунтувати і практично дослідити  вплив стерилізації безпритульних собак на зміну чисельності  їх популяції у місті Нетішин.

Об’єктом дослідження стала популяція безпритульних собак у м. Нетішині.

Предметом дослідження є стерилізація, як один із найдієвіших та найгуманніших методів регуляції чисельності популяції безпритульних собак.

Методи дослідження: модельний експеримент, евристичний, статистичний, анкетування та інтерв’ювання.

У науковій роботі представлено біологічну характеристику Собаки свійського та популяції безпритульних псів, охарактеризовано стан їх популяції у м. Нетішин та загрози,які несуть безпритульні собаки, методи контролю і регуляції чисельності безпритульних псів, доведено ефективність методу стерилізації на зменшення їх популяції.

Із метою визначення рівня обізнаності й ставлення містян до проблеми бездомних собак, розкриття їх відношення до безпритульних тварин та бачення шляхів вирішення проблеми бродячих собак в містах серед жителів було проведено опитування. Кількість респондентів налічувала 80 осіб.

Результати проведеного анкетування свідчать, що містянам не байдужа доля чотирилапих і вони за гуманний спосіб вирішення проблеми бродячості тварин. Люди здебільшого обізнані в загрозах, які можуть виникати від контактів із безпритульними собаками.

У ході інтерв`ю з працівниками міського притулку було з`ясовано стан популяції не лише на сьогоднішній день, але й за попередні роки: у 2017 році налічувалося більше 270 особин, у 2018 – 250 особин, у 2019 – 114, а у 2020 – 79 безпритульних собак на території міста. Зменшення чисельності популяції вдалося домогтися за рахунок програми стерилізації, котра діє вже 4 роки.

Усього за 2017-2020 рік стерилізовано 477 самок, з них у 2017 р.- 62, у 2018 р. – 116, у 2019 р. – 129, у 2020 – 170 тварин. Кількість стерилізованих самок щороку збільшується, що впливає і на чисельність популяції. Збільшення числа стерилізованих самок призводить до зменшення народжуваності у популяції і, як результат, спостерігаємо зменшення чисельності безпритульних собак.

За умови ідеальності популяції та використання даної стратегії можна очікувати зникнення безпритульних собак у місті, хоча цей процес є довготривалим і потребує 100% стерилізації та нульової імміграції.

Отже, саме стерилізація тварин у м. Нетішині є ефективним та найгуманнішим методом, що впливає на зменшення чисельності безпритульних собак у межах міста. Якщо використовувати дану стратегію, то можна розраховувати і на зменшення популяції бродячих тварин і в інших містах.

Проблема безпритульних собак на сьогодні є дуже актуальною та глобальною проблемою. Підтвердженням цього є велика чисельність собак на вулицях міст та у притулках. Це несе великі загрози як для населення, так і для природи.

Причинами винекнення безпритульних тварин є: існування несанкціонованих місць підгодівлі; безвідповідальність власників.

Робота притулку забезпечує умови для існування великої кількості собак, але не веде до зменшення їх чисельності. Саме стерилізація  має суттєвий вплив на число тварин у місті, оскільки робить неможливим їх розмноження. Динаміка чисельності популяції за останні чотири роки у м.Нетішин свідчить про ефективність цього методу. За ідеальних умов існування можна прогнозувати  повне зникнення популяції через 10-15 років.

Література:

  1. Дядюшкіна Л.В. Зоопсихологічні аспекти агресивної поведінки безпритульних собак у міських умовах/ Л.В. Дядюшкіна, О.Т. Лагутенко, Т.М.Настека// Збірник наукових праць: Матеріали VІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Біологічні дослідження – 2017» (м. Житомир, Житомирський державний університет імені Івана Франка, 14-16 березня 2017 року). – Житомир: ПП «Рута», 2017. – С. 74-76.
  2. Жила С. Вовки і дикі собаки: порівняльна екологія, поведінка, менеджмент// Фауна в антропогенному ландшафті/ С. Жила. — Луганськ, 2006. — 80 с.
  3. Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження» – режим доступу: yurfact.com.ua
  4. Зубко В.Н./ Всё о собаке. Сборник/ Под общей редакцией В.Н.Зубко. – М.: Эра,- 145 с.
  5. Електронний ресурс. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Стерилізація_безпритульних_тварин
  6. Електронний ресурс. Режим доступу: http://avdvca.gov.ua/avdiivka/zhytlovo-komunalni-pytannia/4272-bezprytulni-tvaryny.html
  7. Науковий керівник: учитель біології вищої категоріїБоднар Наталія Олександрівна