FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Серпень
2021

Україна купила потужний британський криголам James Clark Ross

Український Національний антарктичний науковий центр (НАНЦ) у четвер підписав акт про купівлю легендарного криголаму James Clark Ross у Великої Британії.

Цю інформацію підтверджує сайт BAS: “Після 30 років служби Британській антарктичній службі королівське дослідницьке судно “Джеймс Кларк Росс” продане українському Національному антарктичному науковому центр”.

У розмові з BBC News Україна директор НАНЦ Євген Дикий підтердив, що вартість купівлі криголама для України – близько 5 млн доларів, як це і анонсували раніше.

“Оскільки він купується разом з двома моторними човнами (25 тис. доларів), з повним баком пального (ще більше 272 тис. доларів), та ще 6 тисяч доларів – наша половина оплати юридичних послуг (сткльки ж заплатили британці), то разом ціна покупки біля 5,3 млн доларів”, – розповів Євген Дикий.

“Після переоформлення всіх потрібних документів судно вже під українським прапором зможе вирушити з Данії, де зараз базується, до України”, – повідомляють у НАНЦ.

На початку осені, як очікується, “Джеймс Кларк Росс” прийде до Одеси.

Однак використовувати криголам планують в Антарктиці – для наукових досліджень біля станції “Академік Вернадський”.

“Останні 20 років в України не було власного криголама для антарктичних досліджень, що значно обмежувало нашу роботу. Також з цим судном Україна має амбіції проводити масштабні дослідження Південного океану і, за можливості, з часом розпочати дослідження в Арктиці”, – розповів директор НАНЦ Євген Дикий.

“Дослідницьким судном James Clark Ross захоплювалися всі, хто на ньому працював. Цей криголам дозволив науковцям з Великої Британії та інших країн зробити багато відкриттів, щоб краще зрозуміти світ, який швидко змінюється”, – відзначила директорка Британської антарктичної служби (BAS) професорка Дейм Джейн Френсіс.

“Ми будемо сумувати за цим судном, але я рада, що наші колеги-дослідники використовуватимуть його для проведення важливих наукових досліджень”, – додала британка.

Україна зможе проводити на ньому океанографічні дослідження, вивчати зміни клімату у полярних регіонах, а також доправляти на станцію “Академік Вернадський” щорічні експедиції.

Це вже вдруге Британія передає свої антарктичні потужності Україні – у 1996 році вона ж передала станцію “Академік Вернадський”, яка під британським прапором була відома як “Фарадей”.

Навіщо Україні?

Дослідницьке судно – давня потреба українських науковців та полярників.

Щороку Україні доводиться фрахтувати іноземне судно для того, щоб доправляти антарктичні експедиції на “Академік Вернадський” та забирати їх звідти.

Це щоразу коштувало мільйони доларів, які витрачали з бюджету на іноземні судна.

“Cподіваємося, що українські полярники вже цьогоріч вирушать на крижаний континент на власному судні під прапором України, а одночасно із дослідженнями на “Вернадському” почнуться роботи наших вчених у відкритому океані”, – розповідали раніше у Міністерстві науки та освіти України.