FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

29
Квітень
2021

Використання тестів в освітній практиці

Василевський Дмитро
(Київ, Україна)
СУЧАСНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
ВИКОРИСТАННЯ ТЕСТІВ В ОСВІТНІЙ ПРАКТИЦІ
Історико-педагогічний аналіз використання тестів в освітній практиці доводить, що набутий світовий і вітчизняний досвід упровадження навчального тестування дає можливість підвищити об’єктивність оцінювання рівня знань і вмінь суб’єкта освіти, вимогливого до її якості на всіх етапах навчального процесу.
Установлено, що тестова форма контролю відрізняється від традиційних за такими показниками [1; 2]:
1. Зміст тесту піддається чіткому плануванню. На стадії розроблення тесту проходить відбір змісту‚ який необхідно перевірити‚ планується форма завдань‚ їх кількість і розташування. Змістовий план тесту аналізується експертами.
2. Форма завдань. У тестах форма завдань стандартизована – за формою запису відповідей.
3. Наявність статичних характеристик тестових завдань. Заздалегідь відомо‚ яка складність пропонованого завдання‚ чи буде воно однаково виконуватися слабкими і сильними респондентами чи ні (здатність диференціювати).
4. Наявність спеціальних шкал‚ які співвіднесені зі стандартизованими нормами‚ для підбиття результатів тестування.
5. Наявність оцінок точності вимірювання (помилки вимірювання). За допомогою статистичних методів можна оцінити помилку вимірювання‚ а за результатами оцінки – прийняти або не прийняти результати тестування
Залежно від дидактичної мети використовують різні види контролю за навчанням: діагностичний‚ поточний‚ повторний‚ тематичний‚ рубіжний підсумковий.
Напередодні вивчення теми викладач може застосувати діагностичний вид контролю. Він дозволяє перевірити й оцінити залишкові знання. Поточний контроль знань має на меті визначити недоліки у знаннях студентів і визначити способи їх усунення, стимулювати інтерес студентів до предмета та їх активність у пізнанні. Тематичний пов’язаний з перевіркою рівня знань‚ умінь і навичок в обсязі розділу чи теми конкретної навчальної дисципліни. Рубіжний (тематичний‚ модульний‚ блоковий) контроль знань є показником якості вивчення окремих розділів‚ тем і пов’язаних з цим пізнавальних‚ методичних‚ психологічних і організаційних якостей студентів. Він застосовується з метою оптимальної регуляції процесу навчання студентів. Підсумковий контроль має своїм завданням з’ясувати рівень засвоєння навчального матеріалу в кінці семестру або після завершення вивчення дисципліни.
Виходячи із зазначеного вище, викладач має володіти повним спектром різноманітних методів контролю й оцінювання навчальної діяльності студентів, оптимально та творчо підходити до їх використання залежно від дидактичної мети, змісту навчального матеріалу, рівня навченості студентів і їх інтелектуального розвитку. Разом із тим дослідження й використання альтернативних засобів навчально-контрольної діяльності дозволяє викладачеві оптимізувати освітній процес, формувати у студентів мотивацію аудиторного та самостійного навчання.
Таким чином, на сучасному етапі одним із пріоритетних завдань системи вищої освіти є створення ефективних електронних освітніх ресурсів, інноваційний характер яких надав би можливість максимально використовувати дидактичний потенціал в освітньому процесі. У поєднанні з іншими видами перевірки використання тестових завдань з комп’ютерною підтримкою є досить ефективним інструментом, що стимулює підготовку до занять і підвищує мотивацію до вивчення предмета. Усний контроль можна замінити комп’ютерним під час проведення підсумкових занять, контрольних робіт, іспитів тощо. Підготовка завдань для комп’ютерного тестування передбачає знання дидактичних і методологічних основ тестового контролю та вміння використовувати спеціальне програмне забезпечення. Без використання програми «Розробники тестів» можна конструювати тести і проводити безпосереднє тестування з допомогою електронних таблиць MS Exсel. Створення тестів, оцінювання їх результатів у MS Exсel здійснюється завдяки використанню групи логічних функцій. Для електронного тестового контролю активно використовують спеціальні програми-тестери, серед яких Test-W, MyTest. Ці програми мають широкі можливості щодо налаштування параметрів тесту (критеріїв оцінювання, порядку, форм тестових завдань, часу, обмежень тощо). Таким чином, на нашу думку, комп’ютерне тестування є ефективним за умови раціонального використання комп’ютерних технологій у навчальному процесі на етапі вивчення нового матеріалу, самопідготовки з дотриманням дидактичних і методологічних вимог до конструювання самих тестових питань.
Література:
1. Канівець Т. М. Основи педагогічного оцінювання: навч.-метод. посіб/ Т.М. Канівець. – Ніжин: Видавець П.П. Лисенко М. М.‚ 2012. – 102 с.
2. Конструювання тестів. Курс лекцій: навч. пос./ Л.О. Кухар‚ В.П. Сергієнко. – Луцьк, 2010. – 182 с.
Науковий керівник: викладач Беседіна Марія Олександрівна