FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Квітень
2021

Використання коміксів на заняттях з методики навчання літературного читання у підготовці вчителів початкової школи

Киричок Інна

 (Ніжин, Україна)

ОСВІТА

(Проблеми підготовки фахівців)

ВИКОРИСТАННЯ КОМІКСІВ НА ЗАНЯТТЯХ З МЕТОДИКИ НАВЧАННЯ ЛІТЕРАТУРНОГО ЧИТАННЯ У ПІДГОТОВЦІ ВЧИТЕЛІВ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ

Аналізуючи наукову літературу з проблеми, ми з’ясували,  що науковці по-різному тлумачать  поняття «комікс»: як зображення для передачі інформації у логічному порядку (С. Макклауд) [3]; як історії в картинках (Д. Маноліс); як графічні тексти з зображенням для передачі інформації (Т.Моррісон, Г.Брайан).  Отже, більшість переконані, що комікс (від англ. сomic – смішний) – серія малюнків з короткими текстами, що утворюють чітку розповідь [1].

Окрім того установлено, що коміксам характерна чітка композиція, сюжет, образи, що складають основу формування навичок інтерпретації художніх творів на заняттях з методики навчання літературного читання у підготовці майбутніх учителів початкової школи.

Значна частина людей помилково вважають читання коміксів заняттям розважального характеру, яке не має ніякої пізнавальної або навчальної функції. Однак учені довели, учні набагато краще сприймають і запам’ятовують інформацію, отриману з зображення, а не із звичайного тексту.

Майбутньому вчителю зазвичай доводиться вивчати дуже велику кількість інформації, текстів, правил та ін. Дослідження науковців показали, що студенти сьогодні мають тривалість концентрації уваги близько 20 хвилин. Цього часу не завжди вистачає, щоб передати інформацію за допомогою традиційних методів навчання [1]. Саме тому для закріплення вивченого, особливо проблемного матеріалу, відобразити його в коміксі важливо, оскільки це формуватиме навички критичного та візуального мислення та зв’язного мовлення. Комікси підвищують мотивацію до навчання, вони здатні зняти напругу, оскільки налаштовують на жартівливий лад, дозволяють розслабитися. Окрім того вчителі у майбутній практичній діяльності теж повинні використовувати комікси на уроках читання, щоб стимулювати інтерес школярів до творів. Проте зловживати використанням коміксів не варто, оскільки ми ризикуємо зовсім відучити студентів від читання більш об’ємних текстів і книг, глибоко занурюватись у текст твору та бачити деталі.

У підготовці майбутніх учителів початкової школи важливим є ознайомлення з правилами створення коміксів – розкадровкою. Розкадровка – це схематичні малюнки, що передають сюжет у логічній послідовності.

Також важливим у формуванні умінь створювати комікси є композиційні уміння як здатність управляти увагою глядача, вибудовувати плани зображення так, щоб акцентувати увагу на ключових елементах малюнків. У коміксах є текст, який прописують над головою героя (якщо це його думка) або біля губ (якщо це його мовлення). Створення написів у коміксах – потужний засіб впливу на читача. У емоційних сценах окремі репліки персонажів треба виділяти яскравим кольором, збільшеним шрифтом. Вибір колірної гами є також засобом впливу на емоції читача.

У створенні зображень для коміксів викладач може запропонувати: малюнки вручну, за допомогою комп’ютера, ілюстрації з книг,  фотокомікси, скіншоти з ігор, колаж (з готових фото вирізають персонажі та добирають відповідний фон); конструктори коміксів.

У підготовці вчителів доцільно використовувати такі можливості коміксів:

  1. Створення певного тексту в малюнках, під час якого студенти доповнюють малюнками свій твір або дають ілюстровану оцінку прочитаному.
  2. Біографія письменника в картинках.
  3. Виконання проєктів з використанням коміксів.
  4. Складання текстів до підготовлених викладачем або створених художниками малюнків до твору.
  5. Створення комікса – літературознавчого словничка.
  6. Зображення кількох кадрів до готового комікса з надписами.
  7. Вписування пропущених слів або реплік.
  8. Розставлення реплік або картинок в правильному порядку.
  9. Відповіді на питання до комікса.

Отже, результати дослідження дозволяють стверджувати: використання коміксів є важливими інструментами у освітній діяльності викладача ВНЗ, оскільки надають студентам нові можливості у залученні до вивчення та аналізу художнього твору,  доцільного добору методів та прийомів у роботі з текстом, готують їх до майбутньої практичної діяльності з використання та створення коміксів молодшими школярами.  Але не слід забувати, що використання коміксів ефективне тоді, коли їх використовують  дозовано як  допоміжні елементи навчального процесу.

Література:

  1. Авдеева Т. И., Высокос М. И. Комикс как современная технология обучения. Современное педагогическое образование. 2020. №3. С. 64-59.
  2. Калитина К.В. Использование комиксов в образовательных технологиях как важного инструмента для передачи знаний. Научно-методический электронный журнал «Концепт». Т. 3.  С. 2256–2260.  URL: http://e-koncept.ru/2013/53454.htm (дата звернення 12.01.2021).
  3. McCloud Scott. Making Comics, Northampton MA. Kitchen Sink Press Inc.Morrison, T., Bryan, G., & Chilcoat, G..Using student-generated comic books in the classroom. Journal of Adolescent & Adult Literacy. 2006. 45. pp. 758–767.