Недавні записи
- Фонд Президента України вручив премії переможцям міжнародних учнівських олімпіад 04.10.2024
- Англійська мова є життєво необхідною для України під час війни – Empire English School 04.10.2024
- Ветеран Даниїл Гончаренко отримав ваучер на навчання щоб у майбутньому допомоги побратимам у реабілітації 02.10.2024
- 14 жовтня в Одесі відбудеться осінній ресторанний форум ProRestoʼ24. 02.10.2024
- «Н-Транс» за січень-червень розширив клієнтську базу на 20% – директор компанії Денис Фоменко 28.09.2024
ТРАДИЦІЙНІ ТА ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ ВИКЛАДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ «УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ СПРЯМУВАННЯМ» ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ЗАКЛАДУ ФАХОВОЇ ПЕРЕДВИЩОЇ ОСВІТИ
Бородко Руслана Богданівна
викладач Вишнянського коледжу Львівського національного аграрного університету
ОСВІТА (Сучасні методи викладання)
ТРАДИЦІЙНІ ТА ІННОВАЦІЙНІ МЕТОДИ ВИКЛАДАННЯ ДИСЦИПЛІНИ «УКРАЇНСЬКА МОВА ЗА ПРОФЕСІЙНИМ
СПРЯМУВАННЯМ» ДЛЯ ЗДОБУВАЧІВ ЗАКЛАДУ ФАХОВОЇ ПЕРЕДВИЩОЇ ОСВІТИ
Мова – це генетичний код народу в якому записані історія і культура. Мова є однією із найважливіших цеглинок у фундаменті кожної нації. Саме у ній відображено і зафіксовано найглибші витоки свідомості народу та його ментальність. Саме мова забезпечує людині співжиття у суспільстві, зумовлює формування її духовної сутності. Мова – основна прикмета формування нації,
адже вона є не тільки засобом спілкування між людьми, а й засобом інтелектуального й естетичного освоєння світу.
Мова також є засобом саморозвитку й самовираження особистості. Те, як людина говорить, створює образ її душі та інтелекту, вихованості. Український народ створив високорозвинену літературну мову, яка до послуг кожного з нас, її треба свідомо й активно вивчати й репрезентувати у світі. «Нація повинна боронити свою мову більше, ніж свою територію», – говорила Леся Українка. Адже територію можна відвоювати, а коли вмирає мова, то вмирає і нація.
Основна мета вивчення мови полягає в тому, щоб навчити кожного члена суспільства втілювати будь-яку соціально важливу інформацію у відповідну мовну форму. Тому знати мову – це насамперед знати свій фах, опанувати мову професії, фахову термінологію. У викладанні української мови за професійним спрямуванням основною вимогою часу стає формування необхідної комунікативної спроможності у сферах професійного спілкування в усній і писемній формах.
Українська мова професійного спрямування є обов’язковою для вивчення здобувачами закладів фахової перед вищої освіти і покликана забезпечити вільне володіння державною мовою, використання різних мовних засобів відповідно до сфери і мети висловлювання, внормоване користування базовою фаховою термінологією.
Навчальна дисципліна «Українська мова за професійним спрямуванням» є важливою для вивчення здобувачами освіти, адже має як теоретичне, так і практичне значення. Теоретичне значення полягає у збагаченні знань майбутніх фахівців про функціонування сучасної української літературної мови загалом, особливості використання мовних норм у фахових текстах, рекомендації щодо побудови точного, логічного, змістовного, виразного, багатого професійного мовлення в усній та писемній формах.
Практичний курс «Українська мова за професійним спрямуванням» покликаний насамперед формувати мовну особистість майбутнього фахівця, здатну до розв’язання різних комунікативних завдань у всіх сферах спілкування (науково-навчальній та офіційно-діловій).
Будь-якому фахівцеві крім умінь складати і читати різноманітні документи (у тому числі вузькопрофільні), треба: володіти культурою конструктивного діалогу та полілогу; відтворювати готові та створювати наукові фахові тексти; володіти прийомами підготовки і виголошення публічного виступу; вміти
застосовувати фахову українську термінологію у різноманітних комунікативних процесах; вміти користуватися словниками.
