FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

21
Січень
2022

Водій Tesla вперше постане перед судом за смертельну ДТП

Наглядові інстанції Каліфорнії висунули два звинувачення проти власника Tesla Model S за ДТП зі смертельним наслідком, у якому за керування електромобілем на момент аварії відповідав автопілот. Вперше в історії транспорту в США громадянин постане перед судом за кримінальними звинуваченнями, побічно пов’язаними з використанням автоматизованої системи водіння.

За словами відповідальної за підготовку матеріалів справи окружного прокурора, інцидент стався у Гардені – передмісті Лос-Анджелеса 29 грудня 2019 року. Електромобіль 27-річного водія залишив шосе, проігнорувавши червоний сигнал світлофора та врізався у Honda Civic, що призвело до загибелі двох людей. Власника машини звинувачують у ДТП зі смертельним наслідком. До судового процесу його випустили під заставу.

Автопілот Tesla, покликаний контролювати рульове керування та гальмівну систему, і автоматично перебудовуватися з ряду в ряд на деяких шосе, викликає пильну увагу американських регуляторів. Минулого року Національна адміністрація безпеки дорожнього руху розпочала розслідування, в рамках якого буде розглянуто більше дюжини інцидентів, пов’язаних із електромобілями Tesla із задіяною функцією Autopilot. Більше того, стверджується, що автопілот зробив свій внесок у деякі ДТП зі смертельним наслідком минулого — родичі загиблих уже подавали до суду позови проти Tesla.

Автовиробник попереджає, що водіям необхідно стежити за дорогою та триматися за кермо постійно. При цьому Tesla відмовилися застосовувати більш прогресивні системи контролю водіїв на кшталт інфрачервоного механізму відстеження рухів очей. Система Autopilot забезпечує другий рівень автономності, що допускає “частково автоматизоване управління”. Відповідно до стандартів товариства Society of Automotive Engineers у разі роботи подібної системи водії повинні постійно стежити за дорогою та тримати руки на кермі.

Деяких водіїв Tesla викрили у зловживанні автопілотом сторонні громадяни та поліція, а деякі публікували результати «експериментів» у Мережі самостійно. Водіїв виявляли сплячими на пасажирських або навіть задніх сидіннях у той час, як їхні машини мчали по жвавому шосе. Наприклад, одного з канадських водіїв покарали за необережне керування у випадку, коли той спав, подорожуючи на швидкості близько 150 км/год.

В офіційних документах звинувачення функція Autopilot не згадується. Проте Національна адміністрація безпеки дорожнього руху, яка виділила команду для розслідування ДТП 2019 року, підтвердила, що функція була активною під час інциденту. Найближчим часом відомство планує опублікувати результати розслідування.

Відомство вже нагадало, що на сьогоднішній день жоден з транспортних засобів, що є у вільному продажу, не має права повного «самоврядування». Чи активований автопілот другого рівня чи ні, водій зобов’язаний постійно контролювати дорожню обстановку, а відповідно до законів штату він і відповідає за наслідки керування за допомогою автоматизованих систем.

Примітно, що нещодавно глава Tesla Ілон Маск (Elon Musk) похвалився тим, що в процесі випробувань більш досконалої версії автопілота – бета-версії Tesla FSD, протягом більш ніж року ніхто в аваріях не постраждав.