FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Березень
2021

Вчені перевірили вплив тривалої невагомості на роботу мозку – на Марс всі прилетять злими і нетовариськими

Нові експерименти з добровольцями показали, що тривалий вплив невагомості на мозок впливає на когнітивні (пізнавальні) здібності людини. Політ на Марс триватиме до 1000 діб і більше, що в два рази перевищить нинішній рекорд перебування людини в невагомості. Важливо розуміти, як і в якому стані прилетять туди люди і чи будуть вони здатні на нормальну наукову, трудову і соціальну діяльність.

Дослідники з Університету Пенсільванії за допомогою трьох груп з 24 добровольців провели 60-денний експеримент по імітації знаходження в умовах мікрогравітації (невагомості). У земних умовах мікрогравітацію імітують лежачи на ліжку вниз головою, нахиленою під кутом шість градусів. Одна група лежала не встаючи, а дві інших регулярно тренувалися на центрифузі.

Центрифуга імітувала умови тимчасової гравітації в умовах польоту. Іншими словами, вчені шукали можливість хоча б частково створити на кораблі земні умови для кровообігу. Для цього надавати кораблю, який летить обертання технологічно накладно, але можна всередині нього зробити камеру-центрифугу для регулярних тренувань. Метою експерименту було перевірити ефективність щоденних півгодинних тренувань в режимах 30 хв за раз і 5 хв за 6 підходів.

Всі випробовувані щодня проходили спеціальні тести для космонавтів на оцінку когнітивних здібностей. Незабаром з’ясувалося, що в цілому розумові здібності змінюються не дуже сильно і зміни не прогресують, крім одного-єдиного аспекту. Всі як один учасники експерименту ближче до кінця випробування почали погано розрізняти емоції на тестових зображеннях. При цьому будь-які емоції вони частіше визначали як злість і невдоволення. Що найгірше, тренування в центрифузі (тимчасове повернення до нормального кровообігу) ніяк не виправило ці когнітивні здібності мозку.

Дослідники поки не можуть сказати, на якому рівні відбуваються помічені погіршення. Але цьому питанню слід надати першорядне значення, інакше експедиція на Марс, яка очікується не в такому вже далекому майбутньому, може закінчитися катастрофою. Принаймні, для пом’якшення поміченого ефекту космонавтам буде потрібна спеціальна підготовка, яку також треба розробити.