Недавні записи
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
- У Києві відсвяткували 30 – річчя ТПП Франція – Україна та свято молодого вина – Божоле Нуво 03.12.2024
- Офіційний курс гривні у вівторок ослаб ще на 7 копійок 27.11.2024
- Як захиститися під час обстрілів у місті: урок для учнів від ветерана російсько-української війни 23.11.2024
Виробництво зернових культур в Україні в 2022 р. скоротилося через війну на 37% – УКАБ
Київ. 24 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Виробництво зернових культур в Україні за результатами 2022 року скоротилося на 37% порівняно з попередніми рекордними показниками 2021 року і становило близько 53,9 млн тонн, тоді як виробництво олійних знизилося на 24% – до 17,5 млн тонн, повідомляється на сайті асоціації “Український клуб аграрного бізнесу” (УКАБ) у п’ятницю.
За його даними, таке падіння валових обсягів урожаю спричинене тимчасовою окупацією частини українських територій, веденням бойових дій на значній частині території країни, великою кількістю мін на деокупованих територіях, зниженням урожайності минулого року порівняно з 2021 роком, а також труднощами у збиранні врожаю через погані погодні умови.
Аналогічно через агресію РФ в Україні постраждала галузь тваринництва: у 2022 році виробництво м’яса всіх видів зменшилося на 11% порівняно з 2021 роком – до 3,0 млн тонн, молока – 7,7 млн тонн (-12%) та яєць – 11,6 млрд шт. (-18%). Причинами скорочення стала окупація частини виробничих потужностей, їхня руйнація та фізична загибель частини поголів’я під час бойових дій, а також тимчасовий розрив виробничих ланцюжків із забезпечення підприємств молодняком через невизначеність умов роботи на початку війни (переважно стосується птахівництва).
“Цілком логічним наслідком скорочення обсягів виробництва є скорочення експорту. Однак головна причина не у виробництві, а в блокуванні морських портів російськими військами, які були традиційним експортним шляхом для України. Лише за рахунок значних відвантажень на початку року напередодні війни, копітким старанням у побудові альтернативних маршрутів через західні кордони та роботу “зернового коридору” вдалося досягти порівняно непоганих результатів за поточних умов”, – констатував УКАБ у повідомленні.
Асоціація нагадала, що у 2022 році було експортовано 38,4 млн тонн зернових культур (на 24% менше порівняно з 2021 роком), 7,9 млн тонн олійних культур (у 2,1 раза більше) та 4,6 млн тонн рослинних олій (-17%). Динаміка зростання експорту олійних культур, переважно насіння соняшника, пояснюється зменшенням експорту продуктів їхньої переробки (олії та шроту) та необхідністю аграріїв отримувати кошти для здійснення своєї подальшої діяльності. У свою чергу, ця тенденція є негативною для української економіки, оскільки всередині країни зменшується виробництво продукції АПК з доданою вартістю.
“Втім, найболючішою та значущою проблемою для подальшої діяльності аграріїв є збільшення розриву між світовими та внутрішніми цінами. Якщо до початку війни цей розрив становив близько $40/тонн, то зараз близько $150/тонна для зернових. Це додаткові витрати виробника, які передбачають логістичні витрати, страхування та всі ризики, яких тепер зазнає лише українська сторона. За таких умов важко говорити про рентабельність виробництва і це безпосередньо впливає на наступну посівну, яка буде надзвичайно складною через обмеження фінансових ресурсів”, – підсумувала організація у повідомленні.
Як повідомлялося з посиланням на дані Національної академії аграрних наук України (НААН), сумарні прямі збитки, заподіяні сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного російського вторгнення, до кінця 2022 року становили $9,3–9,8 млрд.
До цієї цифри внесено збитки від блокади українських морпортів та вимушеної зміни логістики експортних перевезень ($7,5–8,0 млрд), вартості непроданого торішнього зерна ($0,5 млрд) та вартості знищених чи захоплених окупантами складських приміщень та елеваторів ($1,3 млрд).
Такий обсяг завданих АПК країни збитків можна порівняти з сумарним прибутком аграрних підприємств країни за 2020-й та 2021 роки.
У свою чергу Центр досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки KSE повідомив, що загальна сума непрямих втрат, завданих сільськогосподарській галузі України внаслідок повномасштабного вторгнення РФ, становили за період з 24 лютого 2022 року до 15 вересня $34,25 млрд, збільшившись порівняно із серединою червня на 47%, або $10,8 млрд.
У дослідженні зазначається, що 54% непрямих втрат АПК країни припали на фактори недоотримання доходів через зниження цін на сільгосппродукцію, що експортується Україною, і проблем з її вивезенням за кордон – $18,5 млрд. Іншими факторами стали скорочення виробництва продукції рослинництва – $14,2 млрд (34% загальних втрат), збільшення витрат на сільгоспвиробництво за рахунок збільшення вартості добрив та пального – $862 млн (2,5%), зменшення виробництва продукції тваринництва – $348,7 млн (1%) та скорочення виробництва багаторічних культур – $322 млн ( менше 1%).