В процесі вивчення дисципліни на практичних заняттях здобувачі освіти мають можливість вдосконалювати вміння та навички щодо: вироблення культури фахового мовлення; використання правил мовного етикету під час ділового спілкування; застосування орфографічних, пунктуаційних норм у писемному мовленні, свідомого використання фахової лексики в усному та писемному мовленні, роботи з різними довідковими джерелами, словниками; складання різних видів фахових текстів, правильного їх оформлення, здійснення доцільного відбору і доречного використання мовних засобів відповідно до поставленого завдання.
У процесі викладання української мови студентам виникають проблеми, розв’язання яких безпосередньо залежить від майстерності викладача, його вміння дібрати і застосувати такі методи і прийоми навчання, які сприяли б досягненню найвищого результату.
Викладач закладу фахової передвищої освіти зобов’язаний на високому рівні провести як теоретичне так і практичне заняття, тобто, вміло поєднати як традиційні і сучасні форми і методи з інноваційними прийомами навчання. Для сучасного викладача важливо на занятті не керувати студентами як об’єктами навчального процесу, а вміти вести з ними активний діалог, стимулюючи їх будувати самостійні висловлювання, сприяти побудові зрозумілого і красивого мовлення.
Використання інформаційно-комунікаційних технологій удосконалює методику викладання дисципліни в плані:
– оптимізації форм і методів навчання за допомогою використання інформаційних комунікативних аудіохвилинок, комп’ютерних презентацій; роботи з Інтернет-джерелами;
– розвитку морально-психологічних якостей молодої особистості, що виявляється в навичках організувати свою пізнавальну діяльність, умінні самостійно й оптимально приймати рішення, бажанні й потребі в самовдосконаленні.
Використання дидактичних матеріалів у поєднанні із сучасними електронними засобами навчання і комунікації та інтерактивний мультимедійний комплекс, що об’єднує інтерактивну дошку, мультимедійний проектор і персональний комп’ютер викладача, дозволяє оптимізувати процес
навчання і викладання «Української мови за професійним спрямуванням), сприяє ефектному і ефективному проведенню навчальних занять.
Упровадження елементів інформаційно-комунікаційних технологій у курсі вивчення «Української мови за професійним спрямуванням» сприяє не тільки ефективному засвоєнню систематизованих знань норм і правил літературної мови, за якими будуються правильні мовні конструкції і повідомлення за фахом, а й набуттю системи умінь і навичок використання знань під час фахового спілкування.
Особливо продуктивними формами роботи є види занять, які залучають студентів до активного, осмисленого сприйняття навчального матеріалу, а також заняття із застосуванням ігрових технологій (ігри-тренінги, ігри імітації, ігрове проектування), що дозволяють сформувати ряд професійних компетентностей та ситуативне моделювання (проблемна ситуація, «інформаційний лабіринт»), що сприяють наближенню навчання мови до реальних умов професійної діяльності. Сучасне заняття – це своєрідна творча канва, де викладач уміло використовує всі можливості для комплексного розвитку й виховання особистості здобувача освіти, глибокого засвоєння знань. Будь-яке заняття має відповідати організаційним, дидактичним, психологічним вимогам. Використання інтерактивних особистісно-орієнтованих методів навчання під час вивчення української мови за професійним спрямуванням сприяє розвитку комунікативних навичок студентів у професійній та офіційно-діловій сферах, активізує їхній пізнавальний інтерес. Здобувачі закладу фахової перед вищої освіти вже під час навчання мають змогу набути необхідного досвіду для вирішення проблемних завдань, навчитися ефективно працювати в команді, обмінюватися досвідом і координувати свої дії в колективі задля досягнення
спільної мети.
Список використаних джерел:
1. Борисенко В.В. Сучасні освітні технології навчання української мови у вищій школі. Наукові записки НДУ ім. М. Гоголя. Психолого-педагогічні науки. 2013. №3. С. 8–91.
2. Гриджук О.Є. Використання інтерактивних методів навчання у викладанні дисципліни «Українська мова (за професійним спрямуванням)». Вивчаємо українську мову та літературу. 2003. №19–21. С. 13–17.
3. Козинець І.І. Застосування активних форм і методів навчання під час вивчення української мови за професійним спрямуванням. URL: https://www.narodnaosvita.kiev.ua/?page_id=2676
4. Товкайло С.Р. Використання інтерактивних технологій на заняттях з української мови (за професійним спрямуванням) в системі підготовки студентів. Наукові праці Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка. Філологічні науки. 2012. Вип. 31. С. 398–400.