FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

21
Жовтень
2021

трансформаційна політика європейського союзу на екологічних засадах

Гудзь Марина Вікторівна,

доктор економічний наук, професор

Гудзь Петро Васильович

доктор економічний наук, професор Національний університет «Запорізька політехніка»

 Європейський зелений лад: сучасна

трансформаційна політика європейського союзу на екологічних засадах

Європейський Союз нині відіграє провідну роль у глобальних заходах щодо клімату та біорізноманіття та прагне стати прикладом для решти світу. Мета досягнення кліматичного нейтралітету до 2050 року разом з ЄС вже оголошена іншими країнами, наприклад Японією та Південною Кореєю. Європейський Союз в рамках Європейського Зеленого ладу створює перший в історії європейський кліматичний закон. Очікується, що наслідки європейського кліматичного законодавства включатимуть:

  • юридичний обов’язок ЄС зменшити викиди парникових газів (нульові викиди до 2050 року) і гарантія незворотності переходу до кліматичної нейтральності;
  • створення прогнозованого бізнес–середовища для промисловості та інвесторів [1].

Слід додати, що Європейська зелена угода шляхом відновлення зеленої економіки разом із оцифруванням економіки мають стати основою для подолання кризи, пов’язаної із пандемію COVID-19. Вона має на меті допомогти перетворити ЄС на сучасну, ресурсозберігаючу та конкурентоспроможну економіку.

Європейська зелена угода фінансуватиметься однією третиною з 1,8 трлн євро, виділених на інвестиції в рамках плану відновлення NextGenerationEU та із поточного семирічного бюджету ЄС за економіко- екологічними напрямами:

  • забезпечення чистої та безпечної енергії;
  • впровадження циклічної   економіки   на   основі   рециклінгу ресурсів;
  • зменшення енергоспоживання     житлових     будинків     та впровадження програм енергозаощадження;
  • прискорення переходу до сталої та інтелектуальної мобільності;
  • захист та відновлення екосистем та біорізноманіття;
  • адаптація до зміни клімату;
  • охорона здоров’я.

В рамках Європейської Комісії створено спеціальний механізм справедливого переходу до зеленої економіки, який базується на трьох опорах. Перший стовп змін – це створення та діяльність Фонду справедливого переходу, який надаватиме фінансування насамперед у вигляді грантів. Бюджет фонду складатиме 40 млрд євро, що у сумі відповідає коштам, виділеним на підтримку країн-членів ЄС у їх переході; ще 10 млрд євро мають надійти з бюджету ЄС, а решта – це зовнішні цільові надходження від Європейського фонду реконструкції.

Проекти і етапи другого та третього етапу переходу до зеленої економіки реалізовуватиметься через InvestEU та кредитну лінію Європейського інвестиційного банку і в першу чергу, вони сприятимуть реалізації державних та приватних проектів. На 2 етапі бюджет програм становить 1,8 млрд євро. Ці кошти будуть спрямовані на справедливий перехід. Кредитна лінія Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) забезпечуватиме фінансування програм обсягом 1,5 млрд євро у формі субсидій з бюджету ЄС та до 10 млрд євро позик з власних джерел Європейського інвестиційного банку. Фонд буде мобілізувати до 25-30 млрд євро інвестицій для допомоги територіям та регіонам, які найбільше постраждали від переходу до кліматично нейтральної економіки, з пріоритетом для тих країн, що менш фінансово спроможні впоратися з кліматичними викликами.

Варто зазначити, що національно свідомі уряди розглядають кліматичну парадигму та економічну трансформацію як шанс для побудови кістяку нової структури економіки [2]. Наприклад, для Польщі Зелена угода

– це можливість перейти до низьковуглецевої економіки та відмова від економіки, що споживає невідновлювані природні ресурси, насамперед, нафту, газ, вугілля. У Польщі очікується зменшення інтенсивності викидів економіки, зокрема, у таких сферах, як енергетична система, будівництво, промисловість, транспорт, домогосподарства [3,4].

Для України також відкривається шанс розробити стратегію розвитку країни та вибудовувати дорожню карту економічних реформ в контексті екологічних засад, екосистемних пріоритетів, побудови безвуглецевої структури економіки, опираючись на збалансовану економічну політику та програми співпраці з Європейським Союзом як Асоційованим членом.

Таким   чином,   країни   європейської  співдружності  реалізовують амбітні цілі досягнення економічного зростання не шляхом розширення використання видобувних паливно-енергетичних ресурсів, а на основі відновлювальних джерел енергії та виробництва екосистемних продуктів і послуг на засадах рециклінгу тобто використання вторинних ресурсів, що дозволить зменшити кількість промислових викидів в атмосферу та ґрунти.

Україна також отримує можливості отримання екологічних інвестицій на закриття, перебудову та побудову екологічно чистих виробництв і технологій, а також активізувати вирощування екологічно чистих сільськогосподарських продуктів.

Список використаної літератури:

  1. A European Green Striving to be the first climate-neutral continent https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal_en
  2. Ministerstwo Funduszy i Polityki Europejski Zielony Ład – szanse dla polskiej gospodarki. https://www.gov.pl/web/fundusze- regiony/europejski-zielony-lad-szanse-dla-polskiej-gospodarki
  3. Gawlikowska-Fyk, Polska w Zielonym Ładzie – korzyści, możliwości i ocena SWOT. Warszawa 2020.
  4. Makowska, , Wąsiński, M. Skazani na transformację – strategia klimatyczna UE 2050, Biuletyn PISM nr 82 (1830), 18