Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
ВИТРАТНИЙ ПІДХІД В ОЦІНЦІ ВАРТОСТІ ПОТЕНЦІАЛУ МАШИН ТА ОБЛАДНАННЯ
Волійко Вячеслав
(Вінниця, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Фінансові відносини)
ВИТРАТНИЙ ПІДХІД В ОЦІНЦІ ВАРТОСТІ ПОТЕНЦІАЛУ МАШИН ТА ОБЛАДНАННЯ
У міру розвитку ринкових відносин у країні зростає і різноманіття супутніх послуг, що забезпечують рух майна на вільному ринку. Оцінка вартості машин і обладнання є однією з них і виконується з метою сприяння проведенню комерційних операцій з даним видом майна. Під поняттям «оцінка машин і обладнання» міститься визначення вартості практично всього спектру об’єктів рухомого майна – це оцінна експертиза верстатів, приладів, автомобілів, технологічних комплексів і потокових ліній, силових агрегатів, оргтехніки та інших об’єктів, які відносяться до рухомого майна.
Машини і обладнання – вид майна, що може перебувати у власності як фізичних, так і юридичних осіб. В оціночній практиці найбільш характерно розглядаються об’єкти, що належить юридичним особам, а саме підприємствам, так як найчастіше машини і обладнання є істотною частиною майнового комплексу і складають його технологічну основу.[1]
Об’єктами оцінки можуть бути:
- функціонально самостійні машини, агрегати і установки;
- технологічні комплекси;
- поточні і автоматичні лінії;
- машинний або верстатний парк.
Специфічною рисою машин та обладнання є їх різноманітність за функціональним призначенням, типам, маркам, моделям, технічними характеристикам та конструкторським рішенням. Машини та обладнання є найбільшим за обсягом видом активів і потреба у їхній вартісній оцінці постійно зростає.
Оцінка машин і обладнання, як правило, проводиться для наступних цілей:
- для постановки на баланс;
- для внесення в статутний фонд підприємства;
- для угод купівлі-продажу;
- страхування обладнання з метою визначення страхової суми;
- отримання кредиту в банку;
- виконання рішення суду, тощо.
Для оцінки машин і обладнання, так само як і для оцінки інших елементів основних фондів, застосовуються методи які ґрунтуються на основі витратного підходу.
Витратний підхід – це сукупність методів оцінки, що ґрунтуються на врахуванні принципів корисності і заміщення і засновані на визначенні поточної вартості витрат на відтворення або заміщення об’єкта оцінки з подальшим коригуванням їх на суму зносу (знецінення). [2]
Витратний підхід до оцінки вартості ґрунтується на урахуванні тієї обставини, що при всіх розбіжностях між ціною, вартістю і собівартістю учасники ринку співвідносять вартість і ціну з витратами виробництва і реалізації.
Тому при використанні витратного підходу ринкова вартість визначається шляхом прямого або непрямого підрахунку всієї сукупності витрат, необхідних для виробництва (відтворення) відповідного об’єкту, його доставки і установки по місцю використання.
Алгоритм застосування витратного підходу в оцінці вартості потенціалу машин та обладнання:
- Ідентифікація об’єкта оцінки;
- Підбір об’єкта заміщення;
- Визначення вартості відтворення (заміщення) нового об’єкта;
- Визначення характеристик, які підлягають коригуванню;
- Внесення відповідних поправок;
- Визначення фізичного зносу;
- Визначення функціонального зносу;
- Визначення економічного зносу;
- Визначення залишкової вартості заміщення об’єкта оцінки.[2]
Основним недоліком витратного підходу є те, що він не показує, як працюють вкладені гроші, тобто як об’єкт оцінки генерує грошовий потік і наскільки дане обладнання цікаве для покупця, а також для поточного або потенційного власника.
Отже, оцінка вартості машин і обладнання, як елемента рухомого майна, є важливою в сучасних умовах ринкових відносин. Визначення вартості машин і обладнання в Україні є неможливим без застосування витратного підходу, який дозволяє отримати прийнятні результати оцінки у випадку, якщо відома собівартість відтворення майна (виготовлення, побудови, придбання або здобуття у власність будь-якими іншими способами об’єкту, подібного до об’єкту оцінки), ідентичного об’єкту оцінки або заміщення об’єкту оцінки подібним об’єктом і є можливість розрахувати всі види зносу.
Література:
- Гохберг И. И. Некоторые аспекты оценки оборудования. Практика оценки. Журнал.- Киев, 2008. – с.12
- Гохберг І.І. Оцінка машин і обладнання: навч.-практ. посібник. – К., 2014. – 96 с.
Науковий керівник: викладач фінансових дисциплін
Українець Наталя Василівна