Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
Вплив інформаційних технологій на сучасні методи викладання у військових вишах
Радзіковський Сергій
(Львів, Україна)
ОСВІТА
(Сучасні методи викладання)
ВПЛИВ ІНФОРМАЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ НА СУЧАСНІ МЕТОДИ ВИКЛАДАННЯ У ВІЙСЬКОВИХ ВИШАХ
Підвищення ефективності навчального процесу у вищих військових навчальних закладах (ВВНЗ) шляхом впровадження та масового поширення інформаційних технологій (ІТ) є одним із пріоритетних напрямів створення інформаційної інфраструктури в Україні [1]. Ці підходи висунули нові вимоги до військових кадрів, їх підготовки та навчання, зумовили запровадження сучасних методів викладання навчального матеріалу. Основною метою використання сучасних методів навчання є постійне нарощування їхнього освітнього та наукового потенціалу, обґрунтована та виважена інтеграція із цивільною освітою, підготовка офіцерських кадрів усіх ступенів освіти, ланок військового управління, здатних за будь-яких умов виконувати поставлені завдання національної безпеки і оборони держави, а також створення умов для безперервного підвищення рівня знань і навиків військових фахівців протягом навчання та служби, їхнього творчого розвитку та самореалізації [2]. Уміння офіцера використовувати надбання науково-технічного прогресу, вільно почувати себе в інформаційному просторі – один з важливих елементів навчально-пізнавальної діяльності випускників Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (НАСВ), де сучасні методи викладання на основі ІТ докорінно змінили військово-освітній процес. Він базується не лише на досягненнях педагогіки вищої школи та військової практики, а і на врахуванні інновацій в інших сферах діяльності, внаслідок чого відбувається “перехід системи від одного якісного стану до іншого, вищого” [3].
Загальноакадемічна локальна мережа є основною мережею в НАСВ і забезпечує: використання навчальних класів для тестування, інтерактивного навчання тощо; роботу користувачів з внутрішньою web-сторінкою закладу, ftp-сервером, який містить необхідне програмне забезпечення, що не потребує ліцензування; вхід до внутрішнього чату за допомогою програмного забезпечення Jabber з питань повсякденної діяльності; доступ до електронного каталогу загальної бібліотеки на базі програмного забезпечення універсальний фондовий дім (УФД) “Бібліотека”. Разом з тим, не слід допускати, щоб введення нових технологій перетворювалося на самоціль, вони повинні вписуватись у загальну систему форм і методів навчання. “Не можна просто впровадити комп’ютер у звичний навчальний процес і сподіватись, що він здійснить революцію в освіті. Потрібно змінювати саму концепцію навчання, оскільки зі зміною засобів навчання змінюються і процеси мислення” [4]. Завдяки розумному поєднанню традиційних та електронних інформаційних ресурсів, індивідуальних і колективних методів викладання в академії тривалий час користується попитом дистанційна форма навчання, яка надає військовослужбовцям реальну академічну свободу, підвищує їхню відповідальність за якість навчання та успішність самоосвітньої підготовки.
Підґрунтям для запровадження сучасних методів викладання є високоякісні навчальні продукти, створені засобами ІТ. Серед них – електронні підручники, навчальні посібники, тестові комп’ютерні системи, електронні карти, електронні розрахункові завдання, що передбачають інтерактивні процеси навчання та забезпечують формування електронного навчального середовища вишу. В НАСВ науково-педагогічними працівниками факультетів і кафедр запроваджені електронні навчальні ресурси за всіма напрямами підготовки військових фахівців, зокрема повнотекстові конспекти лекцій, доповнені ілюстративним матеріалом із використанням медіа-контенту. Поява таких технологій, як гіпертекст, використання в комп’ютерних програмах звуків і графіки, застосування графіки, відео в режимі реального часу, надання можливості здійснювати моделювання бою, використання електронних підручників забезпечило активне впровадження ІТ в освітній процес. Сьогодні мультимедійна техніка дозволяє інтегрувати різні засоби надання інформації – текст, статичну та динамічну графіку, аудіо та відео в єдиний комплекс. Такий підхід суттєво впливає на процес інтенсифікації навчального процесу, слугує оптимальному поєднанню провідної ролі викладача та групових, індивідуальних способів підготовки випускників до майбутньої професійної діяльності.
Аналіз отриманих результатів дає підстави зробити висновок, що розглянута стратегія впровадження в освітній процес сучасних методів викладання на основі досягнень ІТ дозволяє створити інформаційну інфраструктуру управління вишем, упорядкувати та систематизувати інформаційні потоки, забезпечити якісну підготовку випускників на нових освітніх і професійних компетентностях, формувати інформаційну культуру [5, с. 44] всіх учасників навчального процесу і в кінцевому здобутку сприяє підвищенню освітніх стандартів, що гарантує виведення системи підготовки військових кадрів на новий рівень розвитку в умовах збройного протистояння російській агресії.
Література:
1. Гапеєва О.Л. Інформаційні технології в системі управління навчальним закладом// Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції. – Львів: Вид-во Дослідницького Центра МОН України, 2009. – С. 57–62.
2. Приходько Ю.І. Дидактичні основи підготовки військових фахівців з вищою освітою в контексті військових освітніх систем провідних країн НАТО: історична ретроспектива, сучасність, перспективи// Наука і оборона. – 2020. – № 1. – С. 43–51.
3. Зельницький А.М., Заболотний О.А., Васильєв О.М., Паламар М.І. Вища військова освіта як цілісна система: концептуальні засади її розвитку та управління змінами// Наука і оборона. – 2020. – № 3. – С. 46–55.
4. Красюк О.П., Гапеєва О.Л. Інформаційне середовище сучасного військового вишу: досвід Академії сухопутних військ// Військова освіта: Збірник наукових праць. – 2012. – № 2(26). – С. 132–140.
5. Гуревич Р.С. Інформаційна культура – важлива складова загальної культури особистості// Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми. Зб. наук. праць у 2 ч. – Вінниця: ДОВ “Вінниця”. – 2004. – Ч. 1. – С. 42–47.