FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Вересень
2021

УІНП створив відеоколекцію спогадів про окупацію Криму

Київ. 14 вересня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – У Києві відбулася презентація відеоколекції спогадів про окупацію Криму, створеної Українським інститутом національної пам’яті в партнерстві з Представництвом президента України в Автономній Республіці Крим.

"Для нас це дуже важливо, тому що історична пам’ять і право знати правду про події під час збройного конфлікту, окупації, є одним із невід’ємних елементів перехідного правосуддя. І тому цей трек і ці спогади, які ми сьогодні можемо бачити, є дуже важливими, тому що час іде, а те, що час іде не має впливати ні на політику держави, ні на позиції міжнародного співтовариства і також на думки, спогади та емоції наших громадян", – сказав постійний представник президента України в Автономній Республіці Крим Антон Кориневич на онлайн-презентації проекту у вівторок.

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович зазначив, що розказані в рамках відеоколекції історії можуть бути використані не лише як свідчення в подальших судах, а й у горизонті вічності.

"Коли через 50 або 100 років люди захочуть вивчати цей період, їм будуть доступні не лише архівні матеріали, міжнародні документи, рішення судів, а й реальні історії реальних людей, те, чого нам наразі, наприклад, дуже не вистачає про українську революцію 1917 -1921 рр., Другу світову війну – людського виміру історичного процесу", – пояснив Дробович.

Глава меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров зазначив, що ця робота є дуже своєчасною і буде по-справжньому оцінена через 10-20 років.

"Я хотів би, щоб у вас були можливості (якщо треба, ми сприятимемо вам), щоб більше людей, які пов’язані з цими подіями, мали можливість залишити свої показання, свої відчуття того часу. Це буде частиною справжньої української історії", – наголосив Чубаров.

Відеоколекція спогадів про окупацію Криму була записана в рамках усно-історичного проекту "Крим. Окупація" і доступна до перегляду на сайті Архіву усної історії Українського інституту національної пам’яті (https://ui.uinp.gov.ua/uk/archive/fond-1-ukrayinskyy-instytut-nacionalnoyi-pamyati/opys-12-usni-svidchennya-pro-podiyi-okupaciyi-krymu-zapysani-u-2021-roci).

Свої показання в рамках проекту дали глава меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, лідер кримськотатарського народу і народний депутат України Мустафа Джемілєв, колишній народний депутат України Андрій Сенченко, колишній уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська, колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України Олександр Турчинов, колишній прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, перший заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Дар’я Свиридова та ін.

Загалом у відеоколекції міститься 21 інтерв’ю з текстовою транскрипцією та зазначенням тайм-кодів.