FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

01
Квітень
2021

ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРИТОРІЙ ЕКОЛОГІЧНОГО РИЗИКУ ЗА РУХОМИМИ ФОРМАМИ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ

Крюченко Наталія
Жовинський Едуард
Дмитренко Костянтин
(Київ, Україна)
ЕКОЛОГІЯ
(Екологічна безпека)
ВИЗНАЧЕННЯ ТЕРИТОРІЙ ЕКОЛОГІЧНОГО РИЗИКУ ЗА РУХОМИМИ ФОРМАМИ ХІМІЧНИХ ЕЛЕМЕНТІВ
Стан природного середовища України як природних чинників (особливостей геологічної будови, складу породних комплексів, розривної тектоніки, сейсмічності, складу питних вод, тощо), так і антропогенного навантаження може визначатися різними методами, серед яких найбільш ефективними є геохімічні методи. Вони дозволяють вивчати геохімічні особливості об’єктів довкілля (ґрунти, гірські породи, підземні та поверхневі води, рослинність, гриби), визначати їх стан та зміни, які відбуваються під впливом природних та антропогенних факторів.
Для території України все ще відсутні зведені еколого-геохімічні дані, що дозволяють проводити прогнозування екологічного стану території і можливих ендемічних захворювань населення, а також розробляти заходи по їх уникненню. Такою науковою основою виділення зон екологічного ризику території України. може стати розробка геохімічних критеріїв визначення еколого-геохімічного стану територій.
При визначенні вмісту хімічних елементів в об’єктах довкілля використовують різні методи ̶ хімічний, спектральний, атомної абсорбції, іон-селективний та інші. Ці методи дають можливість визначення лише сумарного вмісту хімічних елементів. Так встановлюється екологічний стан територій у більшості країн Світу. Але роботами багатьох дослідників доведено, що найбільш ефективним об’єктом довкілля для визначення ступеню забруднення території є ґрунти, тому що їм притаманно постійне, багаточасове надходження забруднюючих токсичних речовин [1]. Це стало основою проведення спеціального геохімічного картування сільськогосподарських угідь Європейської території (міжнародний проект GEMOS [2]. При виконанні цього проекту були використані сучасні методи досліджень для виявлення сумарного вмісту хімічних елементів у різного типу ґрунтів ̶ ICP-MC, XRF. В той же час, сумарний вміст не дає можливості визначення дійсного характеру забруднення ґрунтів та їх екологічної небезпеки. Виявлені при картуванні аномалії сумарного вмісту хімічних елементів можуть бути по’вязані лише з вмістом нерозчинної мінеральної складової ґрунтів і не будуть визначати їх екологічної небезпеки в разі переходу до трофічного ланцюга: ґрунт – рослина – тварина – людина. утворюючи гірські породи-природні води-ґрунт-рослина. В цьому плані дуже важливим є визначення рухомих форм хімічних елементів, що виявляються за результатами термодинамічного аналізу та математичного моделювання, чи експериментальних даних. Під рухомими формами ми розуміємо форми хімічних елементів, які в певних фізико-хімічних умовах середовища переходять із твердої фази (ґрунт, мінерал, порода) в ґрунтовий розчин, чи контактуючу природну воду, або безпосередньо у рослину. Тому, аномалії лише рухомих форм хімічних елементів можуть визначати екологічний стан ґрунтів та їх небезпеку для вирощування екологічно небезпечної сільськогосподарської продукції.
Результати досліджень показують, що основою для визначення зон екологічного ризику повинні бути різномасштабні еколого-геохімічні карти ґрунтів України, побудовані за рухомими формами хімічних елементів, на яких будуть виявлені аномальні ділянки з різним ступенем забруднення. Але для визначення території екологічного ризику повинні визначатися закономірності розподілу токсичних елементів та їх рухомих форм не лише у ґрунтах, а також у ґрунт утворюючих гірських породах, підземних і поверхневих водах, рослинах, що залежить від фізико-хімічних умов середовища [3].
Це дозволить давати прогноз еколого-геохімічної ситуації території, розробляти принципи і підходи для захисту і реабілітації об’єктів навколишнього середовища за допомогою геохімічних критеріїв, а також виявляти природні та техногенні фактори та визначати їх вплив на виникнення і перебіг ендемічних і соматичних захворювань, а також своєчасно вживати заходи щодо профілактики негативного впливу довкілля на здоров’я населення.
Література:
1. Крюченко Н.О. Рудні та техногенні геохімічні аномалії заповідних територій Українських Карпат/ Н.О. Крюченко, Е.Я. Жовинський, П.С. Папарига. – К. ТОВ НВП «Інтерсервіс», 2018. –146 с.
2. Klos V. Geochemical Characteristics of Ukrainian Soil Using Landscape-
Geochemical Regionalisation Based on the GEMAS Data/ V.Klos, M.Birke, G Akinfiiev, Y.Amashukeli// Chemistry of Europe’s Agricultural Soils. – Hannover, 2014. – Part B. – 253-270.
3. Крюченко Н.О. Концепція оцінювання небезпек і ризиків (геохімічний чинник)./ Н.О. Крюченко, Е.Я. Жовинський //Пошукова та екологічна геохімія. №1(16), 2014, – С. 27-31.