FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

30
Березень
2023

У Києві пройшов Форум «Практика» від Veteran Hub, присвячений поверненню ветеранів до цивільного ринку праці

4 березня в Unit.city пройшов форум «Практика», який організували команди Veteran Hub та IREX в межах Програми реінтеграції ветеранів за підтримки Державного департаменту США. Ветерани та ветеранки вже починають повертатися до цивільної роботи після поранень. Спільна праця незабаром стане основою нашої повоєнної відбудови, тож завдання компаній — забезпечити гідні можливості та процеси при працевлаштуванні для захисників та захисниць. 

Раніше команда Ветеран Хабу створила гайд «HR Практика» — посібник, який розповідає практично, як на робочих місцях заново знайомитися з ветеранами та ветеранками, об’єднувати свій досвід та працювати разом. Зараз же працедавці, представники держави та самі ветерани й ветеранки зібралися, аби в межах дискусії та практичної роботи знайти спільні шляхи порозуміння.

Форум розпочався з панельної дискусії з державою про економічну роль ветеранів та нові державні ініціативи. У ній взяли участь представники Міністерства економіки, Міністерства оборони, Міністерства у справах ветеранів та Підкомітету з питань соціального захисту прав ветеранів Комітету Верховної Ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів. 

Думкою та голосом самих ветеранів супроводжувалася кожна дискусія Форуму, а в обговоренні неодноразово звучала фраза «нічого для ветеранів без ветеранів». Ветеран та СЕО організації «Принцип» Масі Найєм розповів, що для нього важливо передусім аби держава та суспільство забезпечили ветеранам якісну підтримку при переході. «Мені важливо, щоб у мене була впевненість, що мене як ветерана підтримають у шляху до розвитку. Також, коли ми надамо послуги, треба пам’ятати, що бізнес — це про конкуренцію. Дуже важливо, щоб ми не зробили так, щоб через ці послуги до ветеранів ставилися з обуренням. Тому додатково треба правильно комунікувати і нагадувати, чому ми вирішили допомагати цій спільноті», — прокоментував він у межах першої панельної дискусії.

Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України, розповіла, що інтеграція ветеранів у цивільний ринок — це справа, до якої мають бути залучені багато стейкхолдерів. «Наша основна задача — забезпечити гідність та економічну незалежність ветеранів. Зараз ми робимо акцент на підприємництві, пропонуємо декілька напрямів інтеграції та активно працюємо над запуском програми грантів: для учасників бойових дій на самостійну діяльність, для другого з подружжя та для групи ветеранів. Мета держави: 10% мають стати підприємцями, які працевлаштовують інших ветеранів», — прокоментувала вона.

На Форумі презентували результати працедавці, які протягом 7 місяців співпрацювали із Veteran Hub та вже почали впроваджувати політики, дружні до ветеранів. 11 компаній отримали відзнаку «Дружні до ветеранів» від Veteran Hub та IREX, а загалом 31 компанія зараз впроваджує рекомендації HR Praktyka. Разом вони є працедавцями для близько 1 мільйона  українців. Детально про свій досвід розповіли компанії Starlight media, Укрзалізниця, Біосфера та EPAM. 

Зокрема, у компаніях створили центри адвокації для захисту прав ветеранів та ветеранок, запровадили додаткові можливості для скринінгу фізичного та ментального здоров’я, пропонують після повернення рух структурними підрозділами відповідно до їхніх можливостей та потреб. Також до повернення готують команди — проводять зустрічі із менеджерами та HR-ами, аби зрозуміти побоювання та налагодити етичну комунікацію та прописують окремі політики підтримки та повернення до колективів працівників-ветеранів та ветеранок.

Ольга Безпалько, директорка Департаменту соціальної політики АТ «Укрзалізниця» розповіла, що їхня задача — не лише взяти ветерана на роботу, а й повернути працівників, які зараз служать. «Зараз у нас служать понад 10 тисяч осіб. Ми не можемо ігнорувати їхній досвід та особливості. Для нас важливо — побачити не трудовий персонал, а людину, та зробити все можливе, аби повернути її та адаптувати її робоче місце», — додає Ольга.

Яна Гончаренко, директорка з комунікацій та сталого розвитку Starlight Media розповіла, що для них повага з боку працедавців до ветерана — це не слово, а дія. «Ми вивчали досвід іноземних компаній, дружніх до ветеранів, та виокремили один спільний елемент: у кожної компанії було адвокаційне об’єднання ветеранів, ветеранок та їхніх сімей. Це означає, що роботодавцю не треба замість ветеранів намагатися сказати, що треба ветеранам», — коментує директорка.

Ветеран та голова асоціації підприємців Сергій Позняк влучно підкреслив, що питання ветеранів у країні, що воює — це пріоритет. «Хотілося б, щоб ветерани-підприємці брали участь в обговоренні важливих ініціатив. Також я вважаю, що потрібно вибудовувати стратегію комунікації, підштовхувати ветеранів бути активними членами суспільства, адже вони здатні на це», — додав він.

Також на Форумі обговорили етику спілкування, найкращі практики онбордингу працівників з інвалідністю та те, як говорити про їхні потреби на співбесідах разом із Доступно.юа та Ліга сильних. Наталія Пархитько, заступниця керівника організації Доступно.юа наголосила на тому, що доступність має бути всюди, незалежно від того, чи збираються компанії працевлаштовувати ветеранів. 

Ветеран Гліб Стрижко розповів про засади в спілкуванні з ветеранами та ветеранками на робочому місці. «Я вважаю, що ми маємо ставитися до ветеранів без надмірного возвеличення. Їхній досвід є важливим, проте не є визначальним для людини. Головне це гідність, взаємоповага та щирість», — прокоментував Гліб.

Наприкінці форуму ветерани та ветеранки зустрілися віч-на-віч із працедавцями та провели імпровізовану співбесіду. Це допомогло краще зрозуміти одне одного та зрозуміти тонкощі комунікації та складнощі, які можуть виникати під час взаємодії. 

Завантажити світлини з події можна за лінком. При використанні матеріалів зазначайте авторство Veteran Hub.

Команда Veteran Hub продовжує допомагати компаніям підготуватися до повернення ветеранів та ветеранок на робочі місця. З питанням співпраці, пропозиціями та коментарями можна писати на пошту менеджерці проєкту Ірині Галузінській [email protected]

За оновленнями стежте:
Facebook | Instagram | Сайт

Проєкт «Практика» став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та Veteran Hub за підтримки Державного департаменту США.