FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Лютий
2022

Вплив нанокремнію на ростові процеси насіння деяких видів голонасінних рослин

Цурпанова М.В.

учениця

Український медичний ліцей

Національного медичного університету імені О.О. Богомольця,

дійсний член Відділення Екології та аграрних наук

Київської Малої академії наук учнівської молоді

ЕКОЛОГІЯ (Екологічна безпека)

Вплив нанокремнію на ростові процеси насіння деяких видів голонасінних рослин

Поступова деградація лісового покриву потребує розробки заходів з відновлення лісового масиву. Для кращого та швидшого відновлення лісостану потрібно впроваджувати нові технології підготовки садивного матеріалу для лісових та паркових зон.

Одним з актуальних питань лісознавства є пошук засобів для мобілізації потенційних можливостей геному голонасінних рослин. Перспективним в цьому напрямку можуть стати препарати нанокремнію.

Мета: розробка нової технології підвищення енергії проростання насіння Pinus nigra ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe, Picea abies L., Ginkgo biloba L. з метою подальшого використання його як стимулюючого засобу росту насіння у лісовому та парковому господарстві.

Об’єкт: насіння голонасінних рослин Pinus nigra ssp. pallasiana (Lamb.) Holmboe, Picea abies L., Ginkgo biloba L.

Предмет дослідження: а) вплив нанокремнію на процеси проростання насіння після обробки розчинами препарату нанокремнію різних концентрацій (0,07%; 0,035%; 0,14%); б) антибактеріальний вплив нанокремнію на деякі фітопатогени голонасінних рослин.

Нами використовувався диско-дифузійний метод та метод визначення енергії проростання вищих рослин. Для того, щоб перевірити наявність прямої антибактеріальної дії нанокремнію та композиту нанокремнію з CuO, ми провели експеримент з визначення зон лізису бактерій в присутності дисків, оброблених 0,7% розчині нанокремнію або його композиту.

Тестові мікроорганізми: Agrobacterium tumefaciens, Pseudomonas fluorescens, Bacillus subtilis.

Для вивчення впливу нанокремнію на енергію проростання вищих рослин ми застосовували наступні концентрації препарату нанокремнію: 0,035%, 0,07%, 0,14%.

Фіксували результати проростання на 5, 7, 10 та 15 добу. Енергію проростання у відсотках вираховували на 5 та 7 добу, а абсолютну схожість на 15 добу.

Результати експерименту:

  • Оптимальною концентрацією розчину нанокремнію для стимуляції енергії проростання у насіння сосни кримської та ялини європейської є концентрація 0,07%, а для гінкго дволопатевого – 0,14%.
  • Під дією концентрації 0,07% нанокремнію абсолютна схожість насіння сосни кримської на 15 добу підвищилась на 2%, ялини європейської на 28,8%, а гінкго дволопатевого – на 59%.
  • Препарат нанокремнію виявляє антибактеріальну активність відносно Agrobacterium tumefaciens та Pseudomonas fluorescens.
    В той же час препарат нанокремнію не впливає на ріст Bacillus subtilis.

Проведений експеримент дозволяє зробити висновок, що препарат нанокремнію виявляє антибактеріальну і фітостимулюючу дію на насіння досліджуваних видів голонасінних рослин.

Отже, даний метод передпосівної обробки насіння можна використовувати для вирощування високоякісного садивного матеріалу сосни кримської, ялини звичайної та гінкго дволопатевого в лісових і садово-паркових господарствах.

Література:

  1. В.І. Чопик, Л.Г. Дудченко, А.Н. Краснова Дикорастущие полезные растения Украины, Київ 1983р. — 400 с.
  2. Н.Е.Самсонова: Кремний в растительных и животных организмах/ Агрохімія; 2019р., №1, с. 86-96.
  3. Крамарев С.М. Кремній та захист рослин від стресу: теорія, практика, перспективи [текст] : д.с-х.н., Інститут сільського господарства степової зони: / Крамарев. С.М., Полянчиков С.П., Ковбель А.И.

Науковий керівник: доцент кафедри ботаніки Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова,

кандидат біологічних наук Г.П. Мегалінська