FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

18
Січень
2023

Україні слід самій розслідувати злочини РФ та її керівництва разом із зусиллями зробити це на міжнародному рівні – експерт

Давос. 18 січня. ІТНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україні не варто покладатися лише на міжнародні інститути у розслідуванні злочинів Росії, зокрема злочинів агресії, а активно здійснювати правосуддя самостійно на своїй території, вважає колишній член Міжнародного кримінального трибуналу з колишньої Югославії Джеффрі Найс (Geoffrey Nice).

"Злочин агресії, злочини проти людяності легко доведені, їх довести нескладно. Справа проти Путіна – абсолютно проста… І треба робити це в самій Україні, українською та російською мовами. Це привілей та зобов’язання України самої засудити їх", – сказав він у середу в Давосі під час дискусії "Як зробити правосуддя реальним" у рамках проєкту "Ukraine is You", організованого Фондом Пінчука.

Найс зазначив, що не варто покладатися лише на міжнародні інституції та великі країни, навівши як приклад Боснію, де через її позицію, на його думку, Сребрениця впала, а розслідування не було доведено до кінця.

Експерт також рекомендував взяти різні міжнародні конвенції – Женевські, Гаазькі, Правила Червоного хреста, проти геноциду – та розглядати порушені їхні положення разом.

"Вихідна точка: хто що зробив і чи є їхні дії кримінальними. Процес має бути швидким і остаточним, як і Нюрнберзький термінал. У справі Боснії цього не було, тому що не було остаточного визначення кримінальних дій", – наголосив ексчлен Міжнародного кримінального кримінального трибуналу з питань колишньої Югославії, припустивши ймовірність здійснити такий процес приблизно за вісім місяців.

Учасники дискусії загалом погодилися з ідеєю спеціального міжнародного трибуналу, яку просуває Україна та країни Балтії, як варіанта досягти якнайшвидшого правосуддя в умовах, коли Міжнародний кримінальний суд з його недосконалим статутом не може розглядати злочин агресії.

На думку президента Латвії Егілса Левітса, цей міжнародний спецтрибунал може бути створений або на базі Ради Європи, яка поєднує демократичні держави, або на базі спеціальної домовленості 10-15 держав-однодумців. Він нагадав, що в Нюрнберзькому процесі було лише чотири держави.

"Україна плюс міжнародний елемент. Думаю, це ймовірніше", – сказав він.

Водночас директор Institute of International Peace and Security Law в університеті Кельна Клаус Кресс (Claus Kress) назвав найкращим варіантом зміни статуту Міжнародного кримінального суду, щоб він розслідував цей злочин агресії, хоча й визнав, що це більш тривалий процес.

"Правильно, що у центр поставлено злочин агресії – це первинний гріх, за яким пішли злочини і проти людяності, і військові злочини", – зазначив експерт.

За його словами, Україні слід якнайактивніше залучати Генеральну асамблею ООН, переконуючи в необхідності таких змін "Глобальний південь", який багато в чому продовжує вважати цю війну "європейською".

Усі учасники дискусії наголосили, що у будь-якому разі міжнародне правосуддя має захистити принцип статуту ООН про заборону розпочинати війну, оскільки він стосується не лише Європи, а всього світу, та відновити справедливість для українців.