FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

12
Лютий
2022

Трисвяття, Василіїв день

? 12 лютого, субота

✔️ Трисвяття, Василіїв день

Кожного року 12 лютого православна церква вшановує пам’ять одразу трьох святих: Василя Великого (Кесарійського), Григорія Богослова (Назіанзина) та Івана Золотоустого. В народі цей день назвали Трисвяттям, інша назва – Собор Трьох Святителів.

ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ СВЯТКУВАННЯ ТРИСВЯТТЯ?

Свято трьох Святих почали відзначати в XI столітті, коли розгорілася дискусія про верховенство одного з трьох служителів. У ході суперечки була прийнята загальна думка про їхню рівність у святості. Василь, Григорій та Іван стали навіки служителями Трійці.

За дорученням Святителів єпископ Іван об’єднав дні пам’яті кожного окремого святого у єдине спільне свято. В літописах перша згадка про встановлення цього свята датується 1076 роком – днем Трисвття стало 30 січня (12 лютого за новим стилем).

ТРОЄ СВЯТИХ

Троє святих виховувались у родинах вірян, тому Трисвяття асоціюють із сімейною святістю. Василь Великий був архієпископом Кесарії Каппадокійської, богословом та церковним письменником. Святий Василь, разом з близьким другом Григорієм Богословом, були каппадокійськими Отцями Церкви. Григорій Богослов та Іван Золотоустий були архієпископами Константинопольськими та богословами.

СВЯТИЙ ВАСИЛЬ

З дитинства Святий Василь відзначався прагненням до наук та богослужіння. Він увійшов в історію церкви як мудрий організатор, проповідник, письменник та законодавець принципів монашого життя. Все життя Василь приділяв багато уваги сиротам, хворим та убогим, вшановував та обороняв святе Писання від невірних. За свої ідеї та богоугодні вчинки він отримав від Церкви титул Великого. У день його смерті в усіх храмах звучать літургії та проводяться служби.

ГРИГОРІЙ БОГОСЛОВ

Ще до народження святого Григорія мати вирішила віддати його на служіння Богу. Хлопець ріс співчутливим та тихим. Його мрією було самотнє життя, проведене у молитвах та навчанні. Здобувши вищу освіту, він вирішив направитися до Афін. По дорозі корабель, на якому знаходився Григорій, потрапив у шторм. Нехрещений на той час парубок склав обітницю, що все життя віддасть служінню єдиному Богу у випадку порятунку.

В Афінах Григорій склав дружбу зі святим Василем. Надалі друзі ніколи не розлучалися, знаючи тільки дві дороги: до храму та до школи. Духовною спадщиною Святого Григорія стали вірші, проповіді та листи.

ІВАН ЗОЛОТОУСТИЙ

Іван Золотоустий увійшов в історію святої Церкви як вселенський учитель, проповідник східнохристиянської Церкви, адвокат та блискавичний оратор. За своє красномовство він ще за своє життя отримав титул святого. До наших днів у християнських церквах існує літургія Івана Золотоустого.

Читаючи проповіді, Іван надавав мудре, але доступне пояснення Старого й Нового Заповіту. Багато людей захоплювалися його речами та надихалися вірою. Зараз відомо понад 800 проповідей та листів. І досі збереглася книга про священство, яка була написана святим власноруч. Витяги з творів Івана Золотоустого були знайдені у збірнику великого князя Святослава, датованого 1033 роком.

ПРИКМЕТИ ТА ПРАВИЛА НА ТРИСВЯТТЯ

12 лютого у храмах оспівується гаряча любов трьох святих до Бога та своїх ближніх. На богослужіннях згадується їхнє значення для Святої Церкви та внесок, який кожен з них окремо зробив у її розвиток.

  • Важливим є відвідування церкви і молитва Трьом Святителям.
  • 12 лютого треба проводити в родинному теплому колі.
  • Для примирення з ворогами потрібно запалити три свічки поряд з іконою святих та прочитати молитву на примирення.
  • Категорично забороняється цього дня лаятись, лихословити, прясти та фізично працювати.

КОЛИ БУДЕМО ВІДЗНАЧАТИ ТРИСВЯТТЯ?

Рік Дата День тижня
2021 12 лютого П’ятниця
2022 12 лютого Субота
2023 12 лютого Неділя
2024 12 лютого Понеділок
2025 12 лютого Середа

✔️ День Дарвіна (Міжнародний день науки і гуманізму)

✔️ Міжнародний день шлюбних агентств

✔️ Міжнародний День дітей-солдатів (День Червоної Руки)

✔️ Всесвітній день кіно Global Movie Day (друга субота лютого)

✔️ Міжнародний день шаурми

✔️ 43-й день року

✔️ До кінця року – 322 дні

? Схід сонця 07:13

☀️ Сонце в зеніті 12:12

? Захід сонця 17:10

⏱ Тривалість дня 9:56

? Прибуваючий місяць (12, 13 день)

Іменини: Василь, Григорій, Іполит, Іван, Петро, Федір, Зенон, Феофіл, Стефан, Степан

День народження: 1809 – Чарлз Дарвін – британський натураліст.

1809 – Авраам Лінкольн – 16-й президент США.