FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

16
Січень
2023

Велика Британія заморозила активи власників GNT Group на $118 млн через спір навколо зерна

Київ. 16 січня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Високий суд Англії ухвалив рішення про заморожування активів Сергія Грози та Володимира Науменка – власників GNT Group, що управляє зерновим терміналом "Олімпекс Купе Інтернейшнл" в Одеському морському торговельному порту, загальний обсяг заморожених коштів становить $118 млн.

Активи заморожені в рамках позову від імені кредиторів GNT Group – американських інвестиційних компаній Innovatus Capital Partners та Argentem Creek Partners (ACP), повідомляється на сайті ACP.

Згідно з повідомленням компанії, вона обвинувачує GNT Group у нібито незаконних діях щодо заставного зерна, що зберігалося на зерновому терміналі.

"Незважаючи на те, що Innovatus та ACP продовжували підтримувати GNT Group, включаючи пропозицію відкласти виплати за кредитом після вторгнення Росії, розслідування показали, що компанія ліквідувала все зерно, закладене Innovatus, без попереднього повідомлення чи згоди (кредиторів – ІФ-У)", – зазначається у повідомленні ACP.

"Ми вважаємо огидним, що власники GNT Group використовують війну для здійснення шахрайства. Розслідування показують, що все зерно, закладене Innovatus, було ліквідоване обманним шляхом власниками GNT Group. Отже, Innovatus не мав іншого вибору, крім як виконати всесвітній наказ про заморожування, щоб запобігти подальшій розтраті активів Науменком та Грозою", – наводить ACP слова управляючого директора компанії Innovatus Ани Фірмато.

У повідомленні наголошується, що компанії-кредитори розуміють стратегічне значення експорту зерна з Одеського порту для глобальної продовольчої безпеки і залишаються непохитними у прихильності до інвестування в Україну та підтримки її економіки.

"ACP та Innovatus об’єднали свої зусилля через суттєві недоліки прозорості та управління, а також через підозри у великомасштабній розтраті активів та корпоративних правопорушеннях. З моменту початку примусових дій ми виявили передачу майна членами GNT Group юридичній особі у Швейцарії, яка, як ми розуміємо, контролюється фінансовим директором GNT Group Душаном Деничем", – наголошується в повідомленні.

Отже, Innovatus та ACP добиватимуться передачі контролю над зерновим терміналом відповідальним операторам, після чого продовжуватимуть інвестувати в Україну.

Як повідомлялося, GNT Group минулого року заявила, що Argentem Creek Partners 23 грудня 2022 року розпочав примусові дії проти неї через підозру холдингу у зловживанні наданими кредитними коштами у розмірі до $75 млн.

Група нагадала, що 25 лютого, після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну, "Олімпекс Купе Інтернейшнл" поінформував свого кредитора Innovatus Capital Partners про неможливість довгострокового зберігання зерна та контролю його якості через воєнні ризики, відсутність необхідних потужностей для тривалого зберігання зернових, а також неможливість ротації вантажу через ракетні обстріли РФ. При цьому доступ до свого терміналу холдинг отримав лише на початку травня 2022 року.

GNT Group наголошує, що при зберіганні зерна його декілька разів перевіряли відповідні міжнародні сертифікаційні компанії. Зокрема, компанія Cotecna до початку війни в лютому 2022 року підтвердила наявність зерна, переданого в заставу Innovatus Capital Partners на терміналі, а 13 травня 2022 року міжнародна інспекційно-сертифікаційна компанія Burau Veritas провела інспекцію цього зерна, за результатами якої виявила та задокументувала його псування.

"Вологе зерно в закритому просторі може бути вибухонебезпечним у випадку влучання снаряда в силос. Тому керівництво терміналу ухвалило рішення негайно вивезти зіпсоване зерно на утилізацію. Після початку роботи зернового коридору свіжі партії повернули на потужності терміналу "Олімпекс Купе Інтернейшнл", – зазначається у заяві портового оператора.

У результаті портовий оператор заявив про готовність погасити кредитні зобов’язання перед Argentem Creek Partners та свою відкритість для переговорів щодо надання всіх необхідних фінансових документів та проведення аудиту її діяльності.

Зерновий термінал "Олімпекс Купе Інтернейшнл" працює з 2000 року та розрахований на зберігання до 190 тис. тонн сільгоспкультур. Загальний обсяг інвестицій у розвиток підприємства перевищив $80 млн. У 2009-2019 роках до проєкту залучалися кредитні кошти міжнародної компанії CHS Inc. та Європейського банку реконструкції та розвитку.

До українських активів GNT Group належать зазначений зерновий термінал, розташований у тилу причалів №3 та №4 ДП "Одеський морський торговельний порт" (ОМТП), та виробнича ділянка "Сухий Порт" – комплекс доопрацювання зернових та олійних культур на проммайданчику "Євротермінал", сполученому "ОМТП" естакадою ім. Павлюка.

Підприємство перевалює зернові, олійні, навалочні (руда) та наливні вантажі (харчові олії), а також металопродукцію та мінерально-будівельні матеріали